Gyurcsány Ferenc felelőssége is megáll a Sukoró-ügyben, a volt szocialista miniszterelnöknek a tervezett telekcsere és a kaszinóberuházás tekintetében egyértelmű a politikai felelőssége, de szerintem Gyurcsánynak jogi felelőssége is van – jelentette ki a PestiSrácok.hu kérdésére Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a mai Kormányinfón a parlamentben.
A tárcavezető szerint komoly eredmény a Kúria mai jogerős ítélete, amely letöltendő börtönbüntetést szabott ki Tátrai Miklósra és Császy Zsoltra, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő két korábbi vezetőjére.
“Nehéz megítélni, hogy Tátrai Miklós esetében a 3 év letöltendő és Császy Zsolt esetében a 2 és fél év letöltendő arányos ítélet-e, de a Kúria mai ítélete komoly eredmény. Egyelőre csak két embert ítéltek el, szerintem Gyurcsány Ferenc is felelős, jogi értelemben is. Gyurcsány konkrétan részt vett a Sukoró-ügy intézésében, ő vezette például a tárgyalódelegációt. A mai ítéletből is kiderült, ha hatalmon vannak, hogyan bánnak a szocialisták a közvagyonnal” – szögezte le Lázár János.
Ismert, az ítélet mellett portálunk ma azt is megírta, hogy Gyurcsány Ferenc ismét megfenyegette a Sukoró-ügyben eljáró ügyészeket és bírákat. A Kúria csütörtöki ítélethirdetése után a Demokratikus Koalíció elnöke Facebook-oldalán azt írta, hogy nem a jogerősen elítélt vádlottak, hanem „a nyomozó ügyészek, az elmarasztaló ítéletet hozó bírák a bűnösök”. Párttársa, Varju László mai sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy Polt Péter legfőbb ügyész, Handó Tünde, az OBH elnöke, az ügyben eljáró “fideszes” ügyészek, a csütörtöki ítéletet meghozó bíró és tanácsa “addig lesznek szabadlábon, ameddig a magyar miniszterelnököt Orbán Viktornak hívják”.
A PestiSrácok.hu azt a kérdést is nekiszegezte Lázár Jánosnak, hogy mit üzen azoknak a román történészeknek, akik revíziós vádakkal illették a Miniszterelnökség vezetőjét amiatt, mert a Nemzeti Összetartozás Napján Szarvason Lázár erkölcsi jóvátételt sürgetett a magyarságnak Trianon miatt és nyomatékosította, a magyar nemzet áldozata Trianonnak és nem előidézője. Mindezen felháborodtak egyes román történészek, akik lejárató cikket is írtak Magyarországról, úgy fogalmaztak, hogy Lázár veszélyezteti a térség stabilitását, a román államfő pedig soha nem kérhet bocsánatot a magyaroktól, mert egy napig sem maradhatna hivatalában.
“Nem üzennék a román történészeknek, inkább csak azt mondom, hogy nem lehet olyan nagy a térség stabilitása, ha azt meg lehet rengetni Hódmezővásárhelyről. A következő három év jó alkalom arra, hogy Trianonról beszélgessünk románokkal, szerbekkel, szlovákokkal és másokkal. Nem jó az az Európa, amelyben az egyik államnak gyásznapja másoknak ünnepnap. Áder János köztársasági elnök Újvidéken bocsánatot kért a szerbektől a második világháborúban elkövetett erőszakért, tőlünk ugyanakkor nem kértek bocsánatot a szomszédos államok vezetői. Itt az ideje, hogy ezt megtegyék Trianon haszonélvezői” – egyértelműsítette Lázár János.
Módosítják a civiltörvényt
A kormány elfogadja a Velence Bizottság jogi aggályait a külföldről finanszírozott szervezetek átláthatóságáról szóló törvényjavaslat ügyében – mondta Lázár János a Kormányinfón. A tárcavezető ismertette, a kormány szerdai ülésén a témában meghallgatta Trócsányi László igazságügyi minisztert, akinek javaslatára a kormány elfogadta a szervezet jogi jellegű javaslatait, míg a politikai szempontú felvetéseit elutasították. Lázár János hangsúlyozta, a Velencei Bizottság nem vonja kétségbe a civiltörvény módosításának legitimitását, vagyis a parlamentnek legitim célja rendet tenni ebben a kérdésben, továbbá helyes a különböző szervezetek külföldi finanszírozásának megismerhetősége.
Brüsszelbe mennek a 3-as metró miatt
A kormány minden segítséget megad a 3-as metró felújításának elkezdéséhez, és támogatja Tarlós István főpolgármester megvalósítási tervét – jelentette be Lázár. Megerősítette, Tarlós István és a kormány arról állapodott meg szerdán, hogy egy közös tárgyalódelegációt küldenek Brüsszelbe azért, hogy megszerezzék az Európai Bizottság jóváhagyását az eredeti beruházási összegnek számító 137,5 milliárd forinton felüli kiadásokra. Ismertette, Brüsszel egyelőre nem adott írásos jóváhagyást a beruházás eredeti költségeire sem. Megjegyezte továbbá, hogy a kormány “normális hangvételű” beszélgetést folytatott Tarlós Istvánnal, a találkozón pedig több más fővárosi ügy is szóba került.
Többet érdemelnek a panelben élők
A panellakások ügyéről és az ezzel kapcsolatos kormányzati tervekről is beszélt Lázár a Kormányinfón. Előrebocsátotta, a kabinet célja az emberek életminőségének javítása. “Az elmúlt 15 évben 72 ezer panellakás felújítására került sor, ez a panelek mintegy 11-12 százaléka. A sokemeletesek 80-90 százalékát még nem tudta felújítani Magyarország. Segítségre szorulnak azok, akik panelban élnek. A kormány egyeztetést kezdeményez az ügyben, az építésztársadalommal is tárgyalunk majd és a lakókkal is közös nevezőre kell jutni. Ezek után Hódmezővásárhelyen, az én városomban mintaprogramot indítunk. Pontosan fel fogjuk mérni a házak technológiai állapotát, épületgépészetét. Mérlegre kell tenni a lehetőségeket. 3-4 megoldás is asztalon van, ebben van olyan, amit Németországban már megvalósítottak, ez az épületek visszabontása” – sorolta Lázár.
Dolgozik a gazdaság
A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint jó esély van arra, hogy az Országgyűlés a jövő héten elfogadja a 2018-as költségvetési javaslatot. Lázár János sajtótájékoztatóján elmondta, hogy az 1990 és 2014 közötti időszakhoz képest már nem a költségvetési vita uralja a közbeszédet, ma a gazdaság teljesítménye nem képezi politikai, parlamenti viták tárgyát. Ez alapvetően nem a kormány, hanem a munkaadók és a munkavállalók összefogásának eredménye – tette hozzá. Hangsúlyozta, három dolgot tűztek ki célul: a munkavállalók, a családok támogatását és a biztonság garantálását.
A kormány arra számít, hogy az illegális bevándorlás ügyében a következő fél évben felerősödik a vita a tagállami és európai uniós határkörökről – közölte Lázár János.
Soros György magyar származású amerikai üzletember azt javasolja, hogy a kérdésben az Európai Unió döntsön. Tehát ne az adott tagállam mondja meg, hogy ki éljen a területén, hanem ezt egy központi brüsszeli hivatal döntse el – mondta Lázár. Magyarország szerint nem megszervezni, hanem megállítani kell a migrációt – jelentette ki.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS