Mint ismert, a tegnapi napon fenntartotta a Kúria a debreceni ítélőtábla jogerős döntését, amely kimondja, hogy 99 millió forintos kártérítést kell kifizetni annak a 60 gyöngyöspatai roma diáknak, akiket a gyöngyöspatai Nekcsei Demeter Általános Iskolában állítólag szegregáltak. A kormánypártok szerint igazságtalan és hibás döntést hozott a bíróság, azonban – nem meglepő módon – a balliberális oldal örömkönnyeket hullat a milliomossá lett iskolakerülő gyerekekért, miközben a település önkormányzatát a csőd szélére juttathatja a döntés.
A gyöngyöspatai ügyben szegregáció alatt tulajdonképpen azt kell érteni, hogy néhány diákot rossz magatartásuk miatt felzárkóztató osztályba tették. Az ügyben, annak januári kirobbanásakor több helyi lakos is megszólalt, akik elmondták: a kártérítésre jogosult diákok nem épp a mintatanulók sorába tartoznak; amikor épp nem hiányoztak a tanórákról, akkor terrorizálták az osztálytársaikat, és nem egyszer tanáraikat is bántalmazták. Itt fontos megjegyezni azt is, hogy a „speciális” osztályokba nemcsak cigányok kerültek, tehát nem állítható, hogy faji alapú lett volna az intézkedés. Ez a tény azonban egyáltalán nem érdekli a szélsőbaloldal vezérideológusát, aki szerint „a Kúria igazságot szolgáltatott a cigánygyerekeknek”, mert azoknak „fajilag szegregált oktatást” kellett elszenvedniük. Tamás Gáspár Miklós szerint hálás köszönetet kell mondani a roma közösségeknek, mert azok lojálisan vártak a bírói ítéletre, majd hozzáteszi, az ítélettel kimondták: „többé nem lehet Magyarországon a roma gyerekeket másodrendűként kezelni; a fehér gyerekekkel kell egy osztályba járniuk (…)”. Értjük, tehát béke van a Földön, a roma és a fehér gyerekek együtt tanulhatnak (ahogy eddig is tehették), de ki fog kiállni a terrorizált gyerekekért és a bántalmazott tanárokért? Tamás Gáspár Miklós vajon mikor fog hosszas publikációt írni a megvert tanárok és a terrorizált diákok védelmében? Nyilván a kérdés költői…
A ballib média érzékenyít
A 444.hu Mohácsi Erzsébet, a CFCF Alapítvány kuratóriumi tagját idézi, aki elmondta, milyen sokat harcoltak – Soros Gyuri bácsi pénzéből – ezért az ügyért.
Talán egyetlen másik ügyünkkel nem harcoltunk ennyit, pedig nem ez volt a legnehezebb esetünk. De mindenki beleártotta magát, nyomást gyakoroltak a bíróságra is. Aztán jött a vírus, ami megette ezt a fene nagy igazságérzetet
– mondta Mohácsi, aki annak az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítványnak (CFCF) dolgozik, amelyet a milliárdos spekuláns bizonyítottan több tízmillió forinttal támogat.
Tovább folytatva a sort, az Index beszámolójából kiderül: hatalmas az öröm Gyöngyöspatán. A cikk írója mondjuk azt nem részletezi, hogy azok a szülők is örvendenek-e, akiknek a gyerekeit terrorban tartják a deviáns cigányok, vagy az iskola tanárai, akik félnek a cigány családok egy részétől, mert azok fenyegették őket, de ugye itt most nem is ez a lényeg. Az ingyenpénzt ugyanis megkapják a „szegregált” diákok, szóval nagy a boldogság. Mint írják:
nagy az öröm Gyöngyöspatán is, az érintett családok még el se hiszik, hogy az ő javukra döntött a bíróság, annyi mindent hallottak már az elmúlt hónapokban.
(Ez az állítás kissé sántít, ugyanis a riportokból már januárban kiderült, hogy a helyi romák közül sokan annyira biztosra vették a milliós kártérítést, hogy már előre hitelt vettek fel uzsorakamatra, mondván, hamarosan úgyis vissza tudják fizetni. A Kúriának köszönhetően most pedig be is jött a számításuk.) Mint az a cikkből kiderül: a kártérítés összege egyébként még tovább is nőhet, mert a gyöngyöspataiakat képviselő jogászok kérték a kamatok felszámítását, ami 2003 óta halmozódik.
Szél Bernadett is örül
Szél Bernadett független országgyűlési képviselő szerint Orbán Viktor kormányfő cigányellenes „nemzeti konzultációt” tartott volna, ezzel egy országot hergelve a gyűlöletre és kirekesztésre.
Mint ismert, márciusban indult volna útjára egy újabb nemzeti konzultáció, amelyben két kérdés fogalkozott volna a gyöngyöspatai iskolaüggyel. Az egyik kérdés arra vonatkozott volna, hogy igazságosnak találják-e a választópolgárok a gyöngyöspatai romáknak megítélt kártérítést, a másik kérdés pedig azzal, hogy ha már megítélték a számukra ezt a kártérítést, akkor miként teljesítsék ezt. A konzultáció végül a koronavírus-járvány miatti intézkedések miatt elmaradt.
Szél szerint elkülöníteni a kritikusan rossz magatartású tanulókat a többi diáktól a társadalom szétszakításával egyenlő. Az érzékenyítést folytatva Szél beszámol arról is, hogy miket tapasztalt, amikor egyszer személyesen Gyöngyöspatára látogatott. Bár posztjában tett állításait semmivel nem támasztotta alá, elmondta: mindenkivel beszélt, aki szóba állt vele. Állítólag ezeknek az embereknek, az akkori gyerekeknek esélyük sem volt. Mint írja: „rosszabb képességeikre” hivatkozva szegregálták őket az iskolában, külön vécét kellett használniuk, nem mehettek osztálykirándulásra, uszodába, közös ünnepségekre.
Behozhatatlan hátrányba kerültek: szinte egyikük sem tudta elvégezni a középiskolát, letenni az érettségit és szakmát tanulni
– áll a képviselő posztjában. Mindezt Szél Bernadett egy rövid látogatásból szűrte le, amelyhez csatolt pár fotót és egy Facebook-posztot is, majd a kis kirándulásáról pár perceben beszámolt az ATV-ben is. Remek oknyomozói munka!
A döntés rossz és igazságtalan, a bántalmazott diákoknak járna inkább a kártérítés
Horváth László fideszes országgyűlési képviselő rossznak és igazságtalannak minősítette a Kúria ítéletét. Horváth, aki a térség kormánypárti képviselője, a parlamentben azt mondta: a Kúria sajnálatos módon elvetette a kártérítés oktatási-képzési formában történő megtérítését, és egyértelműen a 100 millió forintos kártérítés készpénzbeli kifizetése mellett foglalt állást. Ez a döntés szerinte azért rossz, mert felrúgja a társadalmi békét, és igazságtalan, mert egyoldalúan és túlzóan büntet egy egész települést egy kisebbség vélt vagy valós sérelmeiért. A fideszes képviselő – akinek miniszterelnöki megbízottként feladata a gyöngyöspataihoz hasonló konfliktusos helyzetek feltárása és az azok megoldását szolgáló javaslatok kidolgozása – azt közölte: mindent elkövet azért, hogy akár törvénymódosítással is, de
tegyük lehetetlenné azt, hogy a jövőben Soros-szervezetek hasonló pénzszerző akciókra szánják el magukat.
A Mi Hazánk Mozgalom képviselője, Dúró Dóra szerint egyenesen felháborító a Kúria ítélete, amelynek nyomán pénzbeli kártérítéshez jutnak hozzá a gyöngyöspatai cigány családok. Szerintük valójában azok a magyar családok az áldozatok, akik arra kényszerültek, hogy más település iskolájába vigyék a gyerekeiket, hogy biztonságban tudhassák őket. A Mi Hazánk szerint ki kell mondani, hogy a tisztességes, normákat betartó gyerekek jogainak érvényesítése az első, és nem nekik kell szedniük a sátorfájukat, hanem azoknak, akik képtelenek a közösségbe beilleszkedni.
Forrás: Mérce/444.hu/Index; Fotó: PestiSrácok
Facebook
Twitter
YouTube
RSS