Vasárnap délután Bécsben jelentette be Orbán Viktor, Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) és Andrej Babis, korábbi cseh kormányfő, az Elégedetlen Polgárok Akciójának (ANO) elnöke egy új politikai formációt hozott létre Patrióták Európáért névre keresztelve, amely a harmadik legerősebb európai parlamenti frakcióvá válhat az unióban. Már most nagy az érdeklődés a pártok részéről a csatlakozáshoz. Az Alapjogokért Központ elemzője szerint már csak pár nap van, hogy a frakció megalapításának feltételeit teljesítse a csoport, de a nagy érdeklődére való tekitettel feltehetően sikerrel járnak majd.
Visszavesszük intézményeinket, és olyan irányba tereljük az európai politikát, amely a nemzeteinket és népeinket szolgálja. Előtérbe helyezzük a szuverenitást a föderalizmussal szemben, a szabadságot a diktátumokkal szemben, és a békét: ez az Európát szolgáló patrióták kiáltványa
-írják a nyilvánosságra hozott dokumentumban. Orbán Viktor szerint az új formáció
hasítani fog és nagyon gyorsan az európai jobboldal legnagyobb frakciója lesz.
Az előfeltételekkel egyelőre jól állnak az alapítók, ugyanis legalább 23 európai parlamenti képviselőre van szükség a megalapításhoz és legalább 7 országból. A Fidesz-KDNP ebből 11 képviselőt ad, az FPÖ 6-ot, az ANO pedig 7-et. Összesen tehát már 24 képviselő megvan, négy különböző tagállamból, szóval még négy országból kell tagokat gyűjteni.
Egyre több a jelentkező
A frakcióval kapcsolatban portálunk az Alapjogokért Központ elemzőjét kérdezte a csoport megalapításának esélyeiről. Lajkó Fanni felhívta a figyelmet, hogy a Patrióták Európáért csoportjának megalapítás egyre valószínűbb, hiszen több nagy európai pártnak is felkeltette az érdeklődését. Az olasz Liga párt, nyolc képviselővel jelezte, hogy érdekli az együtműködés, a lengyel Jog és Igazságosság Pártja is nyitott lenne a csatlakozáshoz, a portugál Chega elnöke pedig már jelezte is csatlakozási szándékát. Fontos szövetségese Orbán Viktornak még Robert Fico, aki szlovákiában a támogatottságát plusz tíz százalékkal tudta növelni, ezért három helyet öt EP képviselőt adnak az uniónak.
Amennyiben ez a formáció összeállnak, úgy 39 képviselőt jeletene az ő formációjukban, ami így pont megegyezik az európai pártcsaládokon belül a baloldali frakciókkal
-hívta fel a figyelmet Lajkó Fanni. Hivatalosan még három napja van a csoportnak, hogy ne csak a mandátumok száma, hanem az országoké is meglegyen, de előre láthatóan már csak egy ország pártjára van szükség. Az elemző elképzelhetőnek tartja, hogy Marine Le Pen, a Nemzeti Tömörüléssel fog végül úgy dönteni, hogy csatlakozik az ígéretesnek tűnő szövetséghez.
Az Alapjogokért Központ elemzője emlékeztetett, hogy nem volt zökkenőmentes az új formáció létrehozása, ugyanis Marine Le Pentől és Giorgia Melonitól várták az emberek, hogy megegyezzenek és összekovácsolják a jobboldali közösséget, de ez nem sikerült. Lajkó Fanni felhívta a figyelmet, hogy ennek oka az volt, hogy Le Pennek a francia belpolitikai történésekre kellett most irányítania a fókuszt a választások miatt, Meloni pedig közeledik az Európai Néppárthoz és Ursula von der Leyenhez, aki az Európai Bizottság elnöke.
Kitérve arra, hogy mától Magyarország az unió soros elnöke az elemző elmondta, hogy feladatunk első sorban az lesz, hogy a tanácsi formációban az üléseket segítsük, moderáljuk és a főbb priorítások mentén szervezzük ezeket az üléseket, de kevés a kapcsolat az európai frakciók és a magyar elnökség között -emelte ki Lajkó hozzátéve, hogy ennek ellenére egy nagyon kiemelt időszakban kaptuk ezt a szerepet.
Lehet-e feszültség az ECR és a Patrióták Európáért között?
Korábban felmerültek hírek azzal kapcsolatban, hogy az ECR-ben több tagállam is nemtetszését fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy Meloni fel akarta venni a Fideszt a frakcióba. Majd ez nem is történt meg, ami miatt Mateusz Morawiecki orrolt meg az olasz kormányfőre, végül Orbán Viktor inkább egy saját formációban kezdett el gondolkodni. Arra a felvetésre, hogy ez szülhet-e a jobboldali táborok között konfliktust Lajkó Fanni azt válaszolta, hogy a kapcsolat az olasz és a magyar kormányfő között kimagasló, de a brüsszeli politikacsinálás egy többszereplős kérdés.
Ilyenkor több érdek is összpontosul egy helyen és azt gonolom, hogy mindenki, akit egy ilyen pártcsalád alapításáról beszél a saját nemzeti érdekeit tartja szem előtt. Ezek viszont sokszor ütközhetnek
-mondta Lajkó hozzátéve, hogy a két tábor között azonban vannak egyetértési pontok, mint például a migráció, aminek kérdésében a két pártcsalád tud együtt szavazni.
Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS