Különös helyreigazítási kérelmet kapott a PestiSrácok.hu Spéder Zoltán nagyvállalkozótól, az FHB Jelzálogbank Nyrt. elnökétől és magától a banktól. Az Index.hu ügyvédjeként ismert Bodolai László által továbbított kérelem az FHB durva tőkehiányáról és pikáns részvényügyleteiről szóló írásunk több tényállítását megerősíti, ennek ellenére csúsztatással és értelmetlenségek közlésével vádolja szerkesztőségünket. Bár a kérelmet annak alaptalansága okán visszautasítottuk, a kormányzati milliárdokat is érintő nagy horderejű ügyben olvasóink minél teljesebb tájékoztatása érdekében azt mégis közöljük, kiegészítve írásunkat az FHB körüli pikáns üzleti és közéleti, jobb- és baloldalinak címkézett köröket egyaránt felölelő érdekháló bemutatásával.
Tisztelt Felelős szerkesztő Urak!
A Társaság álláspontja szerint a hivatkozott cikk több értelmetlen és téves állítást tartalmaz.
A cikk az alábbi hamis állítást tartalmazza:
„a fő részvényesek között több off-shore gyanús vállalkozást is találunk”
A Társaság 2015. novemberi közgyűlése alapján felvett és a Társaság rendelkezésére álló legutóbbi részvénykönyv alapján a Társaság legnagyobb 10 részvényese közül egy minősülhet off-shore társaságnak.
A cikk az alábbi hamis állítást is tartalmazza:
„a bankra a legfőbb befolyást nyilvánvalóan az Index.hu tulajdonosa, Spéder Zoltán nagyvállalkozó gyakorolja”
A Társaság 2015. novemberi közgyűlése alapján felvett és a Társaság rendelkezésére álló legutóbbi részvénykönyv alapján a Társaság második legnagyobb a Spéder Zoltán tulajdonában álló A64 kft, amely a részvények 24,05 százalékának a tulajdonosa, míg a legnagyobb tulajdonos a részvények 24,2 százalékát birtokló tulajdonos a Vienna Capital Partners Holding Kft.
A cikk az alábbi a valóságot hamis színben feltüntető állítást tartalmazza:
„a takarékszövetkezeti rendszer átalakításában az FHB-csoport idén annak ellenére jutott kulcsszerephez…a takarékpiaci pozíciószerzéshez … jelentős állami segítségre volt szüksége az FHB-nak, amelyet a Miniszterelnökség felügyelete alatt működő Magyar Posta nyújtott, amikor tavaly 28,5 milliárd forintért megvette az FHB-csoport kereskedelmi bankjának 49 százalékát az anyavállalattól.”
A fenti mondat azt a valós tényt, hogy a Magyar Posta megvásárolta az FHB Kereskedelmi Bank Zrt. részvényeinek a 49%-át úgy tünteti föl, mint ha ennek bármi köze lett volna ahhoz, hogy a Társaság (FHB Nyrt.) 25%-os tulajdont szerzett ezt megelőzően 7 hónappal a Magyar Takarék Zrt-ben, amely többséget szerzett a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt-ben. A két eseménynek egymáshoz sem időben sem egyébként nem volt semmi köze egymáshoz.
A cikk az alábbi további hamis állítást tartalmazza:
„… jelentős állami segítségre volt szüksége az FHB-nak, amelyet a Miniszterelnökség felügyelete alatt működő Magyar Posta nyújtott, amikor tavaly 28,5 milliárd forintért megvette az FHB-csoport kereskedelmi bankjának 49 százalékát az anyavállalattól. Most úgy tűnik, ez a hatalmas állami injekció sem volt elég a sikerhez.”
A fenti mondat azt a valós tényt, hogy a Magyar Posta megvásárolta az FHB Kereskedelmi Bank Zrt. részvényeinek a 49%-át úgy tünteti föl, mint ha az adásvétel a Magyar Posta részéről tőkejuttatás lett volna a Társaság (FHB Nyrt.) részére, és nem a részvények vételárát fizette volna meg a Magyar Posta az FHB részére.
A fent már hivatkozott a pestisrácok.hu internetes oldalon 2015. december 27-én – a rendkívüli közgyűlés előtt 1 nappal – megjelent „Durva tőkehiány az FHB-nál – Spéderék a felügyelet szorításában” írás egy tőzsdei társaság, az FHB Jelzálogbank Nyrt. kapcsán tartalmazott olyan – egyébként valótlan tartalmú – megállapításokat, amelyek a Társaság 2015. december 28-i közgyűlése előterjesztésének megítélését, döntéseinek végkimenetelét, a Társaság megítélését, a Társaság törvényes működésébe vetett bizalmat negatív írányba befolyásolhatták, ennek következtében a Társaság értékelését, annak részvényárfolyamát és az árfolyammal kapcsolatos várakozásokat szintén negatív módon befolyásolhatják. Ezzel feltehetőleg a hivatkozott írás – pl. a Tpt-t és a Tptv-t – sértett.
(…) Tisztelettel:
dr. Bodolai László ügyvéd
FHB Nyrt. és dr. Spéder Zoltán
meghatalmazotti képviseletében
A kifogásolt írásunkat azzal ütöttük fel, hogy cseppet sem szokványos időpontban, december 28-án tartja rendkívüli közgyűlését az FHB Jelzálogbank. Azért kényszerültek a részvényesek összehívására, mert jelentős – egyes hírek szerint akár több tízmilliárd forintnyi – tőkehiánnyal küzd az FHB. Végül névértéken 4,45 milliárd forintnyi, új részvények kibocsátásával történő tőkeemelésről döntött a közgyűlés, kizárva a részvényvásárlás lehetőségéből az FHB-ban a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. útján 7,32 százalékban tulajdonos magyar államot. Az MNV bejelentette, pert indítanak, amiért szerintük jogtalanul kiszorították őket a tőkeemelés lehetőségéből, evvel automatikusan tovább csökkentve az állami részvényhányadot.
A VS.hu cikkét is idézve korábban írtunk az FHB-t körülfonó bonyolult üzleti és politikai kapcsolati hálóról is, hiszen miközben a fő részvényesek között off-shore vállalkozást is találunk, a bankra a legfőbb befolyást nyilvánvalóan az Index.hu tulajdonosa, Spéder Zoltán nagyvállalkozó gyakorolja, aki egyben az FHB elnöke is, miközben a Lázár János miniszterelnökséget vezető miniszter felügyelete alatt működő Magyar Posta Zrt. egy éve alaposan bevásárolt az FHB leányvállalatába, stabilizálva a gondokkal küszködő bankcsoport helyzetét.
Mint ismeretes az FHB-ban Spéder Zoltán cége, azaz A64 Kft. mellett a fő tulajdonosok között találjuk a Vienna Capital Partners Holdingot is, amely újabban a Népszabadságot és a Blikket is kiadó Ringier portfólió tulajdonosa. A cég vezetője Heinrich Pecina, aki saját lapjában azt állította, hogy távol tartja magát a politikától, ám a tények e kijelentést finoman fogalmazva is árnyalják. Érdekesség, hogy a Vienna Capital Partners nemzetközi tanácsadó testületében megtaláljuk Martonyi János korábbi kormánytagot. A magyar iparban is komoly pozíciókkal bíró osztrák befektetőcég tulajdonosa pedig a rejtélyes Collegia Privatstiftung. Érdekes pénzügyi manővereket hajt végre az FHB körül maga Spéder Zoltán is, aki a úgy gazdálkodik a tízmilliárd forintnyi befektetett eszközállománnyal bíró A64 Kft.-vel, hogy az 2014-ben a cégnyilvántartás szerint jelentéktelen, mindössze 447 ezer forint mérleg szerinti eredmény hozott. Ez a 0,005 százalékos haszon mindenképpen kiérdemli a “borzasztóan rossz üzlet” címkét.
Habár Spéder Zoltán és az általa irányított bank már önmagában is beszédes közös helyreigazítási kérelmében állítja, hogy nem Spéderé a legfőbb befolyás az FHB fölött, ám a szó valódi értelmét nézve ezt nehéz lenne cáfolni, hiszen minden jel szerint az elnök osztja a lapokat a bank körüli, cseppet sem szokványos manőverekben.
Meg kell jegyezni, hogy Spéderék annak ellenére szorítják ki az állami tulajdonrészt az FHB-ből, hogy közben bő egy éve 28,5 milliárd forintnyi állami pénzhez jutottak a Magyar Postától, s a sajtóhírek szerint azóta is a posta segítségével igyekeznek vezető szerephez jutni a takarékszövetkezeti piacon.
Mindeközben jól láthatóan olyan üzleti csoportok fonják körül a bankot, amelyek a Blikktől a Népszabadságon át az Indexig komoly médiaportfóliót birtokolnak, s így jelentős a befolyásuk a mai ellenzékinek vélt szavazótáborra, közvetve magukra az ellenzéki pártokra is. Kérdés persze, hogy ezt a befolyást felhasználják-e, s ha igen, milyen érdekek mentén.
Különös adalék még a Heti Válasz korábbi összeállítása is, amelyben bemutatták, miként alakult át a Népszabadság kiadójának vezetői gárdája, felhívva a figyelmet, hogy a kiadó vezérigazgatója Rónai Balázs, Spéder korábbi kulcsembere lett. A nagyvállalkozó akkor is tagadta, hogy köze lenne a Népszabadság felvásárolásához.
PESTISRÁCOK.HU – A vezető képen Spéder Zoltán látható.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS