Macron elnök kijelentette, semmilyen módon nem hajlandó baloldali miniszterelnök-jelöltet megnevezni, támogatni, mert véleménye szerint egy baloldali szövetség nem lenne képes bizalmat nyerni a parlamentben. A BBC összefoglalója kaotikus helyzetet mutat. Míg a centralista és jobboldali pártok kijelentették, hogy a baloldali szövetség, az NFP jelöltjeit fogják leszavazni, az Új Népi Front pedig gyakorlatilag hadat üzent Macronnak, utcai megmozdulásokra szólították fel, és az elnök megbuktatását is belengették. Emmanuel Macron a választások óta folytat tárgyalást a parlamentbe jutott pártokkal. Széles körű koalíciót szeretne, de szélsőbaloldal nélkül.
A franciaországi választásokon a baloldali Új Nép Front szövetség (NFP) szerezte a legtöbb mandátumot. 48 órával azután jött létre, hogy Macron június 9-én bejelentette a parlament feloszlatását, különböző baloldali pártokból, köztük az LFI-ből és a kommunista pártból, valamint mérsékeltebb erőkből, például a szocialistákból és a zöldekből áll. Összesen 193 mandátumot szereztek meg, mögöttük, másodikként Macron centralista koalíciója 164-et. A szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés, amelynek magja a Marine le Pen vezette RN 143 képviselői helyet tudhat magáénak. Az abszolút többséghez, ami a kormányalakításhoz szükséges, összesen 289 mandátumot egyik szövetségnek sem sikerül felmutatni.
A legtöbb mandátum egyértelműen a baloldalé. Ők próbálják fújni a passzátszelet. Egy viszonylag ismeretlen köztisztviselőt, Lucie Castets-t állította miniszterelnök-jelöltnek. De úgy tűnik hiábavaló minden eddigi vergődésük, mert Emmanuel Macron most kijelentette, egyáltalán nem hajlandó baloldali jelöltet megnevezni, támogatni.
Az elnök közölte, hogy kedden újabb konzultációkat kezd a pártvezetőkkel. A baloldalt arra szólította fel, hogy működjenek együtt más politikai erőkkel, hogy kialakuljon egy kompromisszumos megoldás.
Franciaországot jelenleg ügyvivő kormány vezeti, így zajlott le az olimpia is és továbbra is patthelyzet van.
Emmanuel Macron több tárgyalást is lefolytatott már a pártokkal a kormányalakítás kérdéséről. Hétfőn úgy nyilatkozott:
az ő felelőssége, hogy az országot ne blokkolják és ne gyengítsék meg.
Ennek érdekében tovább folytatja az egyeztetéseket. A labda szerinte most a Szocialista Pártnál, a Zöldeknél és a kommunistáknál pattog, Marcon azt várja, hogy javaslatot tegyenek a más politikai erőkkel való együttműködés módjára.
A BBC megjegyzi, hogy egy pártról feltűnő módon nem tett említést, arról a pártról, amelyik az NFP-t alkotó pártok közül a legmeghatározóbb. Ez pedig az LFI, az Engedetlen Franciaország Mozgalom.
Mind az LFI, mind a Macron által említett pártok nem egyezkednek, hanem kvázi hadat üzentek az elnöknek. A BBC felidézi, hogy az Engedetlen Franciaország Mozgalom “antidemokratikus puccsnak” nevezte a szavait. Fabien Roussel kommunista vezető azt vizionálja, hogy Macron „súlyos válságot fog kiváltani az országban”. Marine Tondelier, a zöldek vezetője szerint pedig a franciák háromnegyede szakítani akar a macronizmussal. A baloldali koalíció korábban elutasította, hogy részt vegyen bármilyen jövőbeli konzultáción, hacsak nem kerül szóba Lucie Castets miniszterelnök-jelöltsége.
Egyre kaotikusabb a helyzet, ugyanis a centralista és radikális jobboldali erők viszont kijelentették, hogy ők biztosan az NFP jelöltjei ellen fognak szavazni. Az RN vezetői, Marine le Pen és Jordan Bardella kifejezetten veszélyesnek nevezték az NFP-t Franciaországra.
Politikai körökben szóba került még többek között Bernard Cazeneuve volt szocialista belügyminiszter és Xavier Bertrand, aki a jobbközép Köztársaságiak regionális vezetője. Kérdés, hogy az ő személyük milyen arányban elfogadható.
Vezető kép: MTI/EPA/Olivier Matthys
Facebook
Twitter
YouTube
RSS