Helybenhagyta a Kúria a romagyilkosságok ügyében a Fővárosi Ítélőtábla tavaly májusban hozott marasztaló ítéletét, így eldőlt, hogy a halálbrigád három tagja élete végéig börtönben marad. Az ítélet ellen fellebbezésnek helye nincs. Kiss Árpád elsőrendű vádlott védője a PestiSrácok.hu-nak úgy nyilatkozott, hogy biztosra vehető, hogy a bűncselekmény nem lett teljeskörűen felderítve, majd utalva a feltételezett bűntársakra, az ügyvéd azt mondta: „az ítélet után valakik most nagyon örülhetnek”…
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
A táblabíróság Kiss Árpád elsőrendű, Kiss István másodrendű és Pető Zsolt harmadrendű vádlottakat még 2015. május 8-án hozott döntésével tényleges életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélte, de vádlotti és védői fellebbezések miatt harmadfokon, a Kúrián folytatódhatott a büntetőper. Fellebbezésre azért volt lehetőség, mert a besenyszögi rablással kapcsolatban az Ítélőtábla egy olyan bűncselekményben – a személyi szabadság megsértésében – is bűnösnek mondta ki az első-, a másod- és a harmadrendű vádlottat, amelyben az elsőfokú bíróság nem állapította meg bűnösségüket. Csak a negyedrendű vádlott, Csontos István esetében emelkedett jogerőre az első fokon kiszabott tizenhárom év fegyházbüntetés.
Helybenhagyták az életfogytiglant
A legfelsőbb bírói fórum szóbeli indoklásában kitért az ügyvédek által felvetett eljárási szabálysértésekre, amelyek szerintük a nyomozás során, például a házkutatásokon, a helyszíni szemléken, a bűnjelkezelés, a DNS-mintavételek során történtek. A Kúria álláspontja szerint előfordultak hibák, de azok korántsem olyan súlyúak, hogy a hatályon kívül helyezést és az új eljárás elrendelését indokolttá tennék. Mészár Róza tanácselnök úgy fogalmazott: a Kúria a felülvizsgálat során megállapította, hogy az elsőfokú bíróság több eljárási szabálysértést is elkövetett ugyan, ezeket azonban nagyobbrészt maga is észlelte és kiküszöbölte eljárása során. A ki nem küszöbölt szabálysértéseket a Fővárosi Ítélőtábla a másodfokú eljárásban megvizsgálta, és arra az álláspontja helyezkedett, hogy feltétlen hatályon kívül helyezést eredményező eljárási szabálysértés nem történt. Az úgynevezett relatív szabálysértések nem voltak olyan súlyúak, hogy az elsőfokú ítélet hatályon kívül helyezését indokolták volna, így Kiss Árpád elsőrendű, Kiss István másodrendű és Pető Zsolt harmadrendű vádlottak vonatkozásában a Kúria helybenhagyta a másodfokú bíróság döntését.
Örökre börtönben maradnak
A Kúria szerint a tényállás megalapozottságát ért védői támadások sem vezethettek eredményre. A büntetéskiszabásról szólva a tanácselnök leszögezte: a bűncselekmények tárgyi súlya, illetve az elkövetők elvetemültsége, társadalomra veszélyessége miatt szóba se kerülhetett más, mint amit az eddigi bíróságok kiszabtak és kedden a Kúria jogerőre emelt. A Fővárosi Ítélőtábla 2015. májusi döntése bűnösnek mondta ki a vádlottakat ötszörösen minősülő emberölésben és más erőszakos cselekményekben. Eszerint a három vádlott az emberöléseket aljas indokból, több emberen, előre kitervelten, különös kegyetlenséggel, részben 14. életévét be nem töltött személyek sérelmére követte el. A döntés rendelkező részének kihirdetése után, a szóbeli indoklást meg sem várva őrök kíséretében elhagyta a tárgyalótermet a vádlottak közül Kiss Árpád és testvére.
“Valakik most nagyon örülhetnek”
Bérdi Zsolt, az elsőrendű vádlott, Kiss Árpád védője a PestiSrácok.hu-nak úgy nyilatkozott, hogy nem lepte meg a döntés, ugyanakkor védencével a továbbiakban megbeszélik, hogy élni kívánnak-e azzal a rendkívüli jogorvoslati lehetőséggel, amit ugyancsak a Kúria kirendelt tanácsa bírálna el. Az ügyvéd portálunknak elmondta még, hogy szerinte nem fér ahhoz kétség, hogy a gyilkosságsorozat nem lett teljeskörűen felderítve. Bérdi ennek kapcsán említette meg a besenyszögi rablást, amikor a kirabolt hivatásos vadász egyik kiskorú lánya kihallgatóinak azt mondta, négy férfit látott a házban, és egyiküket „Jánosnak” szólították. A védő kitért arra is, hogy Nagycsécsen, a helyszíni szemle megállapításai szerint a két ember halálával végződött emberölés helyszínén Petőékén kívül egy negyedik, ismeretlen személy lábnyomát is rögzítették, ám az nem Csontosé volt, majd az ügyvéd utalva a még kint lévő, lehetséges bűntársakra, azt mondta: “az ítélet után valakik most nagyon örülhetnek”.
Gulyás szerint tovább kellene vizsgálódni
Gulyás József, a parlament Nemzetbiztonsági Bizottságának egykori SZDSZ-es tagja, a romagyilkosságok ügyében a nemzetbiztonsági szolgálatok felelősségének kivizsgálására 2009. őszén alakult parlamenti tényfeltáró munkacsoport vezetője is elmondta portálunknak, hogy ezzel az ítélettel még nem szabadna befejeződnie a vizsgálódásnak. Szerinte további nyomozásra lenne szükség az esetleges segítők, bűntársak körében. Gulyásnak igazán az sem volt érthető, hogy miért függesztették fel az alapeljárástól különválasztott besenyszögi fegyverrablás ügyét (itt Kissék negyedik bűntársa után vizsgálódott a nyomozóhatóság), de felhívta a figyelmet arra is, hogy véleménye szerint a nyomozás során a rendőrség „szakszerűtlenségek sorozatát követte el”. Gulyás József sajnálatosnak nevezte, hogy a szintén a romagyilkosságok ügye miatt felelősségre vont egykori katonai titkosszolgák ellen indított büntetőeljárásról sem tudunk semmit, mivel azt zártan tárgyalják. Az egykori politikus korábban arról is beszélt a PestiSrácok.hu-nak, hogy szinte kizárt, hogy a vádlottak nem kaptak semmiféle anyagi segítséget. Szerinte az az erőforrás, ami egy ilyen cselekménysorozat előkészületéhez kell, ahhoz a vádlottak jövedelme kevés volt.
Címlapfotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS