Nem sikerült megállapodni az európai uniós intézmények elnöki tisztségeinek betöltéséről a tagállami vezetők brüsszeli csúcsértekezletén. A bonyolult helyzetről Törcsi Pétert, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatóját kérdeztük, aki kifejtette: már az EP-választás előtt lehetett sejteni, hogy nem fog működni a csúcsjelölti rendszer, a választások után pedig az is nyilvánvalóvá vált, hogy az új, jóval széttöredezettebb EP-ben lényegesen nehezebb lesz döntéseket hozni, az EU-csúcs eredménytelensége pedig ennek lett az eredménye. Törcsi hozzátette: az EP-választások előtt a haladók a mainstream sajtóval karöltve támadták Orbán Viktort és a magyar kormányt, ami miatt kihátrált Weber mögül, mostanra azonban bebizonyosodott, hogy ismét a magyar miniszterelnöknek lett igaza.
Már az EP-választások után rögtön, de valamennyivel már előtte is lehetett sejteni, hogy sem Weber, sem pedig Timmermans nem fog befutni, mivel a csúcsjelölti rendszer nem működik. Ezt már 2014-ben is a németek erőltették, de mivel a választók nemzeti listákra szavaznak, ezért az Európai Biztosság elnökjelöltjének ettől nem lesz nagyobb legitimitása
– mondta portálunknak Törcsi Péter. Az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója kifejtette: az EP-választások eredménye miatt jóval széttöredezettebbé vált az Európai Parlament, ennek köszönhetően pedig a hagyományos szocialista és néppárti nagykoalíció is elolvadt, miközben a migrációt ellenző pártok sokkal jobban szerepeltek.
Senki nem erősödött meg igazán, de a néppárton és a szocialistákon kívül mindenki erősödött annyit, hogy befolyásolni tudja a személyi döntéseket
– magyarázta a szakértő.
Hozzátette: a helyzet most úgy áll, hogy valamilyen irányba nyitni kellene; tudna működni például egy néppárt-szocialista-liberális szövetség, de ezek közül kettő nem támogatja Weber megválasztását, ahogy azt sem, hogy német legyen a bizottsági elnök.
Orbán Viktornak ismét igaza volt
Ismeretes, az EP-választások előtt rengetegen támadták a magyar kormányt amiatt, mert kihátrált Weber mögül. Törcsi Péter szerint ez akkor az egyetlen helyes döntés volt, hogy a magyar kormányfő nemzeti kötelezettséget teljesített, miután Manfred Weber megsértette a magyarokat azzal, hogy kijelentette: nem akar a támogatásukkal EB-elnök lenni.
A magyar miniszterelnök régi motoros az európai politikában; megvoltak a megfelelő megérzései és információi ahhoz, hogy előre lássa: Weber nem lesz befutó. Az a helyzet, hogy Orbán Viktornak ismét igaza volt
– jelentette ki Törcsi Péter. Az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója arról is beszélt, hogy a V4-ek szerepe az EP-választások után jelentősen felértékelődött, hiszen egységesen mozognak a döntések meghozatalában, és úgy tűnik, a dél-európaiak is hajlandóak a visegrádi országokkal együttműködni a német bizottsági elnök megválasztása ellenében.
A V4-eken kívül egyébként Macronék is erősödtek, illetve a spanyol szocialisták is, ami miatt Spanyolország szerepe is felértékelődött.
Rengeteg név felmerült: köztük van a francia jobbközép politikusa, Michel Barnier is, akinek komoly vezetői tapasztalatai vannak, és alapos szaktudással is rendelkezik. A magyaroknak ez jó választás lenne, hiszen hazánk annak idején Junckerrel szemben őt támogatta az első csúcsjelölti választáson
– mondta Törcsi Péter a lehetséges jelöltekkel kapcsolatban. Hangsúlyozta, hogy sok nevet még nem árultak el, hiszen érdemes inkább titokban tartani a jelölteket, hogy ne kezdődjön el ellenük a politikai csatározás. Az a fontos, hogy egy olyan kompromisszumos jelölt szülessen, akit az állam- és kormányfők is el tudnak fogadni, de az Európai Parlamentnek is megfelel. Nehéz meccs elé nézünk, de a következő egy-két hétben meg kellene, hogy szülessen az eredmény, hiszen az EP alakuló ülése július 2. és 4. között van.
Vezető kép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS