A mesterséges intelligencia egy ideje már velünk van és segíti az emberiség munkáját. A különböző szoftverek írnak, olvasnak, rajzolnak, zenélnek, beszélnek helyettünk, de mennyire megbízható egy ilyen program? Amíg csak egy kép megalkotását bízzuk rájuk, addig tökéletesen működnek, ha azonban rajtuk keresztül szeretnénk megismerni a világot, komoly akadályba ütközünk. Amikor vezető politikusokról kérdeztük az eddigi legfejlettebb, ChatGPT névre keresztelt szoftvert, érdekes válaszokat kaptunk.
A “mesterséges intelligencia” korántsem intelligens. Képes értelmezni a különböző feladatokat, és elvégezni azokat, ha parancsot kap rá, de önálló döntéseket nem hoz. Még nem gondolkodik, cserébe viszont nagyon gyors, ha össze kell állítani egy munkahelyi beosztást, megtervezni egy algoritmust vagy megrajzolni egy képet. Mi most arról kérdeztük a ChatGPT-t, mit tud a világ vezető politikusairól, ami köntörfalazás nélkül felmondta nekünk a legöblösebb propagandát. Meg sem próbálta árnyalni. Mintha csak két véglet létezne: az autokrata elnyomó, és a kedves, lepkéket hajkurászó politikus. Bizonyára nincs részrehajlásra programozva…
Így hangzott az eredeti parancs: írd le, mit tudsz a világ vezető politikusairól és milyen vezetőnek tartod őket!
Orbán Viktor
Autokratikus vezető, aki a hatalom centralizálására törekszik. Politikai stílusa erősen nacionalista, és gyakran hangsúlyozza a szuverenitást az Európai Unióval szemben. Őt sokan kritizálják a demokratikus intézmények és a sajtószabadság korlátozása miatt, ugyanakkor támogatói szerint stabilitást és gazdasági növekedést hozott Magyarországnak.
Donald Trump
Populista vezető, aki erősen megosztó retorikát használ. Vezetőként önmagát kívülállóként pozicionálta, aki a „mély állammal” és a „politikai elittel” szemben harcol. Gyakran improvizatív és kiszámíthatatlan a stílusa, amit támogatói hitelesnek és dinamikusnak tartanak, míg kritikusai veszélyesnek és destabilizálónak.
Kamala Harris
Progresszív politikai vezető, aki az Egyesült Államok első női, afroamerikai és dél-ázsiai származású alelnöke. Vezetőként a szociális igazságosságot, egyenlőséget és a polgári jogokat helyezi előtérbe. Gyakran pragmatikus, de keményvonalas hozzáállása van bizonyos kérdésekben, mint például a bűnüldözés.
Joe Biden
Tapasztalt és empatikus vezető, aki 2021 óta az Egyesült Államok elnöke. Több évtizedes politikai tapasztalatával Biden középutas és pragmatikus megközelítést alkalmaz, hangsúlyozva a nemzet egységét és a társadalmi kohéziót. Vezetőként nagy hangsúlyt fektet a szövetségek megerősítésére, a belpolitikai kihívások kezelésére, valamint a klímaváltozás és a társadalmi igazságosság kérdéseire.
Vlagyimir Putyin
Autoriter vezető, aki 1999 óta gyakorlatilag Oroszország legfőbb hatalomgyakorlója, akár elnöki, akár miniszterelnöki pozícióban. Őt sokan úgy látják, mint aki a stabilitás és az orosz nemzeti érdekek védelmezője, míg mások kemény kritikával illetik az emberi jogok megsértése, a politikai elnyomás és a korrupció miatt.
Hszi Csin-ping
Kollektív autoriter vezető, aki Kína Kommunista Pártjának főtitkára és Kína elnöke. Vezetése alatt Kína egyre központosítottabb és keményvonalasabb irányt vett, különös hangsúlyt fektetve a párthűségre és a kínai nacionalizmusra. Ő az egyik legbefolyásosabb vezető a világon, és az ő vezetése alatt Kína egyre inkább globális nagyhatalommá válik.
Ursula von der Leyen
Kooperatív és európai uniós vezető, aki az Európai Bizottság elnöke. Vezetőként a közös európai érdekek képviseletére törekszik, hangsúlyozva a zöld átmenetet, digitális átalakulást és a társadalmi kohéziót. Stílusa konszenzuskereső, és arra törekszik, hogy az EU tagállamai között egyensúlyt teremtsen.
Bár Zelenszkij nem feltétlenül sorolható a vezető politikusok közé, az ukrán-orosz háború miatt globális figyelmet kapott.
Volodimir Zelenszkij
Karizmatikus és krízisvezető, aki humoristából és színészből vált Ukrajna elnökévé 2019-ben. Vezetőként az orosz invázióval szembeni ellenállás szimbólumává vált, és komoly elismerést kapott bátorságáért és kitartásáért. Stílusa közvetlen, emberközeli, gyakran a modern kommunikációs csatornákat használja, hogy közvetlen kapcsolatot tartson az emberekkel és a nemzetközi közösséggel.
Most pedig lássuk, milyennek LÁTJA a világ vezetőit egy másik mesterséges intelligencia, ami képes megfesteni a szavainkat. Két különböző parancsot adtunk neki. Először megkértük, hogy nevek nélkül fesse meg a világ vezetőit, utána pedig konkrétan Trumpot, Bident, Putyint, Kamala Harrist és Hszi Csin-pinget szerettük volna látni egy képen:
Bár a képek szórakoztatóak, az elemzések terén egészen elképesztő válaszokat kaptunk. Az ember ilyenkor azért elvárná, hogy a “mesterséges intelligencia” törekedjen a pártatlanságra. Számos kérdésben képes bemutatni a különböző álláspontokat, amikor azonban vezető politikusokról kérdezzük, esély sincs az objektivitásra (pedig az ukrán-orosz béketervvel kapcsolatban kimondottan józan volt). Ha pedig ebben ennyire részrehajló, mennyire bízhatunk benne más kérdések esetében?
Facebook
Twitter
YouTube
RSS