Megdöbbentette a hazai jobboldalt Meloni bejelentése, hogy az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) pártcsaládjába a Fidesz helyett a szélsőnacionalista AUR-t választották be, elzárva ezzel a magyar konzervatív pártot az EP-ben az olyan hagyományos szövetségeseitől is, mint a lengyel PiS és a spanyol VOX. Úgy tűnik, Meloninak a hat román képviselői hely elég indok volt arra szemben a Fidesz 11 befutójával, hogy a román nacionalistákkal bútorozzon össze Brüsszelben a magyar konzervatívok helyett, de mi már csak történelmi tapasztalatainkból kiindulva is megjósolhatjuk, végül Meloni fog ebből rosszul kijönni.
Boldog, reményteljes idők, amikor az EP-választásokat megelőző években a konzervatív fordulat esélyeit latolgatva azon volt időnk kacarászni, hogy hogyan igyekeznek a román szélsőségesek felkapaszkodni a szuverenista erők lassú gyorsulásnak indult szerelvényére. Emlékezetes volt etekintetben a 2022-es spanyol jobboldali VOX párt madridi konferenciája, ahol George Simion, az AUR első embere megpróbált úgy tenni, mintha meghívták volna a rangos eseményre, mígnem a rendezők kivezették. A kínos eset kapcsán Alonso de Mendoza, a VOX európai parlamenti képviselőcsoportjának egyik szóvivője a román sajtónak kategorikusan tagadta, hogy Simiont meghívták volna, pláne, hogy aláírta volna a rendezvény zárónyilatkozatát. Érdemes megjegyezni, hogy a VOX konferenciáján résztvevő Fideszt ugyanebben az időben vádolta meg Gyöngyösi Márton, hogy az AUR-ral készül szövetségre lépni.
Az események tükrében fontos felidézni a The European Conservative tavaly szeptemberi cikkét, amelyben az AUR már akkor prognosztizált előretörésével kapcsolatban azt latolgatta, mekkora esélye van a szélsőséges román pártnak az ECR-hez való csatlakozásra. A portál különösebben nem finomkodva sorolta a feltételeket, amelyeknek feltétlenül teljesülniük kell ahhoz, hogy az AUR tagja lehessen a konzervatív frakciónak, többek közt azt javasolva, hogy ne csak extremista múltjától, de provokatív pártelnökétől is búcsúzzon el, továbbá, hogy végérvényesen szakítsa meg a kapcsolatait a szélsőséges csoportokhoz. A The European Conservative akkor még úgy vélte, mindezen elvárásokat feltehetően képtelen lesz teljesíteni a román szélsőséges párt, hiszen „az AUR-t szinte lehetetlen lenne megfosztani a szélsőségességétől anélkül, hogy ezzel a párt sikerét ne tennék tönkre, legalábbis rövid távon”, többek közt attól a hungarofób retorikától, amelyre az egész párt politikája épül. Mint utóbb kiderült, az AUR-nak egyetlen feltételt sem kellett teljesítenie, mégis felvették az ECR-be.
Besunnyogott az AUR az ECR-be
A letaglózó hír június 19-én érkezett, ekkor jelentette ugyanis be Giorgia Meloni, hogy magyar szövetségesét lényegében elárulva felvették az AUR-t az ECR-be. Meloni a bejelentés kapcsán azzal büszkélkedett, hogy a lépéssel a pártcsalád a harmadik legnagyobb frakciójává nőtte ki magát, mivel az AUR 6 képviselőt hozott a szövetségbe. A helyzet igazságtalanságát jól jelzi, hogy az olasz kormányfő tudván-tudhatta, hogy ezzel a lépéssel a Fidesz csatlakozását teljes mértékben ellehetetlenítette, holott Orbán Viktor többször is hangsúlyozta már az EP-választásokat megelőzően, hogy pártja az ECR-be tart. Ez azért is lehetett magától értetődő, hiszen az ECR-ben ilyen hagyományosan Fidesz-barát pártok foglalnak helyet, mint a lengyel PiS, vagy az spanyol VOX, amelynek konferenciájáról az AUR-t még két évvel ezelőtt kitessékelték. Meloni felháborító lépését tetézi, hogy az AUR párhuzamosan az EP-kampánnyal a román önkormányzati választásokra is készülve olyan ötleteket dobott be szavazóinak mozgósítására, hogy a székelyföldi, kisebbségben élő románság érdekében szabják át a három magyartöbbségű megyét, ezáltal biztosítva a románság számbeli többségét. Mint fogalmaztunk is, ezzel lényegében Székelyföld újabb Trianonját lengették be.
A brüsszeli politikai viszonyokra nyilván jellemző, hogy a keresztény, konzervatív Fidesz a kínos, a magyar jobboldali erőket szinte már magától értetődő természetességgel lehet populistázni, nácizni, ugyanezen vádak az AUR-ral szemben, amely látványosan magyarellenes kampányt folytatott, nemhogy nem fogalmazódtak meg, de nem is jelentették akadályát az ECR-hez való csatlakozásnak. Meloninak megérte, hogy a mellette évek óta kategorikusan kiálló Fidesz helyett a magyarellenes román pártot válassza két képviselői hellyel többért cserébe. Persze az is lehet, hogy a folyamatok egy nagy mesterterv részét képezik, jelen állás szerint ugyanakkor kívülről nagyon úgy tűnik, hogy a hagyományosan is úriemberként viselkedő magyar diplomácia sem tanult Trianonból semmit, hiszen lám, a hagyományosan kitűnő diplomáciai érzékkel rendelkező románok a célegyenesben besunnyogtak az ECR-be a Fidesz előtt, méghozzá úgy, hogy nem is kellett semmit tenniük Meloniért.
Álmodtunk, aztán fölébredtünk…
Hogy felmerült-e a háttérben a felek között az AUR csatlakozása, azt nem tudni, mindenesetre néhány nappal az EP-választásokat követően Orbán Viktor finoman utalt a konzervatív erők összefogásának nem sok jót sejtető kudarcára, amikor június 14-én a Kossuth Rádió reggeli műsorában arról beszélt, ha Marine Le Pen, az ID-platform vezetője és Giorgia Meloni meg tudnának egyezni, megvalósulhatna a szuverenista tömb kialakulása. Sőt, a magyar miniszterelnök azt is előre vetítette, hogy akár az Európai Néppártból is tudnának csábítani pártokat, így könnyen lehet, hogy fél éven belül a jobboldalé lenne Európában a legnagyobb parlamenti frakció.
Erről szoktunk álmodni, aztán fölébredünk, és kiderül, hogy a két hölgy nem tud megegyezni
– jegyezte meg Orbán Viktor. Három nappal később, június 17-én Orbán Viktor már Melonival tárgyal Brüsszelben, ahol a miniszterelnök sajtófőnökének beszámolója szerint értékelték az európai parlamenti választások eredményét, egyeztettek az európai jobboldallal kapcsolatos politikai kérdésekről, az állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács előtt álló feladatokról valamint a magyar EU-elnökségi tervekről. Ugyanezen nap délutánján Orbán Viktor Mateusz Morawiecki korábbi lengyel miniszterelnökkel, az ECR-tag PiS vezetőjével is tárgyalt, ahol szintén az európai jobboldali erők összefogása volt a téma. Ebben a pillanatban még minden afelé mutatott, hogy hamarosan bejelentik a Fidesz ECR-hez való csatlakozását, erre két nappal később Meloni bejelentése cáfolt rá.
Meloni a Fidesz félretolását nem reklámozva láthatóan nyeregben érezte magát, az AUR beválasztásával kellő erőt érezve maga mögött, hogy a konzervatív erők új vezetőjeként mutatkozzon be az Il Giornale című olasz napilapban megjelent június 20-ai interjújában. Itt többek között arról beszélt, legfőbb feladatának a baloldallal szembeni alternatív politikai front kialakítását tekinti, úgy tűnik, a Fidesz nélkül. Meloni szemszögéből az EP-választásokat követő helyezkedés befejeződött.
A szuverenizmus az új hívószó
A Fidesz lehetőségeit latolgatni egyelőre azért is nehéz, mert a párt részéről nem nyilatkoztak Meloni lépését követően. Az ugyanakkor megjegyzendő, hogy a Marine le Pen által vezetett másik konzervatív platformhoz való csatlakozás lehetősége elől időközben elhárult egy fontos gátló tényező, maga az AfD, amely bár szintén kiugróan jól szerepelt az EP-választásokon, a kampány során annak vezetője olyan vállalhatatlan, nácimentegető kijelentést tett, hogy a párt kénytelen volt távozni az ID-soraiból még májusban.
Egy korábbi cikkünkben külön is foglalkoztunk az AfD-vel, mivel a német radikális párt önálló frakció létrehozását tervezi Szuverenisták néven, amelybe többek között a Mi Hazánk Mozgalmat is várják. Érdemes megjegyezni, hogy ugyanide igyekszik ugyanakkor az az SOS Romania nevű párt is, amelynek vezetőjét, Diana Sosoacát éppen az AUR-ból zárták ki, annak már számukra is vállalhatatlan magyargyűlölete miatt. Kicsiben tehát a Mi Hazánk Mozgalom ugyanolyan szituációba került, mint a Fidesz az ECR-rel.
Egy másik érdekes szituáció is előállt ugyanakkor azzal is, hogy a Fidesszel szintén baráti kapcsolatokat ápoló Anderj Babis pártja, az ANO kilépett a liberális ALDE-frakcióból. Babis a lépést kommentálva azt is belengette, hogy akár új platformot alapíthat. Ez annyiból lehet alternatíva a Fidesz számára, hogy az egyre inkább elfogadott nézet szerint a hagyományos bal-jobb felosztás helyett mára a globalisták állnak szemben a szuverenistákkal, és mindkét oldalon találhatóak jobb és baloldali pártok. Így nem ördögtől való elképzelés a szuverenista erőket képviselő, politikai színezetét tekintve ugyanakkor vegyes összetételű új pártszövetség. Ezzel többek közt ugyanakkor az a baj, hogy az AfD már lenyúlta a nevüket.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS