A szokásos károgók és a hivatalos rettegők nem vesztegetik az időt a georgiai választások kapcsán sem, tucatnyi európai uniós ország nem tudja megemészteni, hogy a demokrácia a népakaratról szól, és nem Brüsszelből jelölik ki az ország kormányát – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Tbilisziben. A tárcavezető a georgiai kollégájával, Ilia Darcsiasvilivel folytatott egyeztetése előtt írt minderről Facebook-bejegyzésében.
13 európai külügyminiszter továbbra sem tudja megemészteni, hogy a demokrácia a népakaratról szól, nem képesek megemészteni, hogy a georgiai kormányt nem Brüsszelből jelölik ki, hanem azt maguk a georgiai emberek választják meg. (…) Sajnos a 13 külügyminiszter ismét azt bizonyította, hogy a liberális mainstream szerint egy országban csak akkor van demokrácia, ha a liberális párt nyeri a választást”
– húzta alá. Szijjártó Péter kiemelte hogy Magyarország 14 éve szembesül hasonló külső támadásokkal.
A feladat azonban továbbra sem az, hogy megfeleljünk a brüsszeli elvárásoknak, hanem az, hogy teljesítsük az emberek akaratát. Így van ezzel a georgiai kormány is, mellyel a jövőben is szorosan együtt fogunk működni a kapcsolatunk fejlesztése és az európai integráció felgyorsítása érdekében”
– szögezte le.
A kutya ugat, a karaván halad!”
– zárta sorait a miniszter.
Szijjártó Péter arra a hírre reagált, miszerint az Európai Unió 13 országának külügyminisztere elítélte hétfőn a hétvégi georgiai parlamenti választásokon a nemzetközi szabályok állítólagos megsértését, és úgy ítélték meg, hogy a szabályok megsértése “összeegyeztethetetlen az európai uniós tagjelölt országgal szembeni elvárásokkal”. Az érintett országok – Franciaország, Németország, Lengyelország, Hollandia, Csehország, Dánia, Észtország, Finnország, Írország, Litvánia, Luxemburg, Portugália és Svédország – külügyminiszterei közös állásfoglalásukban emlékeztettek: nemzetközi megfigyelők a választási szabályok megsértéséről számoltak be a kampány során és a választás napján egyaránt.
Kiemelték: elítélik “a szabad és tisztességes választásokra vonatkozó nemzetközi normák mindennemű megsértését”. Bírálták és “korainak” nevezték Orbán Viktor miniszterelnöknek a tbiliszi kormány támogatására tett látogatását. Kijelentették, hogy osztják a nemzetközi megfigyelők aggályait, és követelték a panaszok pártatlan kivizsgálását, valamint a megállapított jogsértések elszámoltatását.
Fontos, hogy a tiltakozások, de különösen a kormány azokra adott válasza békés maradjon”
– fogalmaztak az aláíró országok külügyminiszterei.
Elsöprő győzelmet arattak Orbán Viktor szövetségesei
Mindennek előzménye, hogy elsöprő győzelmet aratott a georgiai parlamenti választáson az országot 12 éve kormányzó Grúz Álom párt. A példátlanul heves kampányidőszakban a Nyugat össztüze, európai és amerikai szankciók zúdultak a kormánypártra, amiért LMBTQ-propaganda-ellenes és szuverenitásvédelmi reformokat hajtott végre. A külföldi beavatkozás azonban nem járt sikerrel, a grúzok közel kétharmados felhatalmazást adtak a konzervatív, békepárti kormány kezébe – olvasható a Magyar Nemzet összefoglalójában. A Grúz Álom a voksok több mint 54 százalékát kapta, s ezzel 91 mandátumra számíthat a 150 fős törvényhozásban, amely a képviselői helyek 60,6 százaléka. Ezzel 2012 óta a legjobb választási eredményét és egyszerű többséget biztosított magának a törvényhozásban, amely jelentős felhatalmazást és stabil kormányzást jelent a kormánypárt számára a következő ciklusban.
Orbán Viktor a választást követő napon már rögtön a Georgia fővárosába, Tbiliszibe utazott, így ő volt az első kormányfő, aki személyesen gratulált az eredményhez. A látogatás kapcsán a miniszterelnök Facebook-oldalán úgy fogalmaz: A georgiai emberek döntöttek: a békére szavaztak. Nem engedték, hogy az országukból második Ukrajna legyen.
Támogatni fogjuk Georgia európai integrációs erőfeszítéseit és a magyar-georgiai kapcsolatok fejlesztését”
– szögezte le Orbán Viktor.
Tízezrek az utcán, az államfő nem ismeri el a választási eredményeket
Tbilisziben több tízezren vonultak hétfő este a parlament elé a hétvégi parlamenti választás eredményének megsemmisítését követelve. A tüntetés néhány óra után békésen ért véget, és nem voltak egyértelmű tervek további akciókra.
Nem vesztettétek el a választást”
– szögezte le a tiltakozást kezdeményező Szalome Zurabisvili államfő a georgiai és európai uniós zászlókat lengető tömegnek “Ellopták a szavazatotokat, és megpróbálták ellopni a jövőtöket, de ehhez senkinek sincs joga, és ti sem fogjátok hagyni, hogy ezt tegyék” – tette hozzá. Zurabisvili, azt mondta, hogy meg fogja védeni az ország Európához vezető útját a kormányzó Georgiai Álom – Demokratikus Georgia párt akcióival szemben. Giorgi Vasadze, a Miheil Szaakasvili korábbi georgiai elnök által alapított Egyesült Nemzeti Mozgalom társelnöke azt mondta, hogy az ellenzék nem vesz részt semmilyen tárgyaláson a kormánnyal, és új szavazást fog szorgalmazni nemzetközi felügyelet mellett.
Nem fogunk belépni ebbe a parlamentbe. Minden mandátumot visszautasítunk. Nem megyünk bele semmilyen tárgyalásba. A győzelemig fogunk harcolni, és ígérjük, hogy együtt biztosan győzni fogunk”
– hangoztatta.
Zurabisvili kijelentette, “teljes képet kell alkotni arról, hogyan zajlott ez a tömeges, szisztematikus szavazatlopás”. Hozzátette, hogy ez “példátlan, előre megtervezett művelet volt, amely megfosztott minket a szavazatainktól, a parlamentünktől és az alkotmányunktól”. Konkrét részleteket nem közölt, és egyelőre bizonyítékokat sem mutatott be arra vonatkozóan, hogy Oroszország részt vett volna a feltételezett manipulációban.
A tiltakozó grúzok mellé állt természetesen az Európai Bizottság elnöke is. Ursula von der Leyen X oldalán közzétett bejegyzésében azt írta:
Grúzia népe a demokráciáért küzd. Joguk van tudni, mi történt ezen a hétvégén. Jog ahhoz, hogy a szabálytalanságokat gyorsan, átláthatóan, függetlenül kivizsgálják. Mivel a szabad és tisztességes választások az európai értékek középpontjában állnak”.
The people of Georgia have been fighting for democracy.
They have a right to know what happened this weekend.
A right to see that irregularities are investigated swiftly, transparently, independently.
As free and fair elections are at the core of European values. pic.twitter.com/YXlBUdkVhS
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) October 28, 2024
Zárójeles megjegyzésként fontos hozzátenni: a vasárnapi georgiai választásokat az ENSZ mandátumával működő EBESZ is vizsgálta. A szervezet vasárnap közzétett részletes jelentése szerint nem talált választási csalásokat a grúz választásokon, bár több erős kritikai megjegyzést is megfogalmaztak. Az EBESZ 529 megfigyelőt küldött Georgiába 42 országból, és voltak köztük európai parlamenti és NATO megfigyelők is. A szervezet jelentése szerint „a választások napja általában jól szervezett és rendezett volt, de feszült légkör jellemezte. Amit az EBESZ kiemel, az az, hogy a választások folyamata procedurálisan jó volt, a választásokat sokszínűség jellemezte. A voksolás demokratikus keretek között zajlott le, és Georgiában média pluralizmus van, ami demokratikus normák szerinti kampányt tett lehetővé.
(MTI, PS)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS