A svéd politikában is egyre népszerűbb az alternatív jobboldal, melynek arcát csak mint a „svéd Milo Yiannopoloust” emlegetik a médiában. Ennek oka, hogy a helyi ellenzék nagy reménysége egy Hanif Bali nevű, szakállas, iráni politikus, aki a közösségi médián keresztül toborozza támogatóit, politikájának alappillére pedig a svéd bevándorláspolitika átalakítására való igény. Természetesen, származását maximálisan ki is használja a baloldal elleni harcban.
A svéd alternatív jobboldali ellenzék nemrég 180 fokos fordulatot vett, már ami a bevándorláspolitikát illeti, ezt pedig majdnem mindenki egy mezei képviselőnek, a 30 éves iráni származású Hanif Balinak és sokat vitatott Twitter-profiljának tudja be. A Mérsékelt párt migránskvótákat akar, magasabb jövedelemküszöböt a családegyesítéshez, a menedékkérők határon történő elutasításának jogát, valamint svéd nyelvű állampolgársági vizsgát.
Ezeket a – mostani, ultraliberális svéd helyzethez képest – drasztikus változtatásokat már régóta próbálja keresztül vinni a törvényhozáson Hanif Bali, a 30 éves bevándorló, aki ismeretlen külvárosi képviselőből lett egy év alatt az a politikus, akit jelenleg mindenki Donald Trump amerikai elnökhöz, esetenként pedig a sokat vitatott jobboldali megmondóemberhez, Milo Yiannopoloushoz hasonlít.
Balinak tavaly még „csak” 23 ezer követője volt Twitteren, ez a szám idén már 75 ezer, ami több, mint bármelyik svéd pártvezetőnek, a „rajongók” pedig folyamatosan dicsérik őt az „integrálódás”, a bevándorlás és a politikai ellenfelekről szóló, „egyenes beszédű” Twitter-bejegyzései miatt.
Minden eszközzel támadja a baloldal
A liberális médiában persze, folyamatosak a támadások Hanif Bali ellen, nem győzik hangsúlyozni, hogy Bali nagyjából ugyanaz lehet a Mérsékelt párt számára, mint Donald Trump a Republikánus pártnak, bár úgy tűnik, ez kicsit sem ijesztő a festői Svédország lakóinak. Persze, a hitelrontást mint jól bevált eszközt is elővették, és folyamatosan próbálják elmagyarázni, hogy Bali egy rossz populista, aki mesterségesen kiokoskodott mondanivalójával csak szavazókat szeretne szerezni a szélsőjobboldali pártoktól. Bali meglepő módon hangsúlyozta, hogy ezzel egyetért, és kifejtette, maga ebben semmi rosszat nem lát. Emellett azt is bevallja, hogy ugyanazt a taktikát használja, mint Milo és Trump.
Természetesen van egy azonnali negatív asszociáció Miloval és Trumppal, ugyanakkor nem lehet letagadni, hogy ,mindketten nagyon sikeresek. De felhozhatnánk Jeremy Corbynt az Egyesült Királyságban
– mondta. Hozzátette:
A módszereiket tanulmányozom, nem a véleményüket.
Bali 2010-ben lett parlamenti képviselő a Svéd Demokraták színeiben, mindössze 23 évesen, és saját bevallása szerint csak a kispadról nézhette a párt kudarcait, vagyis ahogy pártja elveszti a szavazóit. 2006-ban következett be némi változás, amikor a Mérsékeltek behúzódtak középre és átadták a jobboldalon a helyet a Svéd Demokratáknak.
A Mérsékeltek akkor csak óvatosan mertek politizálni, féltek attól, mit gondol majd róluk a média vagy a baloldal. Nem beszéltek a migrációról, vagy a szegregációról, vagy hogy hogyan tudnának az ideérkezők beilleszkedni a társadalomba. Bali egy idő után rájött, hogy a baloldal egyáltalán nem foglalkozik velük, mert lekötik őket a Svéd Demokratákkal folytatott harcok, ezért úgy döntött, beszáll a küzdelembe. Azóta Halif Bali az egyik legnagyobb kritikusa a svéd bevándorláspolitikának. Az ország 2015-ben 163 ezer bevándorlót látott szívesen.
Halif Bali „szuperképessége” pont abban rejlik, mint Milo Yiannopolous-é: az atipikusságban. Muszlim, sőt a családjából többen a baloldali Iráni Népi Mudzsahid nevű félkatonai szervezet tagjai, ezért tulajdonképpen támadhatatlan, de legalábbis a fajgyűlölő, kirekesztő, náci jelzőket elég nehéz ráhúzni. Családja három évesen azért küldte Svédországba, mert féltették az életét. Bali egy svéd családnál nőtt fel Stockholm külvárosában, és már tizenévesen csatakozott a Mérsékeltekhez. Saját bevallása szerint az alternatív jobboldal nem akart a köreibe egy metroszexuális iránit, aki „ellopja a témáikat“, így tulajdonképpen a szélsőbal mellett őket is párbajra hívja. Hogy a stratégia beválik-e, meglátjuk. 2018 novemberében Svédországban választásokat tartanak, Bali pedig meg van győződve arról, hogy kiállásával, véleményével és Twitter-posztjaival megnyerheti pártjának a versenyt.
Forrás: Daily Mail; Vezető kép: Expressen
Facebook
Twitter
YouTube
RSS