Leszámolásokról, a rendőrségről kijuttatott titkosított vallomásáról, a politika és az alvilág összefonódásáról, egy, az igazságszolgáltatást behálózó, óriási vagyont felhalmozó ügyvédről is beszélt a PestiSrácok.hu-nak adott interjújában a kecskeméti maffiaper egykori fővádlottja, a hírhedt Conti-Car autókereskedés volt tulajdonosa, Radnai László. A Portik-ügyek koronatanúja portálunknak megemlítette azt is: hiába mondta el már 2004-ben a Fenyő-gyilkosság addig homályban lévő részleteit, Gyárfás Tamás és Portik az MSZP védelmét élvezték, így a vallomását egészen 2010-ig a rendőrség „benyelte”. Az interjúban az egykori keresztapa emellett nyíltan beszélt arról is, miként keveredett negyvenmilliós elszámolási vitába egy volt szocialista főpolgármester-helyettessel, aki maga helyett egyszer egy korábbi sztárzsarut küldött tárgyalni. Radnai azt is hangsúlyozta, ha Portik Tamás egyszer elkezd beszélni, az felborítaná az egész alvilágot.
Ön koronatanú volt a 90-es évek leszámolásait és az azzal megvádolt Portik Tamást, illetve környezetét érintő ügyekben, így a kecskeméti maffiaperben kiszabott büntetését 2012-ben félbeszakították. Később azzal került a hírekbe, hogy orgazdasággal és csalással gyanúsították meg és visszavitték a börtönbe, ahonnan 2018 januárjában szabadult. Azóta mi történt önnel?
Nyugdíjas vagyok, élem a nyugdíjasok életét, de tanúvédelmi programban is voltam, ám abból különböző okok miatt kiszálltam. Hogy miért, arról inkább nem beszélnék, maradjunk annyiban, hogy nem azt kaptam, amit ígértek. Azóta saját magam oldom meg a védelmem.
Testőrökkel?
Nem veszem körbe magam emberekkel, megoldom máshogy, okosan. Visszatérve még az előző kérdéséhez, az ellenem indított ügyek véleményem szerint kipukkadtak, egy nyomozást már a vádemelés előtt megszüntettek, a „parfümös” ügyem pedig jogerősen, felmentéssel befejeződött. Már csak egy eljárás van ellenem folyamatban, de meggyőződésem, hogy ott is a felmentésem mellett dönt majd a bíróság, hiszen gyakorlatilag semmi nincs az ügyészség kezében. Megjegyzem, ezek a sikerek annak is köszönhetőek, hogy végre van egy olyan ügyvédem dr. Bagó Ottó személyében, akit negyven éve ismerek, ő egy fillért nem fogadott el tőlem, hanem barátilag mellém állt és lelkiismereti kérdést csinált az ügyemből.
Utóbbi ügyében, ha jól tudom, egy olyan ügyvéd a koronatanú, akit februárban tartóztattak le egy milliárdos adócsalási botrányban. Azóta a sajtóban megjelent, hogy a szolnoki illetőségű jogász hatalmas vagyonnal, több mint száz ingatlannal, luxusautókkal, hajókkal rendelkezhet, de befolyásos kapcsolatrendszert építhetett ki az igazságszolgáltatásban is. Erről volt tudomása?
Nemcsak én, a rendőrök is évek óta tudják, milyen kétes ügyletei voltak. De én is elmondtam nekik, ahogy azt is, hogy milyen kapcsolati hálóval rendelkezik az igazságszolgáltatás berkein belül. Kérdés, eddig kinek állt érdekében, hogy érinthetetlen maradjon. Amikor engem 2014-ben, az ő vallomása alapján meggyanúsítottak, akkor a rendőrségen is elmondtam, hogy neki ezzel az volt a célja, hogy az általam irányított rózsadombi autótelepről eltávolítsanak. Az, hogy a rendőrök ebben partnerek voltak, egy árulásnak éltem meg, hiszen az én 2012-ben tett vallomásom volt az, amelynek köszönhetően a hatóságok újranyithatták a 90-es évek leszámolásainak aktáit és mára több gyilkossági ügyben is jogerős döntést hozott a bíróság.
Ez tény, ugyanakkor ahhoz mit szól, hogy a Lakatos Csaba hajtó elleni merényletkísérlet kivételével a bíróságok nem fogadták el a vallomását?
Pedig a poligráfos vizsgálatot is bevállaltam, ami igazolta, hogy a valóságot mondtam el. Megjegyzem, a Prisztás-ügyben elrendelt perújítás és az abban meghozott elsőfokú döntés is igazolja, hogy nekem volt igazam, hiszen én kezdettől fogva azt állítottam, hogy Prisztást nem Portik testőre, hanem Jozef Roháč ölte meg. Ezt már a 2004-ben tett vallomásomban is elmondtam, sőt, azt is közöltem, hogy Prisztás József mellett Roháč végzett Fenyő Jánossal és az Aranykéz utcai robbantásban megölt Boros Tamással is. Ezt a vallomásomat ugyanakkor a rendőrség 2010-ig „benyelte”, nem foglalkoztak vele, még azután sem, hogy a szlovák bérgyilkost 2009 elején kiadták Magyarországnak. Csak akkor hasonlították össze a DNS-ét a Fenyő-merénylet helyszínén rögzített nyomokkal, amikor Roháč már szabadult és elhagyta Magyarországot. Ezt nem lehet kimagyarázni.
Az igaz, hogy a vallomása nagyon hamar Portikék kezébe került?
Igen, három nappal azután, hogy megtettem a titkos vallomásom, kikerült Portikékhoz. Azóta sem tudni, hogyan történhetett. Persze sejtéseim vannak. A kiszivárogtatást egyébként a Prisztás-perben el is ismerték Portik emberei.
Ön szerint miért nem foglalkoztak a rendőrök akkor ezzel a vallomásával?
Azért, mert politikai háttere volt.
Mire gondol?
Úgy gondolom, hogy olyan embereket érintett, akik a 2010 előtti kormányzat, főként az MSZP védelmét élvezték. Gondolok itt Portikra, Gyárfás Tamásra és egy volt MSZP-s főpolgármester-helyettesre.
Portik és Gyárfás neve gondolom a Fenyő-ügyet érintően lett már akkor is megemlítve. A Fenyő-gyilkosság új fejleményeihez, hogy mindkettőjüket felbujtással vádolják, mit szól?
Gondoltam, hogy előbb-utóbb előveszik őket. Igaz, én Gyárfásra nem tettem terhelő vallomást, csupán annyit állítottam, hogy Portik az ő érdekében ölette meg Fenyőt. Arról fogalmam sincs, hogy történt-e konkrét megbízás. Ezt csak ők tudják. Abban viszont biztos vagyok, hogy Tasnádi igazat mond azzal kapcsolatban, hogy Gyárfás vele ki akarta végeztetni a médiacézárt.
Ez fontos bizonyíték is az ügyészség kezében, bár Gyárfás Tamás a Tasnádi-féle megbízást is határozottan tagadja. A volt úszószövetségi elnök kezén azután kattant a bilincs, hogy előkerült egy Fenyő-gyilkosságról szóló hangfelvétel, amit Portik rögzített, aztán 2018. decemberében több száz órányi hanganyagra is rábukkantak a hatóságok. Ezeken kívül lehetnek még olyan felvételek, amiket még nem találtak meg?
Biztosan, Portik gyakorlatilag az egész életét rögzítette.
Mielőtt kirobbant a kazetta-gate botrány, ön ismerte bármelyik felvétel tartalmát?
Nem, de azt egy idő után mindenki tudta az őt ismerők közül, hogy felveszi a beszélgetéseit. Az emberei, akik közül többeknek szintén rögzíteniük kellett néhány beszélgetést, elmondták: az volt a dolguk, hogy irányított beszélgetéseket folytassanak. Így nem egy közéleti szereplő belesétált a csapdájukba és zsarolhatóvá vált.
Azt tudta, hogy Gyárfásról is vannak kompromittáló hangfelvételek?
Feltételeztem. Az ismertségükről, üzleti kapcsolatukról viszont konkrétan tudtam.
Visszatérve még a 2004-es vallomásához, ugyanabban beszélt a volt szocialista főpolgármester-helyettesről is?
Nem, az ő neve nem is került jegyzőkönyvbe, de a rendőröknek beszéltem róla. Az a vele való kapcsolatomról elmondható, hogy a 2000-es évek elején-közepén negyvenmillió forinttal tartozott nekem, az ügyvédjénél megegyeztünk, hogy készpénz helyett ezt megadja úgy, hogy majd pozícióba jutva különböző építőipari munkákhoz juttat engem. A következő találkozóra a politikus egy volt sztárzsarut küldött, ő ugyanezt ígérte nekem. A volt MSZP-s képviselő azonban valami miatt megijedt, rohangált fűhöz-fához és véleményem szerint neki is köze van ahhoz, hogy a kecskeméti maffiaperben a vádlottak padjára kerültem. A politikust egyébként Portikék is ismerték, hiszen Portik egyik embere is azzal jött hozzám, hogy szálljak le a szocialista honatyáról.
Ha már a politikánál tartunk, önöknek, akik az éjszakai életben mozogtak, nyilván kellettek a politikai kapcsolatok is.
Persze, ez az üzleti életre és minden nagyobb szervezett bűnözői csoportosulásra igaz volt. Én úgy gondolom, ez a mai napig így megy, de régen is így volt.
Konkrétan a zsebükben volt több politikus abban az időben?
Nem így fogalmaznék. Ismertünk politikusokat. Ezt nem úgy kell elképzelni, mint az olasz maffiát. Én a 2010 előtti időkről tudok beszámolni. Mondok egy egyszerű példát: itt volt a szerencsejáték törvény, akik érdekeltek voltak, azok a körök „ösztönözték” a képviselőket, hogy bizonyos törvények el legyenek fogadva. Vagy, ha az ember foglalkozik egy üzleti-építőipari vállalkozással, akkor nem rossz tudni, hogy mi kerül kisajátításra, vagy hol fog menni egy autópálya.
Egy képviselő nyilván hasznot akar, ha segít.
Meg is kapja. Ezt szépen úgy hívják, hogy lobbitevékenység.
Mások meg úgy, hogy korrupció.
Mindenki úgy nevezi, ahogy akarja. Ez a világon mindenhol így működik, a kérdés, hogy milyen nagyságrendben. Ez már az „olajos” időkben is így működött.
Erről Kisbandi is beszélt.
Amit Kisbandi elmondott, az 90 százalékban úgy történt. Óriási vagyonokról volt szó, amik minden gátat átszakítottak. Politikai kapcsolatok nélkül nem ment volna, például nem kapták volna meg Portikék a Horn-Kuncze-kormány idején a halasztott vámfizetési engedélyeket. Pontosan tudtuk, hogy kinek, miért, hogyan, mennyi pénzt adtak.
Hallgatom.
Nem akarok neveket mondani. De ezt nemcsak a Conti-Car, az Energol, vagy Kisbandi csinálta, hanem sok olajos vállalkozó. Itt nem kizárólag politikai kapcsolatokra kell gondolni, hanem a Vám- és Pénzügyőrségre, illetve a rendőrségre. Rengeteg információt kaptunk tőlük a 90-es évektől kezdődően.
Hatósági kapcsolataik a felső vezetésig elértek, vagy középszintnél megálltak?
Sok helyen volt kapcsolatunk, ahogy Portikéknak is messzire elért a keze.
Ha már itt tartunk, számít Portik Tamás bosszújára, amiért ellene vallott?
Soha nem féltem tőle, bár tudom, mire képes. A szabadlábon lévő embereinek kéne inkább aggódni, akik pontosan tudják, ha Portik megszólal, börtönbe kerülnek. Súlyos bűncselekményekről, gyilkosságokról van szó. Ha Tamás megszólal, minden borul az alvilágban.
Mit gondol, van erre esély?
Egészen addig nincs, amíg lát arra reményt, hogy valaha kijöhet a börtönből, hiszen addig nem érdeke magára vállalnia még több bűncselekményt.
Kedd este meghalt az ön régi barátja, Portik egykori mentora, Drobilich Gábor. Tudom, hogy az utóbbi időben már rossz volt a viszonyuk, mégis, mit szólt, amikor meghallotta, mi történt?
Őszintén sajnálom, negyven évig barátok voltunk. Nem olyan rég lementem hozzá Siófokra és találkoztam vele. Tisztáztuk, hogy ki, mit, miért. A kettőnk viszonyát érintően annyit mondott a beszélgetés végén: Lacika, hibáztam. Ez kettőnkre tartozott. Megrázott a halála, sok szép emlék köt össze bennünket.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS