Hétfő reggelre lenyugodtak az indulatok a katalán fővárosban, és visszatért az élet a normál kerékvágásba. Sokan elégedettséggel nyugtázzák az eredményeket és már szinte ünnepelnek. A barcelonai kávézókban, éttermekben már szájról-szájra jár a hír, hogy 48 órán belül kikiálthatják a független Katalóniát – mondta portálunknak egy hosszú ideje Barcelonában is élő utazási iroda tulajdonos, aki jelenleg is egy magyar turistacsoportot kalauzol a városban. Szabella Sándor szerint azok után, ami történt, a folyamat már megállíthatatlan: ekkora esély még soha nem volt arra, hogy Katalónia függetlenedjen Spanyolországtól.
Bár a spanyol kormány a népszavazás betiltásával és a rendőrség bevetésével mindent elkövetett, hogy legyűrje a függetlenedni vágyó katalánokat, kevesebb mint 24 óra elteltével Barcelonában győzelemről beszélnek. Annak ellenére, hogy a kormány álláspontja szerint a népszavazás illegitim volt, a szavazókörökbe bejutó katalánok 90 százaléka úgy foglalt állást, hogy Katalónia függetlenségét kívánja. Carles Puigdemont katalán elnök a fővárosban hétfőn délelőtt kijelentette:
A reménynek és a szenvedésnek ezen a napján Katalónia polgárai megszerezték a jogot az önálló államiságra köztársaság formájában.
Bloody sunday
Vasárnap délután véres összecsapásig fajult a Katalónia függetlenedéséért kiírt népszavazás, amelyet már a kiírás másnapján, szeptember 7-én alkotmányellenesnek mondott ki és felfüggesztett a spanyol alkotmánybíróság. Már az elmúlt egy hónapban látszott, ha a tiltás ellenére megrendezik a népszavazást, annak beláthatatlan következményei lesznek. A spanyol belügyminiszter 10.000 rendfenntartót vezényelt a szavazókörökhöz, akik a nap folyamán, több helyszínen brutális erőszakot alkalmaztak a szavazni kívánok katalánokkal szemben. A bántalmazásokról, több sebből vérző katalán állampolgárokról sora járják be a világhálót az elképesztő felvételek, fotók és videók egyaránt. Az összesítések szerint Katalónia 5,34 millió voksolásra jogosult polgárából mintegy 2,26 millióan járultak az urnákhoz, ami 42,3 százalékos részvételt jelent. Közülük mintegy 2,02 millióan voksoltak az autonóm régió függetlenségére, hozzávetőleg 8 százalék nem támogatta a függetlenséget, a többiek érvénytelen vagy üres szavazólapot dobtak az urnába. Azaz a véleményt nyilvánító katalánok 90 százaléka önálló Katalóniában szeretne élni. Az összecsapásokban 844-en megsérültek, többen súlyosan.
Nincs már forradalmi hangulat
Sikerült elérnünk a futball utakat szervező TC Sport Travel egyik tulajdonosát. Szabella Sándor közel egy évtizedig élt Barcelona mellett, és az év nagy részében most is Katalóniában tartózkodik, fia is a barcelonai egyetemre jár. Az üzletember jelenleg is egy turistacsoportot kalauzol Barcelonában. A csoport a Barcelona-Las Palmas futballmeccsre érkezett, amit végül zárt kapuk mögött tartottak meg. Annak ellenére, hogy ilyen még soha nem történt a világ sporttörténetében, hogy egy órával a mérkőzés kezdete előtt döntsenek annak sorsáról, a jó hangulat töretlen. Többeknek ez lett volna az első Barcelona mérkőzése, amit élőben követhet. A csapat végül egy pubban nézte végig televízión a mérkőzést, és az is öröm számukra, hogy hétfőn legalább stadion túrára már beengedték őket. Azt mondják, olyan élményben részük, az önállóságukért kiálló, megszenvedő katalánok közelében, ami megismételhetetlen. Szabella Sándor portálunknak azt mondta, egészen különleges most a légkör a katalán fővárosban. A kedélyek lenyugodtak, nincs forradalmi hangulat. Viszont a legtöbben szinte készpénznek veszik, hogy ez után csak is az következhet, hogy 48 órán belül kikiáltják a független Katalóniát.
Vasárnap délutántól folyamatosan kaptuk a megdöbbentő és megrázó felvételeket, fotókat, videókat azoktól, akik a szavazókörök közelében voltak, mi nyilván igyekezetük ezeket a helyeket kerülni a turistacsoporttal. De most már nyugodtan sétálgatnak az emberek és még a kávézókban is arról beszélnek, hogy egyértelmű a győzelem és Katalónia függetlenségét napokon belül el kell ismerje a spanyol állam – mondta Szabella.
Hozzátette, olvasva a helyi lapokat és hallgatva az embereket minden jel arra utal, a spanyol kormány az ellenkezőjét érte el annak, amit akart, azzal, hogy el akarta venni az emberek alapjogát, a szabad véleménynyilvánítást. Míg a korábbi próbaszavazáson még azok voltak többségben, akik nem akartak elszakadni, sőt az utóbbi idők közvélemény kutatásai is azt mutatták, hogy legfeljebb 50 százalék a függetlenségre vágyók száma, az elmúlt egy hónap eseményei, a szavazás illegitimmé nyilvánítása valamint a vasárnapi események azt váltották ki a katalánok többségéből, hogy most már csak azért is ragaszkodni fognak az önállósághoz. Vagyis akiben eddig lappangott, abban is felébresztették a katalán nemzettudatot.
Meglátjuk mi lesz ebből. A malmok nyilván nem őrölnek olyan gyorsan, mint ahogy most ezt itt az emberek gondolják. De a folyamat visszafordíthatatlannak tűnik – folytatta Barcelonából a TC Sport Tarvel tulajdonosa.
A történtek egy valamit biztosan nem szültek, félelmet, sokkal inkább más nemzetek szolidaritását – vélik a Katalóniában élő magyarok. Az események a turizmust sem vetették vissza, akik kint tartózkodnak, eszük ágában sincs hazamenekülni, sőt egyre többen jelzik a közösségi portálokon, hogy hamarosan személyesen megtapasztalják, milyen egy szabadságáért küzdő országban, és Barcelonába utaznak.
A képek olvasói fotók Barcelonából
Facebook
Twitter
YouTube
RSS