A németek úgy tűnik kezdenek felébredni Csipkerózsika álmából, hiszen évek óta azt mutatják a választási eredmények, hogy a szélsőjobboldalinak kikiáltott (holott csak a nemzeti érdeket és normalitást figyelembe vevő -szerk.) AfD folyamatosan erősödik. A türingiai tartományi választásokat pedig sikerült megnyernie az elsősorban a fiatalok által kedvelt pártnak, de Szászországban is erősödtek. A Politicónak természetesen már sikerült is párhuzamot vonnia a második világháború és a mostani siker között, mindeközben Orbán Balázs is reagált az eredményekre.
A korai előrejelzés szerint az AfD a szavazatok 33 százalékával az első helyen végzett Türingia tartományban- írja a Politico hozzátéve, hogy mindezt egy olyan régióban sikerült megtenniük, amely a hidegháború idején kommunista ellenőrzés alatt állt. Az AfD vezetője, Alice Weidel természetesen nagyon boldog, azt nyilatkozta, hogy
Számunkra ez történelmi siker.
A támogatóik nagyrésze a fiatal korosztályból való. Türingiában a párt 37 százalékos támogatottsággal végzett az első helyen a 18 és 24 év közöttiek körében, ami csaknem 20 százalékpontos növekedést jelent az előző, 2019-es tartományi választáson elért eredményéhez képest.
A népesebb Szászországban pedig a jobbközép Kereszténydemokrata Unió (CDU) 32 százalékkal nyerte a választást, de az AfD itt is erősödött, hiszen 31 százalékot szerzett, ami 14 százalékpontos növekedés 2019-hez képest.
A választás vesztesei pedig a három koalíciós párt, Olaf Scholz balközép Szociáldemokrata Pártja (SPD), a Zöldek és a konzervatív Szabad Demokrata Párt (FDP). Türingiában például úgy tűnik, hogy a Zöldek és az FDP is kiesett a tartományi parlamentből, miután nem érte el a mandátumszerzéshez szükséges ötszázalékos küszöböt. Scholz pártja az SPD is gyászos hangulatban lehet, ugyanis – bár most nem vesztett sokat a választáson – Németország keleti részén több mint egy évszázada a legrosszabb eredményt éri el az országos választáson, ahogyan azt a júniusi európai parlamenti voksolás is bizonyítja. Ezzel a párt főtitkára, Kevin Kühnert is tisztában van, nem is rejtette véka alá csalódottságát:
Az SPD számára ez nem a vidámság estéje
-fogalmazott.
Nem valószínű, hogy hatalomra tör a jó eredmény ellenére az AfD
Bár van minek örülnie az AfD táborának, úgy tűnik a hatalmat így sem fogják átvenni. Koalíciós partnerre ugyanis nem fognak lelni, hiszen az összes többi párt, amely mandátumhoz jutott előre jelezte, hogy nem szövetkeznek velük. A fricska viszont az, hogy Türingiában az AfD a mandátumok több mint egyharmadával rendelkezik, így blokkolhat bizonyos döntéseket, például az állam alkotmánybíráinak kinevezését.
A populista BSW lehet azonban mind Szászországban, mind Türingiában az az erő, amely uralkodó szerepet fog játszani a koalíciók kialakításában. A szövetségek kiépítése azonban akár hónapokba is telhet.
A Politico persze most sem tudja kihagyni Vlagyimir Putyint a német választásokból, szerintük ugyanis az orosz elnöknek ez egy áldás lehet, mivel a hidegháború idején KGB-kémként dolgozott az akkori kelet-németországi Drezdában. Továbbá az AfD és a BSW is a Kremllel való szorosabb kapcsolatokat támogatja, és le akarja állítani a német katonai segélyt Ukrajnának.
Azt akarjuk, hogy az ukrajnai háború véget érjen, és nem látjuk, hogy ez megtörténik az egyre több fegyverszállítással
– mondta Wagenknecht, a BSW vezetője az ARD közszolgálati műsorszolgáltatónak a szavazás után.
Brandenburgban is AfD siker várható
Már a 2019-es választáson is nagyon örülhetett az AfD, hiszen a második helyen végzett az akkori tartományi választáson, most pedig a közvélemény-kutatások szerint vezetnek. Hogy mennyire pontosak az előrejelzések, az szeptember 22-én fog kiderülni.
A migránsprobléma adott lendületet az AfD-nek
A választás előtti felmérések szerint a választókat leginkább nyugtalanító probléma a migráció volt, a türingiai és szászországi válaszadók pedig a bűnözéssel és a „szociális védelemmel” együtt a három legfontosabb probléma között említették azt. A német közszolgálati televízió egyik felmérése szerint a választók 81 százaléka egyetértett a következő állítással:
Alapvetően más menekültügyi és menekültpolitikára van szükségünk, hogy kevesebb ember jöjjön hozzánk.
Bár korábban is volt, hogy emberéleteket követelt Németországban a bevándorlás, úgy tűnik a kedélyeket felkorbácsolta a nyugat-németországi Solingen városában néhány nappal korábban elkövetett halálos késes merénylet. A gyanúsított egy szíriai férfi, akit három ember meggyilkolásával és többek megsebesítésével vádolnak valamint kiderült, hogy az Iszlám Államhoz tartozott.
Olaf Scholz a választások előtt azzal próbálta szimpatikusabbá tenni magát a történtek után, hogy azt hangsúlyozta, hogy ami történt, terrorizmus volt és miniszterei szigorúbb migrációs intézkedést jelentettek be. Azt ígérték, hogy kitoloncolják az erőszakos bűncselekményeket elkövető migránsokat, és egyes esetekben csökkentik a menedékkérők juttatásait. Úgy tűnik azonban, hogy ez a szavazóknak kevés volt.
Orbán Balázs: a nemzeti érdek mellett szavaztak a németek
A választások eredménye mellett a miniszterelnök politikai igazgatója sem ment el szó nélkül. Orbán Balázs a közösségi oldalán azt írta:
A német tartományok üzentek Brüsszelnek és Berlinnek: no migration, no gender, no war.
A politikus szerint politikai földrengést láthattunk a németeknél, hiszen a migráció- és háborúpárti kormánykoalíció csupán 15 százalékot tudott szerezni. A németek tehát kezdik megérteni, hogy nem jobb és baloldal van, hanem két erő: az egyik a nemzeti érdek mellett harcol, a másik az idegen érdekek kiszolgálói.
Az AfD-t kitaszítják, de már koalícióról beszélnek
A CDU politikusa, az uniós parlamenti frakció alelnöke, Jens Spahn pedig azt nyilatkozta, hogy örül a szászországi győzelmüknek természetesen, de keserűnek nevezte, hogy az AfD nyerni tudott. A döntő kérdés számára, hogy miért szavaztak ennyien erre a pártja. A magas részvételi arányt pedig jelzésnek tekinti Berlin felé. A kancellár nem élvezi többé az emberek bizalmát, Olaf Scholz lett a “kudarc arca” szerinte.
Achim Post, szövetségi elnökségi tag szerint pedig ez a választási eredmény az SPD-nek egy hatalmas pofon. Úgy vélte, hogy a kormánypártok a fűtési törvény elfogadása óta csak magukkal vannak elfoglalva, ennek pedig véget kell vetni. Ugyanakkor kiállt Olaf Scholz mellett, szerinte nehéz időkben ő a megfelelő vezető.
Az AfD vezetője, Alice Weidel szerint a választók egyértelmű döntést hoztak. Azt akarják, hogy pártjuk részt vegyen a kormányzásban és úgy véli stabil kormányalakítás nélkülük nem lehetséges. Továbbá hangsúlyozta, hogy szerinte
Senki sem akar többé zöld politikát.
Michael Kretschmer (CDU) szász miniszterelnök már a lehetséges koalícióról beszélt a választások másnapján. Úgy véli nem lesz egyszerű a BSW-vel és az SPD-vel együtt dolgozni, de azért megoldható.
Szolgálni akarom ezt az országot, stabil kormányt akarok adni ennek az országnak
– hangsúlyozta Kretschmer, aki jó eséllyel marad hazája miniszterelnöke.
Forrás: Politico, zdf.de, fotó: MTI/EPA/Filip Singer
Facebook
Twitter
YouTube
RSS