A Szeviép-ügyben helyes intézkedés volt az, hogy az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke teljeskörű vizsgálatot rendelt el és a vizsgálat megállapításait megküldte a Legfőbb Ügyészségnek – mondta kérdésünkre Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a veszélyhelyzet megszűnése utáni első Kormányinfón. A Pesti úti idősotthon kapcsán a politikus elmondta: ha helyesek az információi, akkor a Fővárosi Kormányhivatal bírósághoz fordult, tehát ebben az ügyben is a bíróság az, amely kimondhatja a végső szót. A Lánchíd felújítása kapcsán megtudhattuk, hogy nem lehet eldönteni, Karácsonyék politikai vitát akarnak, vagy fel akarják újítani a hidat. “Ha Tarlós István lenne a főpolgármester, akkor folyna a Lánchíd felújítása és bő egy év múlva befejeződhetne” – fogalmazott a miniszter.
A veszélyhelyzet óta először tartott élő sajtótájékoztatót Gulyás Gergely és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő. A miniszter arra a kérdésünkre, hogy a Szeviép-ügyben hozott felmentő ítélet kapcsán menesztett Tárkány-Szűcs Babett bírósági elnök ügyének, illetve a Szegedi Törvényszék ítéletének milyen üzenete lehet és milyen további következményei lehetnek a Botka-féle korrupciós ügyeknek, a miniszter azt válaszolta, hogy az az ügy nem vet jó fényt a magyar bíróságokra, de valójában egy bíróságon, Szegeden történt ilyesmi. Gulyás kifejtette:
helyes intézkedés volt, hogy az Országos Bírósági Hivatal elnöke teljeskörű vizsgálatot rendelt el, a vizsgálat megállapításait pedig megküldte a Legfőbb Ügyészségnek. Ha jól tudom, akkor az ügyészség pillanatnyi döntése alapján nem lát okot feljelentés megtételére. Az biztos, hogy mindannyiunknak az a közös érdeke, hogy a bíróságok és a bírák ártatlanságába vetett hit ne inoghasson meg egyetlen percre sem. Ezek az ügyek alkalmasak voltak erre. Hogy történt-e bűncselekmény avagy sem, azt pedig a bírósági vizsgálatnak, majd ezt követően az ügyészség véleményének kell eldönteni.
Bíróság dönt a Pesti úti idősotthon ügyében
A Pesti úti Idősek Otthonában történtekkel kapcsolatban arra voltunk kíváncsiak, hogy ki és kik lehetnek a felelősek az ott történtekért. A miniszter elmondta, hogy több, folyamatban lévő vizsgálat is van, ami közül több le is zárult. A fővárosi kormányhivatal megállapította a fenntartónak, a fővárosi önkormányzatnak a felelősségét. Ha pontosak az információim – mondta Gulyás –, akkor ezekkel a határozatokkal szemben a fővárosi önkormányzat bírósághoz fordult.
Ebben az ügyben is a bíróság az, amely a végső szót kimondhatja. A pillanatnyi vizsgálatok a fenntartó felelősségét állapították meg, és ismerünk több hiányosságot is, hogy például szerződéses orvos a kérdéses időszak egy részében nem volt jelen az intézményben
– tette hozzá a miniszter. A Lánchíd felújítása és a téglajegyek lehetséges kibocsátása kapcsán úgy reagált a Miniszterelnökséget vezető miniszter, hogy
nem látjuk, hogy a főváros egy politikai vitát akar a Lánchídból, vagy fel akarja újítani a hidat. Ha Tarlós István lenne a főpolgármester, akkor folyna a Lánchíd felújítása és bő egy év múlva befejeződne. Ehhez képest a közbeszerzés eredményéről sincsen tudomásunk, ismeretünk.
Inkorrekt volt Müller Cecília személyének átpolitizálása
Müller Cecília országos tisztifőorvost sokan támadták: sok mém és karikatúra is született a személyével kapcsolatban. Az operatív törzs a mémgyárosoknak is megköszönte a munkát. Megkérdeztük a minisztert, hogy van-e kedvenc mémje, és ha igen, melyik? A miniszter elmondta, hogy a támadások irányát tartotta inkorrektnek, mert a tisztifőorvos asszonyt be akarta vonni a politikába, holott ő a szakmai irányítója volt a védekezésnek és ezt szerinte kiválóan látta el, amiért tiszteletet és megbecsülést érdemel. Kétségkívül ezt nem mindenkitől kapta meg.
A kaspós viccek, azok jók voltak
– tette hozzá Gulyás Gergely.
1,2 millió munkahelyet sikerült megvédeni
A gazdasági intézkedésekkel 1,2 millió magyar munkavállaló munkahelyét sikerült megvédeni
– mondta Gulyás Gergely, aki hangsúlyozta azt is, hogy ahogyan várható volt, a munkaerőpiacra és a gazdaság teljesítményére is komoly hatással volt a járvány elleni védekezés miatti teljes leállás.
A gazdasági növekedés vonatkozásában eltérőek az előrejelzések: a kormány a Pénzügyminisztérium által jelzett 3 százalékos recesszióval számol
– mutatott rá. Gulyás hozzátette, hogy mivel a költségvetés tervezésekor nem erre számítottak, ez nagymértékben csökkenti a költségvetés mozgásterét.
Nincs idősáv, de továbbra is érvényesek a maszkviselési szabályok
A mai nappal eltörlik a vásárlási idősávokat, a maszkhasználat szabályai maradnak – jelentette be Gulyás Gergely. A tárcavezető kiemelte, hogy úgy látják, a maszkhasználat elegendő védelmet biztosít az időseknek, ezért döntöttek így. Arról is beszélt, hogy az Európai Bizottság azt javasolta – és a kormány álláspontja is az –, hogy mihamarabb lehetővé kell tenni a határok átjárhatóságát az uniós tagállamok között. Ugyanakkor míg korábban úgy tűnt, hogy a migráció megállt, a májusi adatok már aggasztóbbak, de remélhetőleg a határok átjárhatósága nem jelenti azt, hogy ne lehetne tartani a határok védelmét – közölte. Hozzátette: Magyarország képes megvédeni a határait.
Dobrev arcátlanságban vetekszik férjével
A héten Gyurcsányné azzal támadta a kormányt, miért nem tartanak Nagy Imre halálának évfordulóján ünnepséget, és vádakat fogalmazott meg a kormánnyal szemben. Gulyás Gergely ezzel kapcsolatban az Origónak azt mondta,
Dobrev Klára arcátlanságban versenyzik saját férjével, Gyurcsány Ferenccel, hiszen a Fidesz első nagy sikerű rendezvénye 1989-ben az újratemetés volt. Dobrev Klára nagyapja végeztette ki Nagy Imrét, és hiába nem azonosul nagyapja tetteivel, vagy annak mentegetőzésén kapják gyakran, ez olyan “pofátlanság” részéről, amire nem lehet mást mondani
– szögezte le a miniszter.
Nemzeti egység, még az ellenzék nélkül is
Gulyás Gergely elmondta azt is, hogy véget ért a veszélyhelyzet: 98 napig voltak érvényben az egész ország területén a korlátozások. A kormány úgy értékeli, hogy a védekezés sikeresebb volt, mint Nyugat-Európa számos államában, és rövidebb is volt, hiszen időben tudtak döntéseket hozni, nem úgy, mint akár a belgák, a spanyolok esetében. Gulyás Gergely köszönetet mondott az operatív törzsnek, megköszönte az egészségügyben dolgozóknak, a tanároknak, a rendőröknek, a katonáknak és mindenkinek, aki keményen dolgozott. A védekezés azért volt sikeres, mert nemzeti egység jött létre, még az ellenzék nékül is. Az ellenzék ehhez nem tudott hozzájárulni: a folyamatos lejáratás, a kamuvideók voltak a legfontosabbak. Várható második hullám, de remélik, hogy lesz politikai egység is, nemcsak nemzeti egység.
Forrás: PS/MTI; Kiemelt kép: PS/Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS