Elemzőket, választókat, egyszerű hírfogyasztókat egyaránt váratlanul ért a hír múlt héten, hogy Donald Trump első elnöki útja Szaúdi-Arábiába vezet. A korábbi elnökök a “fejlett Nyugat“ országaiból választottak maguknak rendre célállomást, azok közül is legtöbbször az angolszász testvérhez, Nagy-Britanniába látogattak el először. De Trump más, mint az előző elnökök, sőt, valószínűleg a következő elnököktől is különbözik majd (amennyiben nem újrázik a ciklusa leteltével), viszont a használtautó-kereskedő stílusa ellenére van, amikor jó helyen kapirgál… Ez történt tegnap Rijádban, ahol Trump az Öböl Menti Együttműködési Tanács tagjaival és egyéb vezetőkkel találkozott.
Leginkább a bevándorlásról, az egészségbiztosítási rendszer reformjáról és a hadsereg fejlesztéséről beszélt Donald Trump első hivatalos elnöki útja során Rijádban, ahol az amerikai elnök elég sok plusz pontot zsebelt be mind republikánus, mind demokrata, mind pedig külföldi szövetségesi körökben. Ez egyébként akár a védjegyévé is válhatna, hiszen, egy-egy hosszabb hullámvölgyet követően mindig csinál valamit, amivel elfeledteti a körülötte forrongó hangulatot.
Trump, mint az Iszlám barátja
Az elnök mára beszédje elején leszögezte, hogy ő egy olyan nyugati ember, aki tisztelettel közelíti meg az Iszlámot, és ezt az egész Egyesült Államok tulajdonságaként jellemezte. Mondandója azért volt rendkívül fontos, mert nagy port kavart még megválasztásának első napjaiban az a bizonyos bevándorlási törvény, amely megtiltotta volna jellemzően muszlim többségű háborús országokból a beutazást, tegyük hozzá, csak ideiglenesen. Azt is külön kiemelte, hogy a terroristákat nem muszlimnak tekinti elsősorban, hanem olyan nihilistáknak, akik nem Istent, hanem a halált dicsőítik. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, örülne, ha a muszlim kormányok több energiát fektetnének a terrorizmus megállításába. Ami ezzel kapcsolatban különösen pozitív volt, hogy megerősítette az elnöki kampánya során is pedzegetett alapvetését, miszerint Amerika nem lesz a világ rendőrsége. Kiemelte: nem őrizhetik ők a térség biztonságát a helyi muszlim közösségek és államok helyett, viszont minden segítséget megad, amire szükségük lehet. Kihangsúlyozta, hogy a szélsőségesek megszállták az Iszlámot, ami senkinek nem jó.
Figyelemre méltó, hogy Trump beszédében azt mondta, a terrorizmus egy ideológia, amit szerinte hagyományos katonai erővel nem lehet legyőzni, arra viszont már – valószínűleg udvariasságból – nem tért ki, mi az oka annak, hogy éppen a találkozón részt vevő vezetők országaiból kerülnek ki ezek az emberek. Azt is elfelejtette megemlíteni, hogy Szaúd-Arábiában állami rangra emelt vahhabizmus kapuideológia a terrorizmushoz.
A kevesebb néha több, de nem Trumpnak
Ahogy arra a National Review is rávilágított, Trump túl hosszan beszélt, túl sok részletet szeretett volna megtárgyalni, és túl sok ország nevét említette, ezért le a kalappal azoknak, akik pontosan értették, hogy mit akar. Egy dolog persze világosan átjött a figyelmeseknek: az elnöknek Iránnal szemben komoly fenntartásai vannak, legalábbis, ami az ország atomprogramját illeti, ezt pedig nagy valószínűséggel imádták a szaúdiak, akiknek már elve sem nagyon tetszett Obama Iránnal kapcsolatos megegyezésre törekvő politikája.
A kritika persze nem maradt el
A baloldali sajtót lapozgatva is remekül kirajzolódik, hogy Trump látogatásába és beszédébe csak nagyon nehezen tudtak belekötni. Például kifejtették, hogy az amerikai elnök le akarja húzni Szaúd-Arábiát, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy “több tízmilliárd dollár értékű megállapodásokat írtak alá amerikai és szaúd-arábiai cégek”. Érthetetlen, hogy ezt miért értékelte negatívan a baloldal, hiszen az ilyen megállapodások éppen hogy élénkítik a gazdaságot, munkahelyeket teremt és közelebb hozza a két országot. A másik “komoly” kritika az, hogy Melania Trump fejkendő nélkül érkezett az arab országba, amin az egész nyugati világ egy emberként háborodott fel. A helyes és követendő magatartást Michelle Obamával és Hillary Clintonnal szemléltették, az előbbi szintén nem viselt, de helyes szándékból tette (nők egyenjogúsága), míg Clinton pedig minden alkalmat megragadott, hogy törzsi viseletben tisztelje meg vendéglátóit. Ezeket a tökéletesen értelmetlen felvetéseket tette zárójelbe az Al Jazeera, amikor megemlítette, hogy Szaúd-Arábiában ilyenkor nem kötelező fejkendőt viselni a nőknek, és amúgy a média által említett fejkendős jelentek nem ott, hanem Indonéziában illetve Pakisztánban készültek. Szóval ezeken érdemes is gyorsan továbblépni, és végre a lényegre koncentrálni.
Isten áldja Amerikát!
Trump beszédével és látogatásával kapcsolatban érdemes még egy fontos gondolatot megjegyezni: az elmúlt évtizedben ez volt az első olyan alkalom, amikor Közel-Keleten egy amerikai elnök nem mentegetőzött, nem hajolt meg, hanem határozott elképzelésekkel és mondanivalóval érkezett, úgy, hogy közben kimondottan tisztelettudó és udvarias volt. Sokat elárul, hogy 2009-ben Kairóban Barack Obama beszédének utolsó mondatait a Koránból idézte, Trump ezzel szemben mondanivalója végeztével azt mondta: “Isten áldja Amerikát!”
Vezető kép: Times of Israel
Facebook
Twitter
YouTube
RSS