Mindent el fog követni azért, hogy ne legyen itt óvoda – mondta Wittinghoff Tamás polgármester Tóth Péternek, a budaörsi Levendula utcai óvoda leendő fenntartójának mikor rájött, hogy a házával szomszédos telken folyó építkezés tárgya nem egy családi ház, hanem egy integrált óvoda lenne. Kiadott, majd visszavont engedélyek, zárt ülések, fenyegető ígéretek és egy üresen álló óvoda a polgármester közvetlen szomszédságában. A Polgármesteri Hivatal szerint az utóbbi puszta véletlen, semmi köze az ügyhöz.
GASZNER VERONIKA – PestiSrácok.hu
Jutalom Vagyok Óvoda – ez a neve a tervezett intézménynek, mely nem hagyományos, hanem úgynevezett SNI-s, vagyis sajátos nevelési igényű és BTM, vagyis beilleszkedési, tanulási, magatartási problémákkal küzdő gyerekek integrált óvodája lehetne. Az óvoda és a története sem hagyományos. Alapítója Tóth Péter, többdiplomás baptista lelkész, aki megtérését követően elvégezte a teológiát, majd szociális szolgáltatásnyújtással és gyermekellátással kezdett foglalkozni. Jelenleg is családi napközit működtet az Ajándék Családsegítő Alapítványon keresztül, melynek egyben elnöke is. Ez az alapítvány lett volna a Jutalom Óvoda fenntartója is, ha az utolsó pillanatban nem kerül porszem a gépezetbe.
Az építtetőt is ”házon belül” ismerte meg: Bosnyák Edit gyermekei az ő családi napközijébe járnak, ő maga pedig ingatlanfejlesztési vállalkozóként szívesen vágott bele a közös projektbe. „Ez egy jó cél. Sokaknak talán a dollárjelek villognak a befektetés hallatán, de ez az egész egy nyitott könyv, és ami azt illeti, a legkevésbé sem jó befektetés” – összegzi Bosnyák Edit, majd hozzáteszi, férjével közösen mégis úgy döntöttek, hogy erre a célra érdemes áldozni.
Nagyjából egy év alatt fel is épült az ingatlan, melyet megelőzően többször egyeztettek Budaörs város főépítészével. Sajnos ezekről nincs bizonyíték, pedig más színezetet adhatna ennek a furcsa és érthetetlen történetnek. A főépítészi fogadóórák egyikén javasolták azt Tóth Péteréknek, hogy egyszerűbb és gyorsabb is, ha családi házra kérnek építési engedélyt, és később elvégeztetnek egy átminősítést, melyet követően megkezdheti működését a Levendula utcai ovi.
Az elmúlt egy év sok munkával telt, az építkezés mellett a marketing is elkezdődött: több helyi kiadványban jelentek meg cikkek, hirdetések a speciális óvodáról, melynek indítását idén tavaszra, egészen pontosan március elejére időzítették volna.
Mikor úgy tűnt, minden rendben és megtarthatják az óvoda hivatalos megnyitóját, február 5-én Tóth Péter személyesen kereste fel Budaörs polgármesterét, Wittinghoff Tamást, hogy átadja a neki szánt meghívót az eseményre.
És akkor valami megváltozott. “Megváltozott Wittinghoff Tamásban és megváltozott az ügy további alakulásában is” – mondja Tóth Péter.
Jöttek a kifogások, a problémázás, a Polgármesteri Hivatal pedig “hirtelen elfelejtette, amit korábban ő javasolt”. Természetesen az átminősítés sem történt meg, a kérvényt elutasította a hivatal, így az épület maradt családi ház, a beiratkozni vágyó szülők gyermekei (márciusban 27-en kezdték volna meg az ovit) és a leendő munkaerő pedig hoppon maradt.
Az átminősítés mellett február 9-én a Polgármesteri Hivatal illetékes osztálya visszavonta a korábban kiadott közútkezelői engedélyt, mondván, hogy túl nagy forgalmat generálna az a rengeteg autó, ami a forgalom csillapított övezetben a gyerekek szállításával járna. A város helyi építési szabályzata szerint ilyen esetben is a felső limit az óránként 400 autó áthaladása lenne, de Bosnyák Edittől megtudtuk, az engedély újbóli kiadásakor végeztek forgalomszámlálást is, ami alapján mindez rendben volt. A gyerekeket egyébként kisbusz hozta volna.
Februárra a közútkezelői engedély mellett az ÁNTSZ és a katasztrófavédelmi engedélyek kiadása is megtörtént, minősítésük pedig speciális, több férőhelyes óvodára vonatkozik. Ez a három engedély szükséges ahhoz, hogy az intézmény működhessen – már ha intézmény és nem családi ház volna.
Megkerestük Wittinghoff Tamást, ám múltkori, a budaörsi Kőhegyen folyó építkezés és a polgármester lehetséges felelőssége kapcsán írt cikkünk miatt nem volt hajlandó interjút adni. Helyette Bocsi István jegyző válaszolt kérdéseinkre.
A jegyző szerint az óvodánál nincs kijelölt parkolóhely a napi 10-12 ott parkoló számára. Bosnyák Edit ugyanakkor azt mondja, a parkolóhelyek kialakítása előírásnak megfelelően történt: “úgy és annyi parkolóhely van, amennyi és ahogy a jogszabályban elő van írva“. A szakhatóságok sem a kertben, sem a parkolókban nem találtak hibát, pedig ez az, amit a polgármester környezete kifogásol és amire hivatkozva nem végzik el az épület átminősítését.
Bocsi István szerint más bajok is vannak: Tóth Péternek és alapítványának bírósági bejegyzése nem ad lehetőséget arra, hogy egyáltalán óvodát üzemeltessen. A cégbírósági kivonatban csak gyermekek napközbeni történő ellátása szerepel.
Tóth Péter elmondta, tavaly elkezdték a cég átminősítését, hogy az oktatási tevékenységet is végezhessen, valószínűleg mára már át is jegyezték.
Bár a jegyző és a hivatala álláspontja szerint sem az épület, sem Tóth Péter nem alkalmas óvoda üzemeltetésére, azért ők is örülnének egy ilyen intézménynek, amennyiben az szabályos keretek mentén valósul meg. Jelen esetben azonban szó sem lehet arról, hogy a Levendula utcába óvoda nyíljon. Szerinte azonban csak véletlen egybeesés, hogy a polgármester háza éppen az óvoda épületével szemben van.
Bosnyák Edit elmondta: fellebbezésüket a tevékenységet megtiltó határozat ellen március 25-én elutasította a képviselő testület, így az ügyet jogi útra terelték, a keresetet beadták.
Tóth Pétert röviden kérdeztük a hivatal állításairól, ő pedig elmondta, Wittinghoff Tamás szemtől szembe kijelentette: mindent elkövet azért, hogy itt ne legyen óvoda.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS