Egész Olaszország karantén alatt van napok óta a koronavírus terjedése miatt, és egyelőre nem csitul a dél-európai országban a járvány, ami egyre kilátástalanabb helyzetet okoz. Ráadásul a kiszivárgó sajtóinformációk szerint egyre jobban eluralkodik a pánik: a börtönökből a rabok szökni próbálnak, mert félnek attól, hogy a zsúfolt cellákban elkapják a vírust és megbetegednek. Az olasz kórházakban dolgozó orvosok és nővérek azt állítják, még rosszabb az állapot annál, mint amennyit a média közöl.
A koronavírus-járvány Európában eddig Olaszországot tépázta meg legjobban. Az elsők között jelent meg a hatvanmilliós államban a vírus, és a legnagyobb fertőzésszám is a térségben tapasztalható. Először az ország északi részében, Piemont, Veneto és Lombardia tartományokban jelent meg a járvány, ami szélsebesen terjedni kezdett. Az olasz kormány úgy igyekezett megfékezni a terjedését, hogy karantén alá vonta azokat a területeket, ahol a koronavírus megjelent, azonban annyira gyorsan terjedt, hogy a hét elején már az egész országot lezárták. Angelo Borrelli, a polgári védelem vezetője bejelentette, hogy eddig már több, mint tízezren betegedtek meg, közülük 631-en vesztették életüket. Elmondása szerint jelenleg 8514 fertőzöttet tartanak számon, 1004-en pedig meg is gyógyultak már. A koronavírussal kapcsolatos tájékoztatással megbízott vezető szerint jelenleg 877 beteget kezelnek intenzív osztályon. A járványban elhunytak életkorát tekintve a
- 45 százalékuk volt a 80-as éveiben,
- 32 százalékuk a 70-es éveiben,
- 14 százalékuk volt idősebb, mint 90,
- 8 százalékuk volt a 60-as éveiben,
- míg a betegek 2 százaléka volt az 50-es éveiben.
Ezek alapján kijelenthető, hogy a betegség csak az idősebb korosztály körében végzetes. Az olasz vezetés korábban azt kérte a lakosságtól, hogy a vírus terjedésének megakadályozásának érdekében lehetőleg kerüljék az emberek az utcán sétálást, maradjanak otthon és csak a legszükségesebb esetekben használják a tömegközlekedést. Matteo Salvini, a bevándorlásellenes Liga vezetője és több más ellenzéki politikus azt javasolja, hogy lehetőleg mindent zárjanak be.
Ezt meg kell vitatni
– reagált erre Angelo Borelli. A rendkívüli intézkedések között szerepel, hogy a bárok és az éttermek este hat után be kell, hogy zárjanak, valamint a sportesemények is szünetelnek. Ezek az állapotok egészen április 3-ig maradnak érvényben; akkor döntenek majd, hogy meghosszabbítják-e. Giuseppe Conte olasz miniszterelnök hétfői bejelentése után az olaszok pánikszerűen vásárolni kezdtek, ennek ellenére az ANSA olasz hírügynökség egy munkatársa bejárta Róma szupermarketeit és megállapította, hogy a tartós élelmiszerekből még van a polcokon, egyedül élesztőt nem talált.
WC-papírból sincs hiány
– emelte ki.
Az olasz kormány korábban már elrendelte az iskolák, egyetemek, színházak, múzeumok és mozik bezárását, azonban ez sem segítette a COVID-19 elleni védekezést. A brit Metro megszólaltatott Olaszországban dolgozó nővéreket és orvosokat, akik arról számoltak be, hogy a helyzet egyre rosszabb, rendkívül túl vannak terhelve. A jelentések szerint az észak-olasz kórházak 200 százalékosan túl vannak terhelve.
Azok, akik nem a koronavírus miatt mennek be kórházba, félreállítják, ők most nem olyan fontos betegek, a 65 év felettieket sem vizsgálják meg rendesen
– írta Twitter-oldalára egy olasz orvos barátja, a londoni egyetemi kórház orvosa, Jason van Schoor, aki szerint Nagy-Britanniában is hasonló káosz várható, ha nem veszik komolyan a fertőzést. Egy másik olasz orvos arról számolt be, hogy azokat a helyiségeket, ahol eddig az operációkat hajtották végre, már intenzív osztályokká alakították.
Az orvosok annyit dolgoznak, amennyit csak bírnak, de már egyre többen betegek közülük is, arról nem is beszélve, hogy mentálisan mennyire megviseli őket ez az egész
– közölte. Daniele Macchini, az észak-olasz Bergamo városának sebésze egy hosszú Facebook-bejegyzésben számolt be az állapotokról. Azt írta, hogy egy olyan háború robbant ki, ahol a harcok éjjel nappal, szünet nélkül folynak.
Egyre több beteg van, akiken egyre gyakrabban hoz pozitív eredményt a koronavírus-teszt. A sürgősségi szobák sorra telnek meg, omlik össze a rendszer
– folytatta. Arra kérte Macchini az olaszokat, hogy tartsák be a karanténra vonatkozó szabályokat és legyenek türelemmel.
Lázadás tört ki a fegyencek között
Az Olaszországban raboskodó fegyencek között is nagy a pánik a koronavírus miatt, több esetben is lázadás tört ki, ugyanis a rabok attól félnek, hogy a zárt intézményben könnyedén elterjedhet a vírus, amit aztán könnyen megkaphatnak. Az Il Quotidiano del Molise olasz lap arról számolt be, hogy eddig összesen 27 börtönben tört ki zendülés Olaszországban, többen meg is szöktek az intézetekből, a fegyőröket sok helyen megverték, majd több börtönben is tüzet gyújtottak. Az ANSA arról számol be, hogy eddig 11 ember halt meg a lázadások következtében. A dél-olaszországi Campobasso egyik börtönében kedden a fegyencek gyújtogattak, miután más rabokat átszállítottak közülük abba a modenai börtönbe, ahol hatan haltak meg a hétfői börtönlázadás során. Hétfőn az egyik foggiai börtönből ötven elítéltnek sikerült megszöknie, közülük csak 20-at sikerült eddig elfogni. Rómában és Milánóban is parázs hangulat van a fegyintézetekben, ott a matrcokat gyújtották fel az elítéltek.
Altre incredibili immagini dell’evasione dal carcere di Foggia.
Mentre le nostre Forze dell’Ordine fanno tutto il possibile per tutelarci, anarchici e centri sociali incitano i detenuti… (1/2)? VIDEO COMPLETO ? https://t.co/ODJrSi2yTh pic.twitter.com/2mL9ydeUAs
— Matteo Salvini (@matteosalvinimi) March 9, 2020
A turisták sorban hagyják el az országot
A járvány miatt a jelenleg Olaszországban tartózkodó turisták nagy része dönt úgy, hogy idő előtt megszakítja üdülését és hazatér. Az általában zsúfolásig megtelt köztereken, mint Firenze központjában a dóm előtt, most csak lézengenek a turisták, és a Local olasz kiadása szerint ők is bőrönddel a kezükben álldogálnak és csak arra várnak, hogy kijussanak a reptérre és elhagyják Olaszországot. A járvány miatt súlyos károkat szenved az olasz gazdaság, amelynek egyik motorja a turizmus.
Minden zárva van, megyünk haza
– mondta egy német turista. Egy firenzei szálloda vezetője, Nicola elpanaszolta, hogy a foglalásaik 90 százalékát törölték egészen júniusig. Olaszországban a Colosseumtól a pisai ferde toronyig zárva tartanak a turistalátványosságok. Stefano Ruggiero, egy firenzei boltos arról panaszkodott, hogy az üzlete 1911 óta megvan, ez azonban az eddigi legrosszabb szezonja a boltnak, még az 1966-os árvíz idején is jobban ment az üzlet. Az olasz kormány egy 7,5 milliárd eurós mentőcsomagot ígért, amelynek segítségével elkerülhető a gazdasági válság és ezzel próbálnak segíteni a most bajba jutottakon.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS