Önmagában is abszurdnak tűnik a kijelentés, hogy egy tó partján nem lehet a tóból származó halat enni, holott hazánk egyik kiemelt turisztikai célpontjával, a Balatonnal éppen ez a helyzet. Kivéve persze, ha nem fogunk magunknak, arra azonban ilyenkor is oda kell figyelnünk, hogy egy másik embernek még ingyen sem adhatjuk oda. A hekk helyett egy jó balatoni keszegre vágyakozó turisták mellett a helyiek is elégedetlenek, és koránt sem tartják ördögtől valónak a halászatot, szemben a téma iránt oly elfogult pecásokkal, mondván régen is volt éppen elég hal a vízben. Egy balatonparti halfesztiválhoz azonban mindenképpen máshonnan hozzák a halat, az említett keszeget például Afganisztánból.
Ezúttal önmagunkat leplezzük le
Úgy tudjuk egy baloldali blog szerkesztősége is megpróbálkozott azzal, hogy Balatonra helyezi át egy hétre szerkesztőségét, ám a terv csúfos kudarcba fullad, lévén az oldal működése teljesen leállt. Ez természetesen nem tántoríthatta el a PestiSrácok.hu szerzőgárdát, hogy hasonló kísérletbe ne fogjon bele, miaz hogy, nagyon is. És minden egészen szépen alakult, nem is lett volna semmi baj, ha tegnap a szerkesztőség ne bűnözött volna. Sajnos. A drog, amely annyira beütött, nem valami Távol-Keletről érkező kristály, vagy valami speciális termesztésű holland fű, és még csak nem is extra tisztaságú kokain volt, hanem halászlé. A tiltott összetevő egy balatoni keszeg, két ponty, két másik ponty feje, valamint szintén balatoni, házi készítésű halászlé alap.
Kedvenc érv
Bár a folyóvízi halászat betiltásának idején többször is foglalkozunk a méltatlanul magára hagyott, Magyarországon ősi foglalkozásnak számító halászok sorsával, elég csak a cikkek alatt megnyilvánuló horgászok némelyikének agresszív megnyilvánulásait megnézni, akik még kötéllel is megfenyegették azt a maroknyi halászt, akik folyóvízi halat juttattak az asztalunkra, illetve az éttermeknek. Az átkozódók legtöbbet emlegetett érve, hogy a halászok lerabolják a vizeket. Miközben olyan halászcsaládokról beszélünk, akik több generációra visszamenő halászmúlttal rendelkeztek. A halász sosem folytathatott rablógazdálkodást, hiszen a családja jövőjére is gondolnia kellett, tehát ezt az érvet egyszerűen nem fogadhatjuk el, és nem is állhatunk be a halászgyűlölők táborába. Már csak azért sem, mert olyan magyar név nincs, hogy mondjuk Horgász Béla, Halász viszont szép számmal akad, akik horgászok dühe ide vagy oda, büszkén viselik a nevüket, egy immáron Magyarországon erőszakkal betiltott, és pusztulásra ítélt ősi szakmáét.
Se halász, se hal
Valami furcsa halszag terjengett a téma körül, a halászatot érintő kérdéseinkre ugyanis rendre nem kaptunk választ. Legutolsó, még tavalyi információink szerint a halászok ügye bár folyamatosan tervezték, valahogy mégsem került a kormányülések napirendjére, holott Orbán Viktor miniszterelnök többször is jelezte, hogy a kérdést 2016. végéig rendezni szeretné. Egy biztos, miközben a halászok lassan másfél éve nem tudják, mi lesz velük, a horgászati szabályozás mára ott tart, hogy még ingyen sem adhat halat egyik ember a másikának. És itt kanyarodnánk vissza szerdai bebűnözésünknek, hiszen az általunk főzött balatoni halat nem mi fogtuk, hanem kaptuk. Legalább négy órán át feketén tároltuk, vágtuk, főztük, míg leérkezett egy üveg pálinkával az az ismerős, akitől a halat szereztük. Jelenlétével azt demonstrálta, hogy tulajdonképpen ő lát vendégül bennünket, és véget vetett a bűnözésnek.
Nem lehet balatoni halat kapni a Balaton partján. Pont.
A portálunknak nyilatkozó helyi forrásaink egyöntetű bevallása szerint is a Balaton partján mára csak az ehet balatoni halat, aki magának fogja ki. Az új törvénymódosításoknak hála ugyanis a horgász nemhogy nem adhatja el az általa fogott halat, de már el sem ajándékozhatja. Elmondták, 15-20 évvel ezelőtt, míg a balatoni halászatot be nem tiltották volt halászat Fonyódon, Keszthelyen, Siófokon és Balatonföldváron így a környék háztartásainak és vendéglátó egységeinek halellátottsága biztosítva volt. Mára azonban egész egyszerűen hazugságot állít az, aki balatoniként hirdeti az általa árult vagy már elkészített halat. A Balaton körül nem lehet balatoni halhoz jutni, ez a privilégium csak a horgászoknak jár, az ebben a hobbiban nem jártas többiek nem. Forrásaink azt is megjegyezték, a Sió leengedésekor alkalmaznak ugyan angolnacsapdákat, és azok valóban balatoni angolnák, de ezek az olasz piacon, és még véletlenül sem a magyar kereskedelemben kerülnek továbbértékesítésre.
Afganisztáni keszeg
Úgy tudják, hogy egy tervezett törvénymódosítás lehetővé tenné, hogy egyes kisebb fesztiválok idejére újra engedélyezzék a halászatot, kérdés ugyanakkor, hogy honnan szereznek hozzá működő halászhajót. Jelenleg ugyanis egy-egy balatonparti halfesztiválra is máshonnan kell a halat összeszedni. A parton kapható halak közül a fogas például jellemzően Ukrajnából, a keszeg Afganisztánból, a harcsa pedig Győr mellől érkezik. Az étteremtulajdonosok, kifőzdések a balatonboglári halnagykereskedésből szerzik be a szükséges alapanyagokat, így a balatoni gasztrokultúra tulajdonképpen képtelen tükrözni a balatoni hal különleges ízét. Megoldást jelenthetne az, ha elfogadható mértékben lehetne újra halászni a tavon, természetesen szigorú feltételek mellett, nem lerabolva a tavat, így kerülhetne balatoni hal az asztalra bárki számára.
A tenyésztett halnak pocsolya íze van
Egy másik portálunknak megszólaló forrás szerint a horgászengedélyek indokolatlanul szigorú szabályokat tartalmaznak, például, hogy a halat már a parton meg kell ölni, és azután sem szabad még csak elajándékozni sem. A másik oldalról viszont sikerült visszaszorítani a túlfogást, és az értékes halak eladásra történő szándékos kifogását. Hozzátette, bár nem tudja megítélni, hogy a halászat korlátozásával nőtt e a horgászok száma, az azonban probléma, hogy nem lehet a Balaton környékén halat venni. Véleménye szerint a tavakban tenyésztett halak minősége nem olyan jó, mint a balatoni halé, sokszor zsírosabbak, és pocsolya ízük van. Megjegyezte, a horgászoknak fontos lenne több csónakkikötőt is létesíteni, mert jelenleg problémás eljutni saját csónakjaikhoz.
Ezer méteres hálóval halásztak, mégis volt hal a Balatonban
Forrásunk arról is beszélt, korábban, a halászati tilalom fokozatos bevezetése előtt ezer méteres hálóval halásztak a Balatonban, mégis volt hal. Hozzátette, ugyanakkor az angolna fogására a ’90-es években alkalmazott elektromos ketreces halászati forma súlyos károkat okozott, mivel válogatás nélkül végzett kisebb-nagyobb halakkal egyaránt. Arról is beszéltek, a régi tilalmi időszakok jobban működtek, és vissza kellene hozni egy április 20-tól május 20-ig tartó teljes tilalmi időszakot. Emellett az ívási időszakban a víz szinten tartása is elengedhetetlen az ivadékoknak.
Forrás: PestiSrácok.hu; Kezdőkép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS