Elutasította az éjszakai szórakozóhelyeiről elhíresült diszkópápa, Vizoviczki László felülvizsgálati indítványát a Kúria – tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t a legfőbb bírói fórum sajtóosztálya. A bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás miatt tavaly októberben hét év fegyházra és háromszázmilliós vagyonelkobzásra ítélt Vizoviczki azt szerette volna elérni, hogy a Kúria helyezze hatályon kívül a jogerős ítéletét és szüntesse meg az ellene indított eljárást. A Hajógyári-sziget egykori urának nem ez volt az első próbálkozása, hiszen már évekkel ezelőtt is szerette volna elkerülni a felelősségre vonást, ezért 2014 decemberében terhelő információkat adott át Gyurcsány Ferencről és volt honvédelmi miniszteréről a hatóságnak, ám az ügyészség visszautasította az alkuajánlatot.
Elutasította a Kúria Vizoviczki László költségvetési csalásos ügyében benyújtott kétszázoldalas felülvizsgálati indítványát – tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t a legfőbb bírói fórum sajtóosztálya. Vizoviczki és védője az év elején benyújtott beadványukban elsődlegesen azt indítványozták, hogy a Kúria helyezze hatályon kívül az első és másodfokú ítéletet és szüntesse meg az eljárást, másodlagosan pedig azt kérték, hogy a Kúria utasítsa a másodfokú bíróságot új eljárásra. Ezt a legfelsőbb bírói fórum nem tartotta megalapozottnak, így a diszkócsászár börtönben marad.
Hét évet kapott jogerősen
Az éjszaka császárát tavaly október 3-án ítélte jogerősen hét év fegyházbüntetésre bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás miatt a Fővárosi Ítélőtábla. A táblabíróság Vizoviczkit több, mint 300 milliós vagyonelkobzással is sújtotta. A büntetőeljárás idején a vállalkozó szinte végig kényszerintézkedés hatálya alatt állt, így a rá kiszabott büntetés felét már kitöltötte (az üzletember tavaly november 21-én vonult be a börtönbe). A Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) vádiratában hangsúlyozta, hogy Vizoviczki megkérdőjelezhetetlen vezetőként irányította az általa létrehozott bűnszervezetet, szórakozóhelyeinek minden egyes eltitkolt milliói hozzá kerültek, és annak felhasználásáról kizárólag az éjszaka egykori ura dönthetett. A vád szerint Vizoviczki László a 2000-es évek közepére több éjszakai szórakozóhelyen szerzett befolyást Budapesten, legális, illetve illegális eszközökkel átvette több mulató, valamint több, a Hajógyári-sziget területén található vendéglátóipari egység üzemeltetését. Az erőszakos, illetve egyéb úton megszerzett diszkók, bárok, mulatók a hatóság által vizsgált, 2010 és 2012 közötti időszakban több százmilliós bevételre tettek szert, azonban a Portik Tamásra terhelő vallomást tevő Vizoviczki utasítására „megtévesztették” az adóhatóságot, és a tényleges jövedelemnek csak egy részét vallották be.
Főrendőrök az alvilág markában
A diszkócsászárt, több egykori főrendőrt és társaikat emellett még bűnszervezetben, folytatólagosan és üzletszerűen, vezető beosztású hivatalos személy által kötelességszegéssel elkövetett vesztegetéssel is vádolja a főügyészség. A nyomozás a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) titkos információgyűjtésen alapuló feljelentése után kezdődött 2012 februárjában, majd május végén fogták el az első gyanúsítottakat. A vád szerint az eljárásban huszonkét vádlott, köztük hét volt rendőrtiszt – öten vezető beosztású, volt rendőrfőtisztek –, volt tűzoltó százados, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyőr főhadnagya, egy önkormányzati köztisztviselő és egy közegészségügyi felügyelő van. Ilyen súlyú hatósági korrupciós büntetőügy a rendszerváltás óta nem volt a magyar igazságszolgáltatás előtt. A vesztegetési ügyhöz hozzátartozik az is, hogy több korábbi érintett is megúszta az eljárást, többek között az a 61 belvárosi rendőr, akiknél ugyancsak azt vizsgálták, hogy kenőpénzekért hozzájárultak-e Vizoviczki szórakozóhelyeinek sikeres működéséhez. Ezekben az ügyekben 2015-ben bizonyítottság hiánya, illetve elévülés miatt megszüntették a nyomozást.
A vesztegetési pert elölről kezdi a bíróság
Vizoviczkiék perét 2015. január 14-én zárt eljárásban kezdte tárgyalni a Debreceni Törvényszék katonai tanácsa. Az eljárás sokáig csigalassúsággal haladt, a hadbíró két-három havonta tűzött ki kettő, jobb esetben négy napra tárgyalási határnapokat, amelyeken délelőtt, csupán egy-másfél órán keresztül tárgyaltak. Úgy tudjuk, vannak olyan vádlottak, akik egy évig nem jártak Debrecenben, mivel a rájuk vonatkozó vádpontokba akkor még bele sem kezdett a törvényszék. A hadbíró és tanácsa ebben az évben változtatott a tempón és idén minden héten két, egész napos tárgyalást tartottak, márciusig több mint száz tanút meghallgattak, és júliusra tervezték a tanúbizonyítás befejezését. Ezután következett a hidegzuhany: a Fővárosi Törvényszék közleményben jelentette be június elején, hogy elölről kell kezdeni a pert, mert betegsége miatt egy budapesti bíróra cserélték az ügyben eddig eljáró debreceni hadbírót. A bíróság szerint nem fog jelentős késedelmet okozni a bíróváltás, ügyvédi forrásaink ugyanakkor úgy nyilatkoztak, hogy komoly csúszásra lehet számítani a már így is maratoni ideje zajló korrupciós ügyben. Ráadásul ilyen – a vádlottaknak fel nem róható – esetekben az idő múlása a büntetés kiszabásakor jelentős enyhítő körülmény.
Gyurcsányról adhatott át információkat
Megjegyzendő, hogy Vizoviczki nem először akarta, hogy megszüntessék a vele szembeni eljárásokat. 2014 decemberében például terhelő információkat adott át Gyurcsány Ferencről és Juhász Ferenc egykori honvédelmi miniszterről a Központi Nyomozó Főügyészségnek (KNYF), majd felajánlotta, hogy a háttérbe húzódva, a nyomozati és bírósági szakból is kimaradva, operatív együttműködőként segítené a hatóságok munkáját a két politikus ügyében. Az alku azonban nem köttetett meg, ahogy egy évvel korábban sem tudott megegyezni az ügyészséggel Vizoviczki, aki azzal is fenyegetőzött, hogy jobboldali politikusokról is terhelő adatokkal rendelkezik. Azt a legfőbb ügyész is elismerte, hogy az éjszaka császára politikusokat érintő információkat bocsátott az ügyészség rendelkezésére annak érdekében, hogy megállapodás megkötésére kerüljön sor. Az alku Polt szerint azért nem köttetett meg, mivel Vizoviczki a vád szerint bűnszervezetben követte el a terhére rótt, kiemelkedő tárgyi súlyú bűncselekményeket, ezért az ügyészség úgy döntött, hogy fontosabb a diszkócsászár megbüntetése, mint a vele való együttműködés.
Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS