A Fehér Ház nem hiszi el, hogy Izrael valóban elhatározta volna, hogyan reagáljon Irán példátlan rakétatámadására – mondta egy magas rangú amerikai tisztviselő a CNN-nek. Úgy tűnik tehát, hogy az Egyesült Államok az egyre eszkalálódó helyzetben sem tervez határozott lépéseket tenni– ez viszont a harcok kiterjedéséhez vezethet, ugyanis a régióban egyedül Amerika katonai jelenléte, annak elrettentő ereje volt képes fenntartani a hatalmi egyensúlyt.
A Biden adminisztráció vezető tisztviselői és izraeli kollégáik folyamatosan kapcsolatban álltak az elmúlt napokban és hetekben, hogy közös álláspontot dolgozzanak ki a Hamász és a Hezbollah legfőbb célpontjai elleni izraeli támadásokra adott iráni válaszcsapások kapcsán. Azonban 12 órával a támadást követően sincs terve az Egyesült Államoknak, hogy hogyan kellene reagálniuk arra, hogy Irán nem katonai célpontok ellen is támadást indított.
Egy bizonyos ponton további részleteket kell (Izraelnek) közölnie
– mondta egy névtelenséget kérő fehér házi tisztviselő a CNN-nek, megjegyezve, hogy az Egyesült Államok nem adott proaktív előírást arra vonatkozóan, hogyan kell Izraelnek reagálnia.
Az amerikaiak hezitálása ugyanakkor nem meglepő ha felidézzük, az Egyesült Államok segített Izraelnek több száz Irán által kilőtt drón és rakéta elfogásában áprilisban, akkor pedig a válaszcsapás helyett Joe Biden elnök sürgette Benjamin Netanjahu miniszterelnököt, hogy ezt fogadja el győzelemként – jelentette akkor a CNN.
Vagyis úgy tűnik, az Egyesült Államok nem hajlandó válaszcsapásokban közreműködni, így ebben magára marad Izrael. A legutóbbi, áprilisi hasonló támadást követően ezzel meg is próbálkozott a zsidó állam, ugyanakkor a korlátozott eszközpark miatt csupán minimális károkat tudtak okozni Iránnak.
Mint ismert, az izraeli katonai rádió közlése szerint csaknem kétszáz rakétát lőtt ki Irán Izrael ellen. Az iráni Forradalmi Gárda az állami televízióban közölte, hogy több tucat rakétát indítottak Izrael felé megtorlásul Abbász Nilforusán, az iráni Forradalmi Gárda helyettes parancsnoka, Haszan Naszrallah Hezbollah-vezető és Iszmail Haníje Hamász-vezető meggyilkolása miatt. Az Iszlám Köztársaság elitalakulata egyben figyelmeztetett, hogy amennyiben Izrael válaszcsapásra szánja el magát, Teherán viszontválasza “még pusztítóbb lesz”. Joe Biden amerikai elnök az X-en közölte, hogy az Egyesült Államok kész segíteni Izraelnek, hogy megvédje magát az iráni rakétacsapásokkal szemben.
Az alelnökjelöltek is vitáztak Izraelről, Vance szerint Trump a Közel-Keleten is békét teremtene
Az Egyesült Államok két alelnökjelöltje a kedd esti televíziós vita során arról is vitázott, hogy melyik vezető lenne alkalmasabb a közel-keleti konfliktusok kiélezésére.
Tim Walz, Minnesota demokrata kormányzója nem válaszolt közvetlenül arra a kérdésre, hogy támogatná-e Izrael Irán elleni megelőző csapását, ha övé lenne az utolsó szó a kérdésben. De azt mondta, támogatja, hogy továbbra is kiálljon Izrael mellett az Irán által támogatott szervezetekkel szemben. Az alelnök szavait, mint azt fent láthattuk, a Biden-adminisztráció politikája is követi, hiszen az USA elzárkózott az Irán elleni válaszcsapástól.
JD Vance, ohiói republikánus szenátor azonban azt mondta, hogy ez Izraelen múlik, figyelembe véve, hogy „szerintük mit kell tenniük országuk biztonsága érdekében”. Majd később arról beszélt, hogy nem volt hiba kilépni az iráni atom-alkuból, Trump „biztonságosabbá” tette a világot, és „erőn keresztül békét hozott”.
Fotó: MTI/AP/Huszein Malla
Facebook
Twitter
YouTube
RSS