A törökökben felmerült egy ravasz ötlet, kérvényezték az Európai Uniótól, hogy a döner kebab török nemzeti ételként védett státuszt kapjon. A németek szerint ez jelentős áremelést okozna, de nem ezzel érvelnek, hanem azzal, hogy a döner-kebab német-török koprodukció, közösen találták ki, ezért a törököknek nincs kizárólagos joguk meghatározni az elkészítés módját.
Mivel Törökország nem EU-tag, a kérelmet európai közvetítőkön keresztül nyújtották be, és amennyiben a kérelmüket elismernék, az szigorú előírásokat jelentene ételt árusító büfések számára: a hússzeletek méretétől kezdve az elfogadható késtípusokig és fűszerkeverékekig mindent szabályoznának.
Németország azonnal éktelen haragra gerjedt, és határozottan ellenzi Törökország kérelmét. Arra hivatkoznak, hogy a döner óriási népszerűségnek örvend a határain belül, a németek egyharmada legalább havonta fogyaszt dönert, és azzal érvelnek, hogy a védett státusz jelentős áremelkedést eredményezne.
A német álláspont szerint a dönert valójában török bevándorlók honosították meg Németországban, és emiatt az étel német-török fúziónak tekinthető.
A vita amiatt robbant ki, hogy a döner ára a két évvel ezelőtti négy euróról mára egyes városokban akár tíz euróra emelkedett, és a megélhetési költségek emelkedésének szimbólumává vált. A Die Linke nevű radikális baloldali párt emiatt állami beavatkozást, támogatásokat és ársapkát is követelt a termékre. A párt javaslata szerint az étel árát 4,9 euróban, azaz jelenlegi árfolyamon nagyjából 2000 forintban határoznák meg, míg a diákok ennél kevesebbért, 2,5 euróért vásárolhatnák meg azt. Az ársapka mellett dönerjegyeket is osztanának, hogy mindenki legalább heti egyszer tudjon enni dönert, és ezt a német állam fizetné ki az árusoknak.
Julia Klöckner, Németország mezőgazdasági minisztere, nem mellesleg török származású politikus is megszólalt, aki az esetleges új európai szabályozást „a német piacba való szükségtelen beavatkozásnak” nevezte, amelynek jelentős gazdasági következményei vannak.
A két országnak most hat hónap áll rendelkezésére, hogy kompromisszumra jusson. Ha ez nem sikerül, az Európai Unió kénytelen lesz dönteni, ami valószínűleg egyik vagy másik félnek sem fog tetszeni.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS