Két tábornokot minősített vesztegetés miatt három, illetve kettő év börtönnel és 27 millió, valamint 50 millió forintos vagyonelkobzással sújtott jogerősen a Fővárosi Ítélőtábla hétfőn a Gyurcsány-kormány honvédségi korrupciós perében. A vád szerint a számos vádpontból álló bűncselekménysorozat teljes elkövetési értéke hozzávetőleg 200 millió forint volt. Az egyik elítélt tábornok az eljárás során arról beszélt, hogy a vállalkozóktól összegyűjtött kenőpénzekből milliókat kellett átadni Fapál László volt honvédelmi államtitkárnak is, aki neki azt mondta: négymilliót egy viszkisdobozban átvisz „a főnöknek”, így O. János szerint az MSZP-s Juhász Ferenc, akkori honvédelmi miniszter is részesülhetett a vesztegetési pénzekből. Juhász végül nem került a vádlottak padjára.
A vádhatóság még 2010-ben tizenhét ember ellen emelt vádat költségvetési szerv önálló intézkedésre jogosult dolgozója által bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett vesztegetés és más bűncselekmények miatt. A vádlottak között számos, volt vezető beosztású honvédelmi minisztériumi alkalmazott, több magas rangú katonatiszt, köztük tábornok is volt. A vád szerint egyes honvédelmi intézmények vezetői, alkalmazottai 2002 és 2010 között szolgáltatásokat nyújtó cégektől visszakérték a Honvédség által a szolgáltatásért kifizetett pénz egy részét.
Az egyik vádlott szerint Juhász Ferenc is kapott a kenőpénzből
Elsőfokon a Kaposvári Törvényszék katonai tanácsa 2013. február 28-án felmentett 15 vádlottat, két másik terhelt ügyét elkülönítve tárgyalták. Az ítélet ellen a katonai ügyész bűnösség és büntetés megállapítása iránt fellebbezett. A Fővárosi Ítélőtábla 2014 februárjában a felmentő ítéletet hatályon kívül helyezte, majd új eljárást rendelt el. Nagy László hadbíró ezredes a megismételt elsőfokú eljárásban tizenhárom vádlottat ítélt börtönbüntetésre tavaly januárban. Tizenegy vádlott büntetését felfüggesztette, négyet felmentett. L. István Attila dandártábornokot, az elsőrendű vádlottat három év, O. János dandártábornokot, a tizenhatodrendű vádlottat két év letöltendő börtönbüntetésre ítélte, és 27 millió, illetve ötvenmillió forint vagyonelkobzást rendelt el.
O. János egyébként részletes vallomást tett az eljárásban, amelyben arról is beszélt, hogy a vállalkozóktól összegyűjtött kenőpénzekből milliókat kellett átadni Fapál Lászlónak, aki szerinte közölte: egy részt egy viszkisdobozban átvisz „a főnöknek”. Ebből O. János szerint arra lehetett következtetni: az MSZP-s Juhász Ferenc miniszter is részesülhetett a vesztegetési pénzekből.
“A borítékot átadtam az államtitkárnak, ő abból előttem kivett négymillió forintot, és egy piros színű fém italos dobozba tette, lehet, hogy viszkisdobozba rakta be. Azt mondta nekem ekkor, hogy a főnöknek lesz. (…) A főnök Juhász Ferenc minisztert jelentette”
– fogalmazott vallomásában a tábornok.
A vallomás szerint az államtitkár elment a dobozzal, és anélkül jött vissza. A tábornok arról is beszélt, Fapál egyszer azt mondta, hogy az 50 százalékot, amelyet kap, háromfelé osztja, és abból kap rajta kívül Juhász Ferenc és Zámbori Mihály kabinetfőnök is. A tábornok azt állította, hogy a Köztársaság tér – tehát az MSZP – felé is voltak kötelezettségek, egyes szerződések 3 százaléka ment oda. Juhász és Fapál László azonban koholmánynak nevezték az elhangzottakat.
Két vádlott letöltendőt kapott, a többiek megúszták
Juhász ellen vádat sem emeltek, míg a bíróság a másodrendű vádlott Fapált három másik társával együtt minden vád alól felmentette. A Fővárosi Ítélőtábla velük szemben annyival egészítette ki az ítéletet, hogy bizonyítottság hiányában mentette fel – immár jogerősen -Fapálékat. Az összesen 17 vádlott közül már korábban, elsőfokon kettő felfüggesztett szabadságvesztés büntetése jogerőre emelkedett, további hat hétfőn kapott jogerősen felfüggesztettet, míg L. István Attila elsőrendű vádlott és O. János letöltendő börtönbüntetését, illetve a vagyonelkobzás mértékét helybenhagyta az ítélőtábla. Négy évre a közügyektől is eltiltották őket. Négy vádlott esetében ugyanakkor nem jogerős a hétfői másodfokú határozat, mivel az ügyészség fellebbezett, ügyük a Kúrián folytatódik majd harmadfokon. Közülük háromnál megszüntette a bíróság a katonai büntetőeljárást arra hivatkozva, hogy az elsőfokon megállapított cselekményük egyik minősítő körülményét, az üzletszerűséget mellőzték, így őket elévülés miatt már nem lehetett megbüntetni. Ám az ügyészség ezzel nem értett egyet, így a végső szót a legfelsőbb bírói fórum mondja majd ki. A számos vádpontból álló bűncselekménysorozat teljes elkövetési értéke hozzávetőleg 200 millió forint. A vádlottak többsége az eljárás során tagadta bűnösségét, de többen beismertek és volt aki társaira is terhelő vallomást tett.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS