Sokan bele fognak bukni a Szeviép-ügybe. Teljesen nyilvánvaló, hogy a milliárdok eltűnéséért, több száz család tönkretételéért nemcsak az a három ember felelős, akiket ma elítélt a Szegedi Járásbíróság – mondta a PestiSrácoknak az ítélethirdetést követően a Szeviép-károsultakat képviselő Szabó Bálint, a Likvid Kontroll Kft. vezetője, aki bejelentette, hogy csődbűntett, pénzmosás és bűnpártolás gyanúja miatt feljelentést tesz Ujhelyi István szocialista EP-képviselő korábbi sofőrje ellen, aki annak a Biztonsági Üzem Kft.-nek volt az ügyvezetője, amelybe tagi kölcsönök formájában még az utolsó pillanatban is mentették ki a százmilliókat. Szabó továbbá egy önkormányzati vizsgálóbizottság felállítását is kezdeményezi Szegeden, hogy kiderüljön, milyen összegeket fizetett ki a város megrendelőként a már csőd szélén álló Szeviépnek, illetve önkormányzati szinten kik vehettek még részt a pénzkimentésben.
Ma, több évi nyomozás és három éve tartó büntetőper után a Szeviép Zrt. három volt vezetőjét ítélték el, méghozzá letöltendő börtönbüntetésre. Az ítéleti indoklás szerint szándékosan, tagi kölcsönök formájában folyatták ki a pénzt az építési vállalkozásból leányvállalatoknak és magánszemélyeknek, akiknek a visszafizetésre fedezetük sem volt.
Két nagy beruházás, az M43-as autópálya építése és a szegedi villamosvonal-rekonstrukció kapcsán több, mint 6 és félmilliárd forintot nem fizettek ki az alvállalkozóknak. Kis családi vállalkozások százai kerültek ezért nehéz helyzetbe, sokan csődbe mentek, de akadt, akinek az élete is ráment arra, hogy a Szeviéppel üzletelt.
Szabó Bálint rámutatott, hogy sokkal több bűnös lehet az ügyben, mint akiket megvádoltak az utóbbi évek egyik legnagyobb korrupciós ügyében.
B. Tamás, Ujhelyi István korábbi sofőrje gyakorlatilag ugyanazt csinálta kicsiben, amit a Szeviép nagyban. Ő annak a Biztonsági Üzem Kft.-nek a vezetője, amely tagi kölcsönök formájában mentette ki a pénzt a felszámolás előtt álló Szeviép Zrt.-ből, ráadásul konzorciumi tagként az ő cége több tucat alvállalkozó munkáját nem fizette ki mind a mai napig. Vannak olyan károsultak, akiknek a Szeviép is és a Biztonsági Üzem Kft. is tartozik – de erre nem tért ki a nyomozás, így a vádirat sem
– fogalmazott Szabó Bálint.
A Biztonsági Üzem Kft. – ahogy azt ma már ítélet mondja ki – közel félmilliárd forint, bűncselekményből származó pénzt vett fel, amiről a mai napig nem tudjuk, hol van – húzta alá a jogász.
De nemcsak B. Tamás – aki ma már maga is önkormányzati alkalmazott, hiszen az önkormányzati tulajdonú közlekedési vállalat repülési üzletágvezetője -, hanem más önkormányzati szereplők is érintettek lehetnek a Likvid Kontroll Kft. ügyvezetője szerint.
A károsultak képviselője emlékeztetett, hogy a Botka László szocialista polgármester vezette önkormányzat sorra adta a megbízásokat a Szeviépnek. Szabó Bálint ezért azt kezdeményezi, hogy a tisztánlátás érdekében a városvezető állítson fel egy vizsgálóbizottságot, és tekintsék át, tárják fel, mire és összesen mennyi pénzt fizetett ki az önkormányzat a már felszámolás előtt álló Szeviépnek.
A legfontosabb kérdés a mai napig nyitott – jegyezte meg Szabó Bálint. Itt milliárdok tűntek el és senki sem tudja megmondani, hogy hol van ez a pénz!
“Botkának ez kínos lesz” – így kommentálta az ügyet az ellenzéki HVG
Az ellenzéki sajtótól azt szokhattuk meg az elmúlt időben, hogy leginkább mentegetni próbálták a baloldalhoz köthető nagy korrupciós ügyek, büntetőügyek érintettjeit. Bármily meglepő, most már az egyik legnagyobb hangú ellenzéki portál, a HVG is látja: nem lesz ennek jó vége a szocialisták szempontjából.
A lapnak interjút adott Botka László szegedi polgármester – aki a nem ellenzéki sajtót persze a mai napig bojkottálja. Botka ugyan továbbra is mindent tagad, de ez az első alkalom, hogy néhány részletet azért elárul a Szeviép-ügyről… A HVG online cikkének azt a címet adta: “Botkának ez kínos lesz”.
Botka László továbbra is köti az ebet a karóhoz, hogy neki “semmi köze az ügyhöz”. Állítja, hogy a 2008-2009-es időszakban például semmilyen szerződése nem volt az önkormányzatnak a Szeviéppel. A HVG újabb kérdésére ismeri el, hogy konzorciummal szerződtek, aminek tagja volt a Szeviép is.
Az 1-es villamos vonalának építésére például mintegy négymilliárdot fizettek ki a három cégből álló konzorciumnak. De a polgármester szerint mivel késedelem miatt beperelték a konzorciumot és annak vissza kellett fizetnie a pénzből 190 milliót, semmiképp sem lehet azt állítani, hogy a Szeviép az udvari beszállítójuk lett volna.
A városvezető legalább azt elismerte, hogy Ujhelyi István volt sofőrjével kapcsolatban áll a városvezetés.
Az igaz, hogy ismertük. Amikor Ujhelyi stábjából kikerült, állást keresett, és a szakmájának megfelelően jelentkezett a Szeviép leányvállalatánál. Logisztikai végzettsége van, ilyen jellegű feladatot kellett végezni
– mondta Botka László az interjúban.
Tagadta, hogy a Biztonsági Üzem Kft. körül állítólag eltűnt 400 millió forintból az MSZP-nek osztottak volna vissza. Szerinte a pénzből az építkezésekhez lízingelt földmunkagépek bérleti díját fizették.
Szeged polgármestere a büntetőper ellenére tovább mentegette a Szeviépet. Úgy fogalmazott, nehéz időszak volt a 2008-2009-es év, több építkezési vállalkozás ment csődbe, nemcsak a Szeviép.
Ezt még a HVG újságírója sem nyelte be szó nélkül és felhívta Botka László figyelmét, hogy a többi, csődbe ment cég vezetőit nem vádolták meg csődbűntettel. A vádirat szerint a vádlottak éveken át, a 2008 második felétől folyamatosan érkező fizetési felszólítások ellenére egyfajta pénzügyi intézményként működtették a céget, a társaság jegyzett tőkéjét meghaladó nagyságú, milliárdos kölcsönöket nyújtottak, ebből 1,5 milliárd forint hitelt úgy helyeztek ki a cég tulajdonában álló gazdasági társaságoknak, valamint magánszemélyeknek – köztük saját maguknak –, sportszervezeteknek, hogy nem volt esély a pénz visszafizetésére vagy behajtására.
A polgármester erre annyit mondott, hogy ő “nem ismeri az ügyet”. Ráadásként az állami kártalanítás miatt a károsultakba is belerúgott egyet:
Beleírják a gránitszilárdságú Alaptörvényükbe, hogy innentől kezdve, ha valaki Magyarországon csődbe megy, mert nem tudja kifizetni a tartozásokat, azokat közpénzből kártalanítani kell? Nem sajnálom tőlük a 2,5 milliárd forintot, de 10 év alatt szerintem már leírták a veszteséget
– vetette oda.
Vezető kép: Ítélethirdetés a Szeviép-perben, Délmagyar
Facebook
Twitter
YouTube
RSS