Floridai szenátor, keményvonalas trumpista, kubai menekültek leszármazottja és megrögzött antikommunista. Ő Marco Rubio, aki a jelek szerint Trump külügyminisztere lehet. Lássuk mit érdemes tudni a republikánus politikusról.
Rubio érdekes figura az amerikai politikai palettán. A republikánus szenátor kubai menekültek leszármazottja és ez meglehetősen meghatározta politikai világszemléletét, ő ugyanis az a fajta bevándorló, aki nem akarja, hogy az USA igazodjon hozzá, hanem sokkal inkább maga szeretné elérni az amerikai álmot.
A politikus leginkább a régivonalas republikánus vonalat képviseli, nem illeszkedik a neokonzervatív vonalhoz, valószínűleg így találhattak egymásra Donald Trumppal. Rubio 2016-ban egyébként jelöltette magát az elnökválasztáson, azonban az előválasztási hajrán nem jutott túl. A szenátor már akkor egy erősen antikommunista programmal kampányolt, a kezdetektől bevándorlásellenes politikát képviselt és klasszikus jobboldali gazdasági modellt vázolt fel.
Miben áll Trump mellett?
Rubio egészségügyi és gazdaságpolitikája a megválasztott amerikai elnök által vázolt terveket képviseli. Már az Obama-adminisztráció során is ellenezte a Zika-vírus miatt elrendelt sürgőségi költségeket, mondván a járvány terjedése nem indokolja az államonkénti 2 milliárd dolláros csomagot, mint fogalmazott:
Ez az elnök rendelete, de a gyógyszerészek kérése.
Emellett az álláspont mellett a koronavírus miatt elrendelt lezárások során is kiállt. Trump véleményét képviseli továbbá annak Kína-politikája kapcsán, ő is az ázsiai országot tekinti az amerikai gazdaság fő kihívójának, és az amerikai ipar megerősítését szorgalmazza. Továbbá ő is az orosz-ukrán háború mihamarabbi befejezését látja gazdaságilag hasznosnak.
Ez utóbbi azért érdekes, mert Rubio szintén az Obama-adminisztráció idején erősebb fellépést követelt Oroszországgal szemben a Krím-félsziget elcsatolását követően. Pálfordulásnak tűnhet tehát, hogy most már a támogatások fenntartása helyett a konfliktus beszüntetése mellett kampányol, azonban ez ismét Trump álláspontját tükrözi, aki többször is felhívta rá a figyelmet, hogy az ő vezetése mellett Moszkva nem kezdett nyílt offenzívába, ellentétben Obama regnálásával, mikor Ukrajna több területén is szeparatistákat támogattak, illetve, amint fentebb említettük elcsatolták az ország egy részét, vagy a Biden-Harris kormány idején, amikor kezdetét vette a háború.
Miben áll szemben Trumppal?
Amint említettük, a szenátor megrögzött antikommunista, így a Trump-féle egyezség politika helyett keményebb fellépést tart szükségesnek a jelenlegi kommunista államokkal szemben, különös tekintettel Kubára, amellyel szemben a korábbi embargók visszaállítása mellett érvelt. Ezen felül többször is kijelentette, hogy szankciókra volna szükség Venezuelával, és annak baloldali elnökével szemben. Ezekből tehát az látszik, hogy a Trump-féle kiegyezéses politika helyett szigorúbb külpolitikai álláspontot képvisel a gazdaságpolitikai kérdésekben.
Egyelőre Rubio kinevezése még nem nem teljesen biztos, annyit tudunk, hogy a megválasztott elnök tanácsadói egyértelműen őt javasolták a pozícióra, a végleges döntésre azonban majd csak januárban, Trump beiktatását követően derül fény.
Fotó: MTI
Angie
2024-11-13 at 07:00
Még nincs is probléma, de az agymosottak mindig gyártanak jó párat és azt böfogik mindenütt! Teljesen látható rajtuk a birkaszellem, mert még a sorrendiségen sem változtatnak.
Néha olyanok, mintha visszarepültem volna a Kádár korszakba!
sumer
2024-11-12 at 18:21
Szerintem Trumppal és Adminisztrációjával kapcsolatban eleve ostobaság “kínai kütyük”-re és azok Kínába telepítésére hivatkozni.
A szociális érzékenység pedig nem csupán addig tart, mint a demokraták esetében, hogy látszólag “minden ingyen van szinte mindenkinek” (a költség mellékes), hanem azt is jelenti, hogy érzékenyek vagyunk a források előteremtői iránt is! Ezt nevezik jobb helyeken “tudatos vásárlói magatartásnak”. Saját tapasztalatom szerint is, a két politikai választói csoport között ez az egyik legmarkánssabb különbség.
A “Made in America” egyébként a 2006-os elnökválasztáskor Trump kampányának egyik kulcsfontosságú témája volt. Az akkori kutatások szerint az amerikai lakosok átlagban 67%-a hajlandó többet fizetni olyan termékért, ami az USA területén készült. Ettől kicsit eltérő eredményt hozott, a konkrét árkülönbségek vizsgálata. A szándék viszont nem cspán az összegszerűség vonatkozásában, hanem politikai hovatartozás szerint is jelentős eltérést mutat.
50 USD árkülönbségnél még nem nagy a differencia a republikánusok és demokraták között; 90% illetve 80% venne inkább hazait és csupán 4% külföldön gyártott terméket. 50%-al nagyobb, 75 USD árkülönbség esetén viszont már csak 68% ill 45% venne inkább hazait, és 27% ill 39% venne inkább külföldön gyártottat.
Furcsa módon az éves 50 KUSD alatt keresők nagyobb százalékban hajlandóak mindkét politikai párt támogatói esetében drágábban vásárolni hazai terméket, mint az éves szinten 100 kUSD feletti keresetűek.
Lényegében ez eddig is így volt, és ezután sem lesz abban jelentős változás. Ami változást okozhat a magyarokra néve, az a Biden Adminisztráció teljesen értelmetlen intézkedéseinek eltörlése; a kettős adóztatás elkerülésének újbóli visszaállítása, és az ESTA korlátozások megszüntetése. A többit majd meglátjuk!
Logikus
2024-11-12 at 18:09
Nagyon jó!
Orbánnak kapóra jön.
A magyar kormányfő pókerezett és mindent megnyert Trump győzelmével.
Gőzgazdász vájogász
2024-11-12 at 16:17
A republikánusokban annyi szociális együttérzés van, mint egy elmúlt havi lejárt buszbérletben.
Jó, ha értjük, hogy kb. annyira testvérpártja a fidesznek, mint amennyire egy nyúlnak testvére egy farkas, vagy, hogy stílszerű legyek az elefántnak a kisegér.
Néhány konzervatív lózungon kívül – ami csak a felszín – az amerikai republikánusokat egyetlen európai párhoz – még a brit konzervatívokhoz – sem köti semmi.
Kínát meg az USA tette naggyá, amikor – vegytiszta republikánus profit-éhségből – áttelepítették az amerikai ipart Kínába és utána a kurva kicioccón előállított kurva occccó árukat megvásárolták saját maguknak onnan – oszt’ most fel vannak háborodva, hogy az usákok meg nem állítanak elő jóformán semmit sem, így nem is keresnek, és ha nem keresnek, hát nincs píz a kínai kütyükre sem.
Az egyetlen dolog, amiben a fidesz reménykedhet, hogy a woke-os baszogatás megszűnik, vagy legalábbis takaréklángra kerül az elkövetkező négy évre.
Mert egyébként a Trump-i USA – jó esetben csak – vegytiszta gazdasági ellensége lesz az egész világnak, benne az EU-nak és így nekünk is.
Csicska Peti
2024-11-12 at 15:34
Gezemice
Foglalkozz inkább azzal, hogy milyen a viszony a magyargyűlölő Manfred Weber és a ti garázda, lopós és notórius hazudozós tiszás Petikétek között! Na, az a lábon lövés iskolapéldája, ugyanis a “büdös szájú” tiszás birkanyájat lenéző Petike csak egy kis csicskása, lakája (szavazógépe) a sunyi svábnak. Jaj, csak a mentelmi jogom megmaradhasson…
Álmodozó birka
2024-11-12 at 15:28
Gezemice
Szeretnéd, ha így lenne, ugye…? Te kis álmodozó, agymosott tiszás birka! Ne reménykedj: a Trump-Orbán szövetség (barátság) erős!
na4
2024-11-12 at 15:09
Jó kezdés.
Gezemice
2024-11-12 at 14:25
Röviden: hiába fogadott Orbán Trumpra, lábon lőtte magát a kínai akkugyárakkal.