Kinevezték Robert Mueller különleges ügyészt az állítólagos “moszkvai kapcsolatok” feltárására. Ez azt jelenti, hogy Donald Trumpnak tulajdonképpen ezentúl egy nyugodt perce sem lesz (ahogy eddig sem volt), mert az amerikai igazságügy által felkért New York-i szakember még azt is figyelni fogja, hogy mit reggelizik az elnök. Mueller kétségtelenül egy pillanat alatt az egyik leghatalmasabb ember lett Amerikában, aki független ügynökként dolgozik, kizárólag az igazságügyminiszter-helyettesnek, Rod Rosensteinnek felel és még Trump maga sem rúghatja ki. Az elnök érthető módon nem örül ennek az egésznek, de úgy tűnik magabiztos azzal kapcsolatban, hogy semmi nem derül majd ki, és az ügynek gyorsan vége lesz.
Donald Trump “váratlanul” kirúgta az FBI-főnököt, James Comey-t, aki a választásokkal kapcsolatos orosz botrányt vizsgálta éppen, amikor eltávolították a hivatalából. A kirúgás okai tisztázatlanok, az elnök saját bevallása szerinte a Hillary-féle email botrány miatt hozta meg ezt a döntést, de valószínűleg más is van a háttérben, például az, hogy együttműködésért cserébe szívességet tett bizonyos demokrata politikusoknak. Az igazságot soha nem fogjuk megtudni, de fontos tisztázni egy dolgot: Trumpnak nagyon is joga van kirúgni egy FBI-vezért, aki a törvény szerint maximum 10 évig töltheti be az állást. Ez azért van így, mert senki nem szeretné az USA-ban, ha megint lenne egy J. Edgar Hoover, aki 38 évig irányítja a hivatalt. De a 10 év az a plafon, tehát simán lehet kevesebb is, ha azt az elnök úgy ítéli meg, és mivel az elnököt demokratikus úton, szabályosan választotta meg a nép, ezért elvileg ez ellen egy demokráciában nem lehetne senkinek egy rossz szava sem. De persze van: a baloldali médiában, azonnal elindult a hír, mely szerint Trump azért rúgta ki Comey-t, mert félt, hogy kiderül valami az orosz botrány kapcsán, ami azért nem állja meg a helyét, mert ha nincs rejtegetnivalója, akkor ez egy felesleges lépés lett volna, ha pedig van a szekrényében csontváz, akkor Comey kirúgása pont olyan, mint amikor egy gyorshajtásért kapott büntetést úgy akar megúszni az ember, hogy orrba vágja a rendőrt. Vagyis nem logikus.
De ki is az a Robert Mueller?
Robert Muellert az igazságügyminiszter-helyettes, Rod Rosenstein nevezte ki (azért, mert Jeff Sessions nem kíván részt venni az orosz botrányban), hogy kitöltse a Comey által hátrahagyott vákuumot az orosz ügyben. Muller feladata az, hogy meg kell vizsgálnia, hogy Oroszország beavatkozott-e az amerikai választásokba, utána kell járnia, hogy ennek bármi köze van-e Trumphoz és csapatához, illetve el kell tárnia minden ügyet, ami felmerül a nyomozás során”, és ő dönti el, hogy mi a releváns ügy. Ami talán a legjobbban mutatja, hogy egy ilyen ügyésznek mekkora hatalma van az, hogy a kívülállóként dolgozó Mueller a kongresszusi vizsgálattal ellentétben büntetőjogi intézkedést is tehet, sőt, akár nyilvános vagy privát tanúvallomásra is kötelezheti Trumpot. Emellett bárkit ellehetetleníthet, aki akadályozza a munkáját, és ő dönti el, hogy mi számít akadályozásnak. Ami az egészet még izgalmasabbá teszi, hogy Muellernek egyáltalán nem kötelessége sajtótájékoztatót tartani, vagy bármilyen egyéb formában beszámolni a lépéseiről, illetve részeredményekről.
Muellerről egyébkén azt érdemes tudni, hogy második leghosszabb ideig helyén lévő FBI igazgató volt Comey előtt, korábban pedig a vietnami háborúban is szolgált (szolgálataiért többszörösen kitüntették), Olyan vádemeléseket felügyelt, mint panamai diktátor Noriega, vagy a Lockerbie repülőgép robbantás. Ami leginkább hatalmassá teszi az, hogy Muellert mind a jobb, mind pedig a baloldal tiszteli és megbízhatónak tartja, annak ellenére, hogy a férfi jó mélyen benne van abban a bizonyos washingtoni mocsárban, ami Trump annyira szeretett volna lecsapolni, majd belátta, hogy lehetetlen.
Bármi és annak az ellenkezője is kiderülhet
Robert Mueller tevékenysége alapjában nem jelent problémát, ha nincs senkinek takargatnivalója. Trump a Twitteren meg is nyugtatta a világ népeit, hogy “egy átfogó vizsgálat meg fogja erősíteni, amit eddig is tudtunk”. Úgy véli, nem volt összejátszás a kampányom és bármely külföldi szervezet között, és arra számít, hogy a vizsgálat gyorsan lezárul majd.
Erre azonban aligha lehet számítani, mivel az ilyen mély ásatások azt szokták eredményezni, hogy olyan emberekről olyan dolgok derülnek ki, amelyeket alapvetően senki nem akart feltárni. Ilyen volt 1994-ben Bill Clinton és Hillary Clinton Whitewater ingatlanügyi balhéja is, ami hihetetlen sebességgel a Lewinsky-botrányba torkollott. A jelenlegi vizsgálatnak is megvan ugyanez a rizikója, tehát számíthatunk rá, hogy nem csak Trumpról fogunk hallani még ezzel összefüggésben, hanem előkerül Michael Flynn, volt nemzetbiztonsági főtanácsadó, Trump első kampányfőnöke, Paul Manafort és az elnök volt tanácsadója Carter Page neve is. De ki tudja, még akár Orbán Viktor is előbukkanhat valahonnan.
Érdekes módon Obamának nem jutott különleges ügyész
A történetet az teszi igazán pikánssá, hogy Donald Trumpra ráküldtek egy különleges ügyészt egy olyan ügy miatt, amelynek létezése a legkisebb mértékben sem bizonyítható, a nyolc évig hatalmon lévő Barack Obamát azonban soha nem hozták ilyen helyzetbe, holott lett volna miért: ott volt például az amerikai adóhivatal (IRS) körüli botrány, amikor fokozott ellenőrzésnek vetettek alá csaknem 300, adómentességért folyamodó konzervatív csoportot, de említhetnénk a Fast and Furious nevű ügyet, amikor Obama fegyvereket csempésztetett Mexikóba azzal a céllal, hogy figyeljék azoknak az útját egészen a drogkartellekig. Ezek nyilvánvalóan nemzetbiztonsági kockázattal járó ügyek, ahogy az is hogy Obama sokszor bizonyítottan hazudott a Kongresszusnak.
Vezető kép: heavy.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS