A Mandiner.hu internetes portál egy részletes elemzést közöl a Momentum belső viszonyairól, amelyhez támpontot nyújt egy, a szerkesztőség birtokába jutott „belső dokumentum”. Ebben többek közt arról írnak, hogy „az ellenzéki pártok jó része utál minket (azaz a Momentumot – a szerk.), mint egy darab szart, mert nap, mint nap az arcukba dörgöljük, hogy jobbak vagyunk náluk”. Úgy tűnik, komoly belső elégedetlenség alakult ki a Momentumban a párt szövetségi politikája – elsősorban a DK-hoz fűződő viszony – és néhány politikus közelmúltban tett elhibázott kijelentései eredményeként.
A Mandiner.hu arról ír, hogy az egyik, a párton belül is nagy vitát kiváltó ügy a momentumos Kádár Barnabás kijelentése:
célravezető lehet, ha az idősebbek nem mennek el szavazni, hanem a fiatalokra hagyják a döntést.
A közfelháborodást keltő véleményről a pártban sem volt egységes álláspont. Orosz Anna, a párt új alelnöke például ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy a Momentum belső hangulata egyértelműen azt fejezte ki, hogy ez egy nagyon szerencsétlen kijelentés volt.
A DK–Momentum-konfliktus is indokolhatja a belső elégedetlenséget
Az elégedetlenséget a pártban azonban vélhetően nemcsak az elhibázott kijelentések, hanem a kényszer-szövetséges Demokratikus Koalícióhoz fűződő viszony alakulása is okozza. Június elején új elnökséget választott a párt, a régi testületből pedig több közismert, első vonalbeli politikus is kikerült: Berg Dániel, Buzinkay György és Donáth Anna EP-képviselő sem tagja már a pártvezetésnek. Az említett politikusok mind az ellenzéki pártokkal – köztük a DK-val – való összefogás hívei. Az új vezetés úgy tűnik, belátja ugyan, hogy kénytelenek együttműködni Gyurcsány Ferenc pártjával, de a pártvezetőtől próbálnak távolságot tartani. Erre utalt az újra megválasztott pártelnök, Fekete-Győr András és Gyurcsány Ferenc pengeváltása, majd kimért békülése a Balaton-parton. A Momentum elnöke a találkozó után közölte: megállapodott Gyurcsánnyal, hogy az ex-miniszterelnök a jövőben nem fog közjogi tisztséget vállalni, azaz nem lesz belőle ismét miniszterelnök. A Momentum elnöke azonban a biztonság kedvéért azért hozzátette, hogy Gyurcsányt a kollégájának tekinti, aki a „nulláról felépített egy sikeres pártot”.
Azonnal érkezett is a reakció a DK-tól. Vadai Ágnes azt írta:
Gyurcsány marad. És vezető szerepe lesz egy új Magyarország megteremtésében.
Valamint:
aki Gyurcsány ellen van, az a DK ellen van, az az ellenzéki együttműködés ellen is van, tehát az a Fidesz mellett van.
Fekete-Győr úgy reagált:
Vadai ezekkel a mondataival megsértette szavazók százezreit.Egyértelmű, hogy Gyurcsány Ferenc nem kedvelése nem jelenti azt, hogy valaki Orbán mellett lenne.
Kérdés, hogy ezt a táncot mennyire lehet hitelesen előadni, amikor a két párt legismertebb női politikusai közös interjút adnak egy hetilapnak, és meddig lehet a DK szövetségeseként eljátszani, hogy a Momentum valójában Gyurcsányék ellenfele. Már csak azért is, mert valószínűleg ezt a DK sem fogja sokáig tűrni, és előbb-utóbb színvallásra kényszeríti Fekete-Győréket. A Mandiner által idézett dokumentum szerint megszerzett belső levélben szereplő mondatok mindenesetre árulkodóak:
Ne legyenek kétségeitek, az ellenzéki pártok jó része utál minket, mint egy darab szart, mert nap, mint nap az arcukba dörgöljük, hogy jobbak vagyunk náluk.
Forrás: Mandiner; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS