Lemondott Mark Harbers, holland migrációügyi miniszter egy meghamisított, a migránsok által elkövetett bűncselekményekkel kapcsolatos dokumentum miatt – írta meg az Euractiv. Az ügy rossz fényt vethet a kormányra az EP-választás hajrájában, miközben a miniszterelnök Mark Rutte próbál harcolni azok ellen a migrációellenes politikusok ellen, akik így már eséllyel érnek el jó eredményt vasárnap.
Egy, a menedékkérők által Hollandiában elkövetett bűncselekményekre vonatkozó, állítólag meghamisított statisztikákat tartalmazó dokumentum miatt kényszerült távozni Mark Harbers, holland migrációügyi miniszter. A dokumentum az olyan egészen apró bűncselekményeket is listázta, mint a bolti lopás, de szerepeltek benne a szexuális zaklatások, sőt, a gyilkosságok is. A mulasztásra a De Telegraaf hívta fel a figyelmet, a holland parlamentben nagy felháborodást váltott ki, a jogászok pedig egyből azon kezdtek vitatkozni, hogy a miniszter vajon hibát követett-e el, vagy szándékosan próbálta elferdíteni a tényeket. Harbers benyújtotta a lemondását, viszont megjegyezte: nem szándékosan közölt hamis adatokat.
Lejtmenetben a liberális koalició
Rutte kormánya nemrég szintén nagy veszteségeket szenvedett, amikor a jobboldali populista Fórum a Demokráciáért (FvD) lett a hollandiai tartományi választások nagy nyertese, miközben a liberális-kereszténydemokrata kormánykoalíció elvesztette többségét a parlament felsőházában. A FvD egyébként nyíltan vallja, hogy az országnak ki kellene lépnie az EU-ból. Egy friss kutatásból egyébként nemrég kiderült: az észak-afrikai migránsok 20 százaléka az elmúlt másfél évben feltehetően követett már el bűncselekményt. A holland rendőrség által kiadott adatokból kiderült, hogy 2017-től kezdődően 3888 illegális bevándorlónak lehet köze az előző évben történt 5076 bűncselekmények valamelyikéhez. Portálunk korábban megírta: a terrorizmus nyomta rá bélyegét Hollandiára 2018-ban. Amszterdamban több terrortámadást követtek el, néhány merényletkísérletet pedig a hatóságoknak még időben sikerült megakadályozni.
Forrás: Euractiv; Fotó: NRC
Facebook
Twitter
YouTube
RSS