Ilyenkor, október legvégén sokakat megérint a halloween hangulata (mi azért inkább az elhunyt szeretteinkre gondolunk), de nagyon úgy tűnik, hogy az Észak-Amerikából kiinduló hisztérikus aktivizmus hamarosan ezt is tönkre fogja tenni.
A kanadai St. Catharines-ben (Ontario) található Brock University falai között idén a diákönkormányzat tagjai cukorkák helyett inkább szabályozásokat osztottak ki a diákság körében. A lista viselkedésmintákat és nem megfelelő jelmezeket tartalmazza, aki pedig nem értené, hogy mit nem szabad, azok számára egy egyértelműsítő infógrafika is készült. Egyre több intézményben van hasonló helyzet.
Őslakos fejdíszek, öngyilkosság, nemi erőszak, transzneműségre utaló jelmezek, illetve egyéb nem angolszász kultúrára utaló ruhadarabok szerepelnek a listán. A politikai korrektség fogalmát erősen félreértelmező vezetőség szerint ez az ünnep nagyon veszélyes(!), hiszen alkalmas arra, hogy bizonyos diákokat megsértsen.
Hogy hogyan? Néhány jelmez ilyenkor bizony különböző kultúrákra, eltérő nemi identitásra (l. Freddie Mercury színpadi ruhái, mint jelmez), vagy vallásra vonatkozó sztereotípiákat jeleníthet meg, és tekintet nélkül arra, hogy a megbántás szándékos-e a, ruhadarabok ilyenkor maradandó sérülést okozhatnak bizonyos csoportok körében. Vallja legalábbis az egyetem, amelynek diákönkormányzata természetesen nem kirekeszti ilyenkor az illetőt, legalábbis nem első lépésben, hanem megadja a lehetőséget a teljes nézőpontváltásra. A nyilvános bűnbánat és önkritika még hátravan, de Mao sem rövidet menetelt a tökéletes társadalmi berendezkedésig.
Ha valakitől megtagadjuk a belépés lehetőségét a jelmeze miatt, akkor azt elkísérjük egy olyan helyre, ahol átöltözhet, vagy eltávolíthatja a sértő elemet.
– áll az iskola által egy Isaac’s Bar- nevű helyre szervezett halloween buli szabályzatában. A tanári kar egyetért, nem is tehetne másként, különben a szokványos tumultuózus tömegjelenetekre kerülne a sor, ahol a tanár áll középen, körülötte pedig hisztérikus diákok ordítanak és szórnak antifasiszta átkokat. Jobb az ilyet elkerülni.
Az eset sajnos nem egyedi, vannak olyan iskolák az Észak-amerikai országban, ahol már jóval korábban, az általános iskolában elkezdik a “nevelést”. Ilyen a torontói Davisville Junior Public School, ahol egy tanár az idei jelmezvásárlás közben döbbent rá bűneire, amit úgy érzett meg kellett osztania az egész osztályával.
Ez több, mint kellemetlen. Ez szégyenteljes. Azt akarom, hogy a diákjaim ezen a ponton elkezdjenek komolyan gondolkodni az országunk pozitív tulajdonságain, és nagyon komolyan átgondolják a helyi és nemzetközi szintű hibáinkat.
– vallotta meg nagy nyilvánosság előtt szörnyű gaztetteit Denis Bell a CBC-nek, majd a marxista-leninista közoktatási hagyományok jegyében hozzátette:
Az osztályterem kiváló táptalaja az ilyen jellegű üzeneteknek. Szerintem az oktatáson keresztül megfordíthatjuk az ártó dolgokat, és egy olyan egységes kultúrát teremthetünk, amely pozitív megoldásokat kínál a nemzeti válságunkra.
A hatás pedig nem maradt el. A CBC videóján jól látszik, hogy a gyerekek már hasonlóan gondolkoznak, mint a tanáruk. A 11 éves Lauren Millar például a következőt felelte:
Igaza van, mert amikor egy másik kultúrának öltözöl, akkor lehet, hogy félreérted az egészet, és ezzel megbántod őket.
A történet egyik nagy áldozata a Party City nevű (egyébként amerikai) üzletlánc, amely legelőször október 20-a környékén került célkeresztbe a kanadai Edmontonban azért, mert sokaknak nem tetszett, hogy szexi Pokahontasz jelmezeket árulnak, amelyekkel az őslakosokat és a nőket egyszerre sértik meg, nem beszélve ugyebár az őslakos nőkről, akik meg egyszerre vannak. Az üzletlánc rengeteg támadó jellegű levelet kapott aktivistáktól, akik követelik, hogy alakítsák át a kínálatot úgy, hogy az senki számára ne lehessen sértő.
Az üzletlánc erre a következőt reagálta:
A Party City a halloweeni kiegészítők széles skáláját kínálja a vásárlóinak, akiknek a stílus, az ízlés és a büdzsé terén is szeretne megfelelni. Üzletünk emellett arra is törekszik, hogy a vásárlás online, illetve az üzleteinkben mindig élvezetes legyen. Az üzleteinkben található termékek közül semmi nem azért van, hogy megsértsen másokat.
Szerencsére vannak a világon, akik más véleménnyel vannak: a Kandai Civil Jogi Egyesület (Canadian Civil Liberties Association) szerint az ünnepnek komoly hagyományai vannak, amelyek soha nem adtak táptalajt az évszázadok során mások megsértésére. A szervezet egyenlőségi jogokért felelős igazgatója, Noa Mendelsohn Aviv megpróbálva hatni a liberális lélekre hozzátette azt is, hogy sok titkoltan transznemű, illetve homoszexuális személynek eddig ez volt az egyetlen alkalom, amikor felvállalhatta másságát (l. Freddie Mercury színpadi ruhái, mint jelmez), a szabályozásokkal pedig pont ezt a lehetőséget nyomják majd el.
Az idei egyébként nem az első botrány a beöltözős ünnep kapcsán. Tavaly nagy port kavart Nicholas Christakis esete. A Yale egyetem adminisztrátora feleségével együtt szót emelt az ellen, hogy bárkinek is oda kellene figyelni a politikai korrektségre halloweenkor. A vita eredménye az lett, hogy a férfi 2016 májusában otthagyta állását, hála a diákság által rájuk gyakorolt nyomásnak, amely alkalmanként sima fenyegetőzésbe torkollott.
Emlékeztető: éppen most kötünk Kanadával kereskedelmi megállapodást, melynek egyik pontja az eltérő üzleti környezet közelítése, a kereskedelmi standardizálás. Hogy ebből hasznunk lesz-e, vagy csak a halottak napja előestéjén nem öltözünk többet Winnetou-nak, az majd kiderül. Részünkről pesszimisták vagyunk.
Forrás. brockbusu.ca, cbc.ca, businessinsider.com, kiemelt kép: cosmopolitan.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS