Hétfőn washingtoni idő szerint kora délután kerül sor a Fehér Házban Orbán Viktor és Donald Trump történelmi jelentőségű találkozójára, amelynek során a felek zárt ajtók mögött tárgyalnak majd. Egyelőre csak találgatni lehet, hogy miről beszélnek majd, portálunk azonban korábban már megpróbálta megjósolni a jövőt Kiszelly Zoltán segítségével: a politológus úgy véli, nem véletlen, hogy a találkozó időpontja két héttel az EP-választás előtt van, ami jelentheti azt is akár, hogy az amerikai elnöknek ajánlata van Orbán Viktor számára, de valószínűleg a haderőreformról is szó lesz.
Donald Trump megválasztása óta várnak sokan erre a napra, ma ül le ugyanis zárt ajtók mögött tárgyalni egymással Orbán Viktor és Donald Trump. Portálunk korábban megírta: a találkozót az indokolja, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és John Sullivan amerikai külügyminiszter-helyettes aláírta a Magyarország és az Egyesült Államok katonai együttműködését szabályozó egyezményt a NATO megalakulásának 70. évfordulója alkalmából rendezett washingtoni külügyminiszteri tanácskozás zárónapján, de az is nyilvánvalóan indokot szolgáltat a megbeszéléshez, hogy két hét múlva, május 26-án tartják az EP-választást.
Kiszelly Zoltán politológus nemrég portálunknak elmondta: simán lehet, hogy Donald Trump is érzi, hogy Európa változások előtt áll, és szeretne már most erős szövetségeket kötni. Ismeretes, a magyar kormány Izrael-barát politikát folytat, ahogy Trump is, és Benjamin Netanjahu már jó ideje rájött arra, hogy az új európai irányt a V4-ek és Kelet-Európa szabhatják meg a jövőben.
Kiszelly Zoltán szerint nincsen kizárva, hogy jelenleg is vásárlás van a dolog hátterében; régóta szó van róla, hogy 2026-ban esedékessé válik a légierő Gripenjeinek a lecserélése, és mivel nekünk az az érdekünk, hogy az éppen aktuális, legmodernebb technológiát kapjuk meg, ezért az F-35-ösök vásárlása lehet az egyik opció.
A néhány konfliktus ellenére az amerikai-magyar viszony az elmúlt években sokat javult: az Egyesült Államok értékeli, hogy a kitűzött 2024-es időpont előtt elérné hazánk a 2%-os védelmi kiadási célt. Az sem mellékes, hogy Orbán Viktor az egyik első olyan kormányfő volt, aki a 2016-os amerikai elnökválasztási kampányban támogatásáról biztosította Trumpot még republikánus jelöltként.
Mindeközben Márki-Zay Péter is meghívatta magát panaszkodni az amerikai fővárosba. A hódmezővásárhelyi polgármester a Mindenki Magyarországa Mozgalom másik vezetőjével, Kész Zoltánnal az amerikai külügyminisztériumban tesz látogatást, de várhatóan a Soros Györgyhöz köthető Helsinki Bizottság vezetőivel is találkozik, és részt vesz a German Marshall Fund kerekasztal-beszélgetésén is. Ez utóbbi teljesen véletlenül szintén egy Soroshoz igencsak közel álló szervezet.
Vezető kép: MTI; Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Botár Gergely
Facebook
Twitter
YouTube
RSS