Szerdán tette közzé az amerikai kormány szokásos éves jelentését a vallásszabadság kérdésében, amelyet Anthony Blinken, a Biden-adminisztráció külügyminisztere szokás szerint politikai bunkósbotként használt fel, ráadásul úgy, hogy annak megállapításai – legalábbis hazánk tekintetében – erősen megkérdőjelezhetőek. A jelentés alapján lesújtó szembesülni azzal, milyen tragikus állapotban van az amerikai külügy és különösen is azzal, hogy eszerint az Egyesült Államok jelentései megbízhatatlanok. A Biden-adminisztráció ugyanis komolyan gondolja, és a világ felé is azt harsogja, hogy hazánk vallásszabadságának helyzete Pakisztán szintjén mozog.
Hazánk tekintetében a jelentés, vagy legalábbis annak Blinken általi tálalása inkább a kontextus miatt érdekes, helyesebben felháborító. Az amerikai külügyminiszter ugyanis elöljáróban kiemeli, hogy a 2007 óta megjelenő vallásszabadsági jelentés célja, hogy előmozdítsa az általános emberi jogok érvényesülését, amelyeknek fontos része a szabad vallásgyakorlás.
A vallásszabadság tiszteletben tartása megerősít más jogokat, mint például a szabad véleménynyilvánítás, a békés gyülekezés jogát, illetve a politikában való részvétel lehetőségét
-fogalmaz Blinken, aki ugyanakkor drámai képet fest a vallásszabadság állapotáról a világon, amely a jelentés megállapításai szerint 2023-ra a korábbiaknál is mélyebb szintre süllyedt. Ezt bizonyítandó az amerikai külügyminiszter példákat is felsorolt, amelyek szerint a világ egyes térségeiben templomokat (istentiszteleti helyeket) zárnak be, embereket börtönöznek be vallási meggyőződésük miatt, közösségeket telepítenek ki, bizonyos régiókban az emberek vallási alapú erőszakkal, megkülönböztetéssel szembesülnek.
Magyarország Pakisztán szintjén áll vallásszabadsági mutatókban
Blinken kiemeli az antiszemitizmus és az iszlamofóbia világszintű erősödését is, példaként említve például Pakisztánt, ahol az istenkáromlásra vonatkozó törvények továbbra is gerjesztik a gyűlölet légkörét, és hát Magyarországot. Mint kiemeli, hazánkban a vezető tisztségviselők antiszemita és muszlim-ellenes retorikát alkalmaznak és Magyarországon elnyomják a kormányt kritizáló vallási csoportok tagjait.
Tehát, hogy értsük, Blinken beszédében nagyjából Pakisztán szintjére helyezi Magyarország vallásszabadság-mutatóját, mindezt abban a korábban felvázolt kontextusban, mintha hazánk tipikus példája lenne Pakisztán mellett a világ olyan régióinak, ahol embereket a vallási meggyőződésük miatt bebörtönöznek, elbocsátanak a munkahelyükről, rosszabb esetben erőszak áldozatává válnak, és mindezt kormányzati felhatalmazással.
Ne legyünk természetesen igazságtalanok, hiszen Blinken, bár beszédében igen kevés országot említ konkrétan, Európa tekintetében Csehországot és Németországot pozitív példaként említi, ahol jelentős előrelépések történtek a vallásszabadság előmozdítása érdekében.
Ezért gurulnak le a dollárok Magyarországra
Az amerikai külügyminiszter beszédén bárki végigszenvedheti magát, elég annyit kiemelni még belőle, hogy Blinken többször is visszatér arra, az Egyesült Államok dollár-százmilliókat költ évente a vallásszabadság térnyerésére világszerte. A fentiek tükrében érthető is, mi szükség van például hazánkak is juttatni a dollárból, illetve innen könnyen kiolvasható, hogy milyen amerikai bizottságok költségvetésében kell majd keresni a Magyarország számára elkülönített összegeket.
Ahol az antiszemitizmus erősödik, az éppen az Egyesült Államok a Biden-adminisztráció alatt
Blinken felszólalására természetesen a magyar külügy is reagált, amelyet portálunk is leközölt. Szijjártó Péter külgazdasági-, és külügyminiszter annyi megjegyzést fűzött amerikai kollégája kijelentéseire, hogy különösen nonszenszek a vádak egy olyan ország külügyminiszterétől,
ahol az elmúlt időszakban kirívóan megemelkedett a zsidó emberekkel szembeni félelemkeltő támadások száma és ahol az egyetemeken antiszemita lázadásokra került sor. Mindeközben Izrael futballválogatottja és klubcsapatai a következő szezonban újra Magyarországon játsszák mérkőzéseiket, mert nálunk biztonságban érzik magukat.
Mást nagyon nem is lehet erre mondani, csak csöndben elmélázni azon, hogy tragédia, amit a Biden-adminisztráció külpolitika címén művel. Öröm az ürömben, vagy inkább csak rezignált felismerés lehet, hogy az amerikai diplomácia szemét különösen szúrhatja a magyar különutas politika, nem kívánt „rangra” emelve egy olyan kis országot, mint hazánk. Bár abban korántsem lehetünk biztosak, hogy Blinken képes lenne rábökni Magyarországra a térképen. Sőt, Európára sem biztos.
Menczer Tamás sem hagyta szó nélkül Blinken kijelentését
Délután Menczer Tamás a közösségi oldalán fejtette ki álláspontját a témával kapcsolatban. Úgy fogalmazott:
Joe Biden és emberei úgy gondolják, hogy ők a világ ítélői, majd ők megmondják, hogy ki viselkedik rendesen és ki nem.
Hozzátette: nagy tisztelettel ajánlom Antony Blinken úr figyelmébe, hogy az izraeli külügyminiszter legutóbb 10 napja beszélt Magyarországról az alábbiak szerint:
„Magyarország fellépése az antiszemitizmus ellen példamutató. Azt kívánom, hogy bárcsak Nyugat-Európában és a világ többi részén is látnák azt a harcot, amelyet ez az ország vív az antiszemitizmussal szemben.”
Forrás: state.gov; vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS