Pesti Srácok

Elkezdődött az Európai Mobilitási Hét: közlekedjünk autómentesen!

A szeptember 16. és 22. között megrendezett Európai Mobilitási Hét célja a környezetbarát és fenntartható városi közlekedés népszerűsítése.

MTI

Weingartner Balázs, az Innovációs és Technológiai Minisztérium fenntarthatóságért felelős államtitkára a megnyitón elmondta: Magyarország a tizenhetedik alkalommal csatakozott a rendezvénysorozathoz, és a harmadik az európai országok listáján a jelentkező önkormányzatok, a programok, illetve a várható érdeklődők számát tekintve. A minisztérium megduplázta a rendelkezésre álló forrást, idén 140 millió forinttal támogatják a programok megszervezését - tette hozzá.

PestiSracok facebook image

Az államtitkár felhívta a figyelmet: a hét programjai segítenek annak megtapasztalásában, hogy lehet autómentesen is közlekedni, vannak olyan közlekedési csatlakozások, amelyek költséghatékonyabb és gyorsabb utazást tesznek lehetővé. A kormányzat elkötelezettsége és az erre a célra fordított források azonban csak akkor hatékonyak, ha az emberekben is megvan a kezdeményezés iránti nyitottság - hangsúlyozta Weingartner Balázs.

Bagdy Gábor, Budapest főpolgármester-helyettese elmondta: az idei mobilitási hét speciális témája a multimodalitás, ami a különböző közlekedési módok legkedvezőbb kombinációját jelenti, és számos előnnyel jár. A közlekedési eszközök kombinálásával gyorsabban, kevesebb költséggel, nagyobb rugalmassággal lehet utazni, emellett kisebb lesz a környezetszennyezés, javulnak a légszennyezettségi mutatók, kevesebb lesz a közlekedési dugó és csökken az elvesztegetett órák száma - fejtette ki.

A főpolgármester-helyettes úgy fogalmazott: a mobilitás fontos a városok élhetősége szempontjából. Az elmúlt években sikerült vonzóbbá tenni a közösségi közlekedést, amelynek részarányát a fővárosi önkormányzat szeretné növelni - tette hozzá. Bagdy Gábor felidézte az Economist Intelligence Unit (EIU) 140 várost vizsgáló tanulmányát, amely szerint Budapest élhetősége évről évre javul, a magyar főváros 2010-ben az 55. helyen, 2014-ben az 50. helyen, 2018-ban pedig már a 34. helyen végzett.

Dabóczi Kálmán, a BKK vezérigazgatója egyebek mellett hangsúlyozta: a közlekedési rendszer működtetésével és fejlesztésével is élhetőbbé, emberközelibbé szeretnék tenni a várost. A következő időszak egyik legnagyobb kihívásának nevezte olyan együttműködési modell kialakítását, amelyben megvalósulhat a főváros és környékének egységes közlekedésszervezése. A vezérigazgató felhívta a figyelmet, a hétvégi programok során az 1,8 kilométer hosszú, a járműforgalom elől lezárt útszakaszon a gyerekek és a felnőttek is megismerkedhetnek azokkal a közlekedési módokkal, amelyek versenyképes és környezetkímélő alternatívát kínálnak.

Az Európai Mobilitási Héthez kapcsolódva rendezi meg a Családi hétvégét a főváros, illetve a Budapesti Közlekedési Központ (BKK).

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Ajánljuk még

"Büszke vagyok rá, hogy pályafutásom során nem tettem rosszat egy kollégámnak sem" - A születésnapos Stefka István a Polbeatben

‎Polbeat 2023 június 10.
Rendhagyó Polbeatet szerveztünk Stefka István 80. születésnapjára a Revolution '56 Szabadságharcos Sörözőbe, ahol a PestiSrácok.hu-s csapat mellett Stefka régi barátja és harcostársa, Alexa Károly irodalomtörténész, író, illetve a konzervatív televíziózás nagy, a rendszerváltoztatás utáni - a Horn-Kuncze-kormány által teljesen felszámolt - korszakának két jeles alakja (egyben az ünnepelt akkori munkatársa), Mátyássy Andrea és Dézsy Zoltán is elmondta méltatását, visszaemlékezését. Megszólalt továbbá Stefka István felesége, Naszályi Kornélia és egyik lánya, Stefka Nóra, továbbá Ambrózy Áron, Szabó Gergő és Szalai Szilárd. A Huth Gergely által celebrált rendkívüli adást végül egy fergeteges köszöntés követte, a tortát és a pezsgőt Stefka István kedvenc együttesének, az AC/DC-nek a dübörgésére hozták be a kollégák.