Kárpátaljai magyar futball-, és jótékonysági szeparatisták támadják újabban Ukrajna területi integritását – legalábbis ezt kommunkálja az ukrán nacionalista vezetés, a hozzájuk hű sajtó és az Ukrán Biztonsági Szolgálat is, amely a felfogatók nyomában jár. A kisebbségi jogokat durván sárbatipró ukrán oktatási törvény bevezetési határidejének kitolásával rövid ideig úgy tűnt, megindulhat a párbeszéd Kijevvel, ugyanakkor máris új kommunkációs játékszert talált a nacionalista politikai elit a kárpátaljai magyarság vegzálására.
Alig simultak el az ukrán oktatási törvénnyel kapcsolatos közéleti hullámok, máris kiderült, a Kárpátaljai magyarság felülről vezérelt nacionalista vegzálásának korántsem ért véget. Ismert, Petro Porosenko idén májusban vonta vissza azt a törvénymódosítási javaslatát, amelynek értelmében egyebek mellett megfosztanák ukrán állampolgárságuktól azokat a kettős állampolgárokat, akik részt vesznek más országok választásain, illetve külföldi útlevelet használnak ki-, illetve beutazáskor az országhatáron. Ezzel a lépésével legalábbis nem nyitott újabb frontot Magyarország és Ukrajna diplomáciai vonatkozásában, ráadásul júniusban az oktatási törvény bevezetési határidejének kitolását 2023-ig történő kitolását is belengette az ukrán vezetés. Kérdéses persze, hogy ez nem pusztán időhúzás –e ukrán részről, amíg a NATO és uniós csatlakozási tárgyalások lefolynak, hogy aztán Kijev egy tollvonással eltörölhessen minden a kisebbségeknek tett engedményt. Mind a magyar külügyminisztérium, mind a kárpátaljai magyar szervezetek ugyanakkor reményüket fejezték ki atekintetben, hogy 2023-ig sikerül megállapodni az ukrán féllel, és az ezirányban megkezdődő tárgyalásokat is előremutatónak nevezték.
A szeparatizmus az új indokszó
A kijevi naionalista vezetésre ugyanakkor az is jellemző, hogy a kisebbségekkel szemben odahaza igyekeznek mind szorosabbra markolni a gyeplőt, és a diplomáciai folyamatokat a kisebbségek felé irányuló országon belüli nyomással igyekeznek belülről, de kevésbé látható módon befolyásolni, ami nyugodtan nevezhető zsarolásnak, és a helyzetükkel való visszaélésnek. Jellemzően ez tükröződik vissza a nacionalista állami média retorikájából is, amely a kárpátaljai magyar kisebbségeket “butának” igyekszik beállítani, amiért nem hajlandó megtanulni azt az ukrán nyelvet, amelyet még az ukrán politikusok is szívesen lecserélnek oroszra a Parlamentben az érthetőség kedvéért. Ugyanigy az ukrán médiában a magyar kisebbség az ukrán állam fejlődésének gátja, mivel e ferde beállítás magyarázata szerint miattuk akadoznak a csatlakozási tárgyalások mind a NATO, mind az EU irányában. Az ukrán nacionalista poltikusok és a hozzájuk hű média mostanság egyre gyakrabban emlegettett vádja az úgynevezett szeparatizmus, amely értelmezésük szerint egyet jelen Ukrajna területi integritásának az aláásásával.
Сепаратизму не місце в українському спорті! Не важливо який він і ким фінансується та підживлюється, чи зі сторони…
Közzétette: Ігор Жданов – 2018. június 11.
Ezzel a váddal illette nemrégiben a magyar sajtóban is hivatkozott nyilatkozatában a kárpátaljai magyar focistákat az ukrán sportminiszter, Ihor Zsdanov, aki szerint a szeparatizmusnak nincs helye a sportban. A miniszter Facebook-bejegyzésében azt a hírt kommentálta, hogy Kárpátalja focicsapata bajnok lett a FIFA által el nem ismert labdarúgó-szövetségek tornáján. Zsdanov szerint a “világbajnokságon” terrorista országok is részt vettek, és azt hangsúlyozta, hogy ki kell hallgatni a magyar játékosokat, és alaposan fel kell tárni hátterüket és motivációjukat. A FIFA által rendezett régiók tornáját, és az azon elért sportsikert hasonlóan negatívan kommentálta Pavlo Klimkin ukrán külügyminiszter is, szintén Facebook-oldalán. Klimkin vasárnap arról írt, hogy bár nagyon szereti a focit és álatlában a sportot, a kárpátaljai csapat győzelmének egyáltalán nem tud örülni. Mint hozzáteszi, véleménye szerint az állami szerveknek vizsgálatot kellene indítaniuk annak kiderítésére, kik is finanszírozták a csapatot. Sejtelmesen úgy fogalmaz, “meg kellene invitálni” a kárpátaljai focistákat, akikhez lenne néhány kérdése.
Az ukrán 1+1 hírcsatorna híradója rögtön fel is kapta a hírt, és a külügyminiszter véleményéhez mindjárt talált is egy megfelelő elszámoltató állami szervet – nem meglepő módon az urkán biztonsági szolgálatot, az SZBU-t – amelynek szóvivője mindjárt a játékosok útlevelének kérdését kezdte firtatni, és nem mulasztotta el alkalmazni a szeparatizmus kulcsszavát sem. De az SZBU nem csak a magyar focistákra van kihegyezve, de magyar jótékonysági szervezeteket is megvádolt azzal, hogy alá akarnák ásni a dicső Ukrajna államiságát.
Az SZBU tevékenysége magyar és kisebbségi szemmel legalábbis visszás, jellemzően azonban mindig a féltve őrzött területi integritás kapcsán kerülnek elő, mint a szélsőséges, kívülről irányított bűncselekmények megakadályozói. Ilyen esemény volt, amikor még idén március 15-én késekkel és boxerekkel felfegyverzett, Kárpátaljára igyekvő szélsőségeseket tartóztattak fel. A bejelentés hírére a helyi konzulátus jobbnak is látta óva inteni a magyar turistákat egy kárpátaljai kiruccanástól. Szintén márciusban fogta el az SZBU azt a két elkövetőt, akik merő véletlenségből éppen Kárpátalján, Ungváron robbantották fel a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) helyi irodáját. Az SZBU közlése szerint a két férfi több kárpátaljai objektum felrobbantására, diverziós cselekmények elkövetésére készült. Májusban a szintén kárpátaljai Ungváron fedezett fel az SZBU egy orosz fegyverraktárt kézigárnátokkal és páncéltörő gránátvetőkkel, amelyeket feltételezésük szerint az orosz titkosszolgálat a térség destabilizációjának elősegítésére használt volna fel. Az orosz titkoszsolgálat elől menekülő, meghalt majd az SZBU által feltámasztott Arkagyij Babcsenko történetét már meg sem említjük.
Az ukrán titkosszolgálat rászállt a magyar jótékonysági alapítványra
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) nemrégiben az Egán Ede Kárpátaljai Gazdaságfejlesztési Központ Jótékonysági Alapítvány ellen indítottak büntetőeljárást szeparatizmus címen. Az alapítvány közleményében felháborítónak nevezte, az Európai Unióba tartó Ukrajna az EU-ból érkező támogatásokban az ország területi integritásának veszélyét látja. Az alapítvány leszögezi, hogy az ukrán törvényeknek megfelelően, hivatalosan bejegyzett szervezetként működik Kárpátalján.
A központ tevékenységi köre a megyében élő vállalkozók támogatására terjed ki, segíti a nehéz gazdasági körülmények között élő lakosságot a szülőföldön való megmaradásában és boldogulásában
-mutatott rá az alapítvány. Az Egán Ede Gazdaságfejlesztési Programot különben 2016-ban indította a magyar állam és a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) a kárpátaljai magyar vállalkozások támogatása, a közösség gazdasági helyzetének javítása céljából. A rendkívül sikeresnek és népszerűnek bizonyult, több mint 17 ezer kárpátaljai magyar családot kedvezően érintő projekt megvalósítását, beleértve a magyar kormánytámogatás pályázati úton történő célba juttatását az Egán Ede Kárpátaljai Gazdaságfejlesztési Központ Jótékonysági Alapítvány végzi. Az SZBU különben a Keleti Partnerség Program lebonyolításával foglalkozó iroda tevékenységével kapcsolatban már 2017-ben is kezdeményezett vizsgálatot, amelyet a magyar kormány határozott tiltakozására leállított.
Senki ne hagyja magát megfélemlíteni
Brenzovics László a KMKSZ vezetője kedden arra hívta fel a figyelmet, hogy senki ne hagyja magát megfélelmlíteni. A Kárpátalja.ma-n megjelent cikkben arról ír, általános megdöbbenést váltott ki az SZBU-nak a magyar jótékonysági alapítvánnyal szembeni akciója. Mint hangsúlyozta, „az alapítvány valamennyi pályázata nyilvános volt, működése nem hozható összefüggésbe semmilyen, a határok megváltoztatására irányuló tevékenységgel”.
Közölte,
a megyei tanács és parlamenti képviselőként jómagam is beadványt intéztünk ez ügyben Vaszil Hricakhoz, a titkosszolgálat vezetőjéhez, illetve Jurij Lucenkóhoz, Ukrajna főügyészéhez, kérve ennek a nyilvánvalóan félreértésen alapuló esetnek a mielőbbi tisztázását. Kértük továbbá az illetékeseket, adjanak magyarázatot arra vonatkozóan, hogy milyen tények szolgáltak alapul a nyomozás megindításához.
Brenzovics László arra is emlékeztetett, hogy az Egán Ede Kárpátaljai Gazdaságfejlesztési Központ által meghirdetett legutóbbi pályázat nyertesei e héten, csütörtökön írhatják alá a támogatási szerződést az alapítvánnyal.
Senki ne hagyja magát megfélemlíteni ebben a kérdésben. A nyertes pályázók a szerződést nyugodtan aláírhatják, emiatt nem érheti őket bántódás
– biztosított a KMKSZ elnöke.
Forrás: facebook.com/MTI/karpatalja.ma/1+1 TV; A címlapon Petro Porosenko ukrán elnök látható. Fotó:MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS