A 2016-os népszavazás után még négy év kellett ahhoz, hogy Nagy-Britannia végképp elhagyja az Európai Uniót. Ahogy a Reuters fogalmazott: ez a szigetország történelmének legnagyobb globális váltása a gyarmatbirodalma elvesztése óta. Csütörtökön megszületett az úgynevezett kanadai tipusú szabadkereskedelmi megállapodás az EU és az Egyesült Királyság között. Az áruk szabad mozgása megmarad, de Nagy-Britannia nagyon sok területen végleg megszakítja a kapcsolatait Európával. Megszűnik a munkaerő szabad áramlása, és törlik a diákcsere-programokat.
Visszavettük sorsunk irányítását
– tweetelt Boris Johnson a csütörtöki megállapodás után. Ahogy fogalmazott:
Sokan azt mondták, hogy ez lehetetlen, de mégis visszavettük az irányítást.
A brit miniszterelnök ezekkel a szavakkal tulajdonképpen elárulta annak lényegét, hogy miről is vitázott az Európai Unió és Anglia az utóbbi négy évben: semmi másról, mint a nemzeti szuverenitásról. A Németország által vezetett EU csak kemény feltételekkel akarta elengedni Angliát, mondván, nehogy mások kedvet kapjanak a kilépéshez. Ez a pénz nyelvére lefordítva annyit jelent, hogy a távozó országnak fizetnie kell azért, ha továbbra is használni akarja a huszonhét tagállam alkotta szabad piacot. Emellett eredetileg egy olyan záradékot is be akartak illeszteni a szerződésbe, amelynek értelmében Anglia csak az EU engedélyével köthetne egy harmadik állammal szabadkereskedelmi szerződést.
Az EU elismeri az Egyesült Királyság függetlenségét
Nagy-Britannia ellenállt és Brüsszel, ha nehezen is, de belenyugodott a megváltozhatatlanba. A mostani szerződés csak az áruk vámmentes forgalmára vonatkozik. Az angol bíróságok függetlenek lesznek és kikerülnek Brüsszel joghatósága alól. A külpolitikára, a külső biztonságra és a védelmi együttműködésre nem terjed ki a megállapodás, mivel az Egyesült Királyság nem akart tárgyalni ezekről a területekről. Az EU elveszíti elsődleges katonai és hírszerzési erejét, a GDP tizenöt százalékát, a világ két legfontosabb pénzügyi fővárosának egyikét, Londont, és a szabad piacok bajnokát, amely fontos ellenőrző szerepet töltött be Németország és Franciaország ambíciói felett.
Ezermilliárd dollár távozott Londonból
Az EU kollektív ereje nélkül az Egyesült Királyság nagyrészt egyedül fog állni – és sokkal jobban függ majd az Egyesült Államoktól –, amikor tárgyalásokat folytat Kínával, Oroszországgal és Indiával. Több autonómiája lesz, de rosszabbak lesznek a pozíciói. A JPMorgan Chase & Co. kétszázmilliárd eurót költöztet Nagy-Britanniából Németországba Nagy-Britanniának az Európai Unióból való kilépésének eredményeként – jelentette a Bloomberg News szerdán az ügyben jártas forrásokra hivatkozva. Tavaly az EY nevű tanácsadó cég közölte, hogy a Brexit előtt csaknem ezermilliárd dollár értékben költöztettek eszközöket Nagy-Britanniából az EU új pénzügyi központjaiba.
Megszűnik a munkaerő szabad mozgása
Az Egyesült Királyság beszünteti az emberek szabad mozgását biztosító uniós szabadságjog gyakorlatát, és pontozásos elbírálási rendszerre épülő bevándorlási szabályozást léptet életbe. A jövő héttől hatályba lépő szabályok alapján azok az uniós polgárok, akik törvényesen és életvitelszerűen laknak az Egyesült Királyságban, továbbra is ott maradhatnak, megszerzett összes jogosultságuk megtartásával. Ehhez meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyért – hivatalos elnevezéssel letelepedett jogi státusért – kell folyamodniuk a brit hatóságokhoz; ennek benyújtási határideje 2021. június 30. A jövő év első napjától azonban az EU-országokból és az unión kívülről újonnan érkezőkre egységes bevándorlási szabályozás lép életbe, amely – főleg a jelentkezők szakképzettsége és angol nyelvtudása alapján – pontozásos kritériumrendszert alkalmazva bírálja majd el a letelepedési kérelmeket. Boris Johnson ezzel kapcsolatban kijelentette:
Jóllehet az Egyesült Királyság kilépett az Európai Unióból, kulturálisan, érzelmileg, történelmileg, stratégiailag és földrajzi értelemben változatlanul Európához kötődik, nem utolsósorban annak a négymillió uniós állampolgárnak is köszönhetően, akik az Egyesült Királyságban élnek, már benyújtották a letelepedett státusra szóló kérvényüket és hatalmas mértékben járulnak hozzá az ország gazdasági életéhez.
Minden tagállamnak jóvá kell hagynia a megállapodást
A megállapodáshoz az EU mind a huszonhét kormányának hivatalos jóváhagyása szükséges, és bármelyik tagállam megvétózhatja. A reakciók azt jelezték, hogy nem lesznek kifogások, és az Európai Bizottság tisztségviselői kifejezték bizalmukat, hogy az ügylet sikerül. Míg a kereskedelmi megállapodás elkerüli azt, amit sokan a legrosszabb esetnek minősítettek, számos olyan terület van, ahol az EU és az Egyesült Királyság megszakítja a kapcsolatokat. Ez magában foglalja a pénzügyi útlevéllel kapcsolatos jogok megszüntetését, amelyeket a brit pénzügyi szolgáltató cégek régóta élveznek, valamint Nagy-Britannia kilépését az Erasmus hallgatói csereprogramból, amelynek révén a fiatalok generációi esélyt kaptak arra, hogy külföldön tanuljanak.
Farage elégedett
Nigel Farage a Brexit Párt vezetője elégedettségének adott hangot. A BBC-nek adott nyilatkozatában a következőt mondta: bár a most megkötött üzlet nem teljesen tiszta, de azért az Egyesült Királyság sokkal jobb helyzetbe került, mint amilyenben öt évvel ezelőtt volt.
Vezető kép: MTI/EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS