Trócsányi László helyett Várhelyi Olivér diplomata lett Magyarország jelöltje az uniós biztosi posztra. A hazaáruló ellenzék – akik nem bírták elviselni, hogy a volt igazságügyi miniszter kitart Orbán Viktor és a magyar kormány migrációs politikája mellett – valószínűleg abban reménykedett, hogy egy gyengébb jelölt érkezik majd, azonban Várhelyi személyében egy tapasztalt diplomatát, kemény ellenfelet kaphatnak, aki valószínűleg mindenkinél jobban ismeri az EU működési mechanizmusait.
Ismeretes: Várhelyi Olivér nagykövetet, a brüsszeli állandó képviselet vezetőjét jelölte Orbán Viktor Trócsányi László helyére. A kormányfő kifejtette:
Nem utasítottam el az elnök asszony kérését, de abba nem mehetek bele, hogy bárki más, például az EP válogasson magyar politikusok közül a magyar nép helyett.
Orbán Viktor saját bevallása szerint egy technokratát jelölt a posztra, aminek eredeti jelentése: “irányító szerepű; vezető beosztású műszaki vagy gazdasági szakember”, ami tökéletesen illik a diplomatára.
De ki is Várhelyi Olivér?
Várhelyi Szegeden született 1972. március 22-én. A jogász, diplomata először a dániai Aalborg Egyetemen végzett európai jogtanulmányok mesterszakot, emellett a Szegedi Egyetemen is szerzett jogi diplomát, és már 1995 óta az európai uniós csatlakozással kapcsolatos munkát végez.
Várhelyi Olivér 2015 óta vezeti a brüsszeli magyar állandó képviseletet, ahol 2011 óta dolgozik, de már a kilencvenes évek közepe óta uniós ügyekkel foglalkozik különböző beosztásokban. Többek között dolgozott a külügynél is az első Orbán-kormány idején, a Magyarország EU-csatlakozását segítő jogi osztályokon.
2003 és 2006 között már Magyarország az EU-hoz rendelt állandó képviselete jogi állományának vezetője volt. Ezután hazatért, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumban 2006 és 2008 között felelt az uniós közösségi jogi osztályért. 2008 és 2011 között dolgozott az Európai Bizottságnak, majd 2011-ben nevezték ki az állandó képviselet nagykövethelyettesének. Innen 2015-ben jutott el a képviselet vezetéséig.
Hazánk Európai Unió melletti Állandó Képviseletének honlapján elérhető Várhelyi részletes önéletrajza, ami felsorolja a diplomata eddigi tevékenységét:
- Coreper II képviselő, brüsszeli magyar Állandó Képviselet (2015- )
- Coreper I képviselő, helyettes állandó képviselő, brüsszeli magyar Állandó Képviselet (2011-2015)
- osztályvezető, Iparjogvédelmi Osztály, Tudásalapú Gazdaság Igazgatóság, Belsőpiaci és Szolgáltatási Főigazgatóság, Európai Bizottság (2008-2011)
- főosztályvezető, Európai Uniós Jogi Főosztály, Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (2006-2008)
- a Jogi Szolgálat vezetője, a Magyar Köztársaság EU melletti Állandó Képviselete (2003-2006)
- jogi attasé, a Magyar Köztársaság Európai Közösségek melletti Missziója (2001-2003)
- titkárságvezető, a Jogi Osztály vezetője, az Integrációs Államtitkárság helyettes vezetőjének titkársága, Külügyminisztérium (1998-2001)
- fogalmazó, EK Harmonizációs és Jogi Főosztály, Integrációs Államtitkárság, Külügyminisztérium (1996-1998)
- fogalmazó, EK Koordinációs és Harmonizációs Főosztály, Európai Ügyek Hivatala, Ipari és Kereskedelmi Minisztérium (1996)
- gyakornok, Európai Ügyek Hivatala, Ipari és Kereskedelmi Minisztérium (1995)
Várhelyi egyébként európai jogi ismeretek témában rendszeres meghívott előadó több magyarországi egyetemen és külföldön, ezen kívül három idegen nyelven beszél: angolul, németül és franciául.
Az Eurológus írta meg korábban, hogy Várhelyi kiemelkedő képességeit és az európai szabadalmi jogban való jártasságát dicséri az, hogy normál esetben az Európai Bizottságnál ideiglenes vagy szerződéses tisztviselői szerződéssel határozott idejű, vagy egy sikeres versenyvizsga után határozatlan időre szóló munkaszerződéssel lehet dolgozni, Várhelyit azonban határozott idejű szerződéssel nevezték ki ilyen magas pozícióra: ez nagyon ritka.
Az ellenzéki lejáratókampány persze már meg is indult: a Politico brüsszeli hírportál kedden azt írta róla, hogy a nagykövet-kollégáinak nem volt könnyű barátkozni vele.
Forrás: Magyar Nemzet, Eurológus, Európai Unió melletti Állandó Képviselet; Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS