Hogy lehet a jogállam kiiktatásával jogállamot építeni? – kérdeztük Schiffer Andrástól, annak apropóján, hogy a baloldali miniszterelnök-jelöltek vasárnapi előválasztási vitáján valóságos Szamuely Tibor-emlékverseny bontakozott ki az ATV stúdiójában. A neves jogász csak annyit válaszolt: “sehogy, ez egy fogalmi ellentmondás”. Majd úgy folytatta: az öt jelölt nem érti a jogállamiság egészét, az elszámoltatási ígéreteik egy katasztrófa-forgatókönyvhöz, polgárháborúhoz vezetnének. Úgy tűnik, a teljes ellenzék “hozzádékásodott a DK-hoz”, amiben Orbán Viktornak is van felelőssége – érvelt Schiffer. A vitán teljes egyetértésben ígértek vagyonelkobzást, börtönt, a számlák befagyasztását, 99 százalékos büntetőadót, az állami intézmények vezetőinek azonnali menesztését, a Karmelita kolostor zár alá vételét, rendkívüli kíméletlenséget és sok, a vörösterror óta jól ismert fogást a “jogállamiság elkötelezett hívei”. Cikkünkben összegyűjtöttük a legdurvább fenyegetéseket.
A mértéktartó, de következetesen kritikus állásfoglalásairól ismert Schiffer Andrást arra kértük, értékelje a baloldali jelöltek elszámoltatási ígéreteit. Az ügyvéd, volt politikus elöljáróban megjegyezte: Magyarországon minden lehetőség adott a kormány szabad választáson való leváltásához. Mégis fontosnak tartotta kihangsúlyozni, hogy a jelenlegi kormány csökkentette a kormányváltás és a választás tétjét, ami mérhetetlen frusztrációt gerjesztett a jelenlegi ellenzék körében. A Fidesz Schiffer András szerint nagyon veszélyes játszmát indított el, részben akkor, amikor a szavazópolgárok egyik fele ellenében alkotmányozott, de leginkább akkor, amikor számos, eredetileg egyszerű kormánytöbbséggel szabályozott döntést bebetonozott az Alaptörvénybe. Így kivont a következő kormány hatásköre alól fontos ügyeket és állami szerveket. Ráadásul Orbán Viktor érdeke volt, hogy Gyurcsány Ferenc elszámoltatás helyett a színpadon maradjon, így most ő lett a mérce az ellenzék szemében. Mindezek ellenére
a vasárnapi vitában elhangzottakra nincs épeszű magyarázat.
Schiffer András szerint látható, hogy a teljes ellenzék “hozzádékásodott a DK-hoz”, az ő lumpen hangütésüket vették át. Mint a vasárnapi vitában is láttuk, Karácsony Gergely végig igyekezett rálicitálni Dobrev Klárára. Pedig, a klasszikust idézve:
lumpenindulatokkal választást nyerni lumpenországhoz vezet.
A neves jogász utalt az emlékezetes 11/1992-es elhíresült alkotmánybírósági határozatra, amely elutasította a Zétényi–Takács-féle igazságtételi törvényt. A döntés alapja az volt, hogy “jogállamot nem lehet a jogállam ellenében megvalósítani”. Pedig, ha valamikor, akkor négy évtizednyi, szuronyok árnyékában eltöltött diktatúra után lehetett volna kreatív megoldásokról gondolkodni, de sem Kis János SZDSZ-e, sem Elek István MDF-e nem gondolta, hogy ez járható út. Arról nem is szólva, hogy a rendszerváltoztatás alkotmányát még a diktatúrában írták. A mostani öt jelölt tehát a jogállamiság egészét nem érti. Nem tudják, hogy egy jogállamban a tárgyi és formális elvek igenis előbbre valóak a szubjektív igazságérzetnél. Márpedig a 2012-es Alaptörvény és módosításai – mint Schiffer epésen megjegyezte: sajnálatos módon, de – közjogilag érvényesek, így az ellenzéki jelöltek összes ígérete csak blöff. Nem véletlen, hogy meg sem kísérlik kifejteni, vajon miért is volna közjogilag érvénytelen a mostani állapot:
Ezek a fölkorbácsolt indulatok elképesztő nyomást fognak helyezni egy esetleges új többségre. Oda jutottunk, hogy a komplett ellenzék a pár százezer fős DK-s keménymagnak játszik. Persze lehet ezt tenni, de tudomásul kell venni, hogy ha nagyarányú ellenzéki győzelem is születik, a választók közel a fele akkor is a másik oldalra fog szavazni. Tehát ha igaz az az állításuk, hogy Orbán a választók egyik felének ellenében kormányozott, akkor ők most a másik fele ellenében akarnak? Ez esetben mennyiben különbek, mint a NER? Folytatom: miből gondolják Dobrev Kláráék, hogy nem fog kétmillió ember kimenni az utcára? Ráadásul látva azt, hogy Szigetszentmiklóstól Egerig milyen stabilitással vezetik az önkormányzataikat, miből gondolják, hogy ha nyernek is, négy év múlva nem zavarják el őket a polgárok? És akkor vajon mit fognak tenni Dobrevékkel és az intézkedéseikkel?
Schiffer András azt is láttatta, mennyire ingoványosak a remélt győzelem utáni napokra tett ígéretek:
Egy magánlakásban összeül majd az Alkotmánybíróság és megsemmisíti a parlamenti határozatokat, miközben kétmillió ember tüntet az utcán? Mégis mi fog történni, hogy képzelik ezt? Azt ígérik: a NER kiépülését segítő törvényeket kívánják annulálni. Ragyogó, de akkor ki és milyen objektív mércével állapítja meg, hogy melyik törvény szolgálja a NER kiépülését? A választási törvény például? Mert akkor Karácsony Gergely főpolgármesteri mandátuma is mindjárt megszűnik. Vagy pont a ’22-es választás eredménye alól húzzák ki a talajt, amire a megtorlást alapozzák. Hol itt a végállomás? Ki fog jogbiztonságot szavatolni a hazai és külföldi befektetőknek?
Schiffer Andrásnak felidéztük Dobrev Klára a Pesti TV riportere előtt múlt pénteken kifejtett állításait, miszerint “ez az Alaptörvény megy a kukába. (…) Tartottam egy megbeszélést az európai nagykövetekkel, éppen ebből a célból.” Megkérdeztük, elképzelhető-e, hogy Dobrev, Fekete-Győr és Karácsony valóban kapott ígéretet brüsszeli vezetőktől, hogy elnézik majd a jogtiprást? Azt válaszolta:
Magyarországot Magyarországról kell kormányozni és nem külföldről. Bele sem szeretnék gondolni ebbe az egészbe, ez egy katasztrófa-forgatókönyv, ami pillanatok alatt polgárháború szélére sodorhatja az országot.
Egymásra licitáltak a baloldal miniszterelnökjelölt-jelöltjei az ATV-s vitán
Összegyűjtöttük a vita leiratából a legelképesztőbb megnyilvánulásokat. Döntse el Ön, hogy ki érdemli az Arany népbiztos-díjat! (A teljes vita az ATV oldalán és Youtube-csatornáján nézhető meg, utóbbin ITT.)
Jakab Péter:
“A pártállam vezetőit meneszteni kell. Tehát azok az emberek, az állami számvevőszéktől kezdve sorolhatnám, ott fognak ülni az irodám előtt, mint a verebek, és várni fogják a sorsukat. Kivéve Polt Pétert, őt nem leváltani kell, hanem lecsukni. A felsővezetésben tehát teljes sorcserét kell végrehajtani, beleértve a rendőri vezetőket is, itt nem lesz még egyszer 2006, nem lesz ribillió, nem lesz rendbontás, biztonságos békés átmenet lesz, rend és stabilitás. (…) Azt nem tudom értelmezni a jogállami keretek között, hogy hogy lehetnek még mindig szabadlábon ezek a gazfickók. Ugye Polt Péter nekem nem legfőbb ügyész, hanem egy közönséges bűnöző, aki asszisztált ennek a nemzetnek a kifosztásához. (…)
A román mintára fel kell állítani a magyar korrupcióellenes ügyészséget. Ugye Romániában ez tökéletesen működik, tucatszámra börtönözik be a korrupt polgármestereket, kormánytagokat, élnek a vagyonelkobzás eszközével, át kell ültetni a hazai gyakorlatba! (…) Ha esetleg a jogi kreativitás miatt a vagyonelkobzás eszköze nem működik, akkor vagyonnövekmény-adót kell bevezetni, vagyis azok a korrupt oligarchák, strómanok, politikusok, akik az elmúlt években kizárólag állami megrendelésnek köszönhetően váltak milliárdossá, azok most szépen fáradhatnak a kasszához, és egy 99%-os rendkívüli különadó formájában leróhatják kegyeletüket a nemzet felé. (…) És még valami. A mentelmi jogot el kell törölni! (…)
Azt nem nagyon tudom elfogadni, hogy dupla végkielégítéssel kitüntetünk olyan embereket, akik nem kiszolgálták, hanem fideszes csúcsvezetőként, főpolgármesterként építették ezt a rezsimet. Azt sem tudom egyébként elfogadni, hogyha az ellenzéki előválasztáson olyan képviselőjelöltek indulnak, akik magukat MSZP-snek vallva fennen hirdetik baráti viszonyukat azzal a korrupt fideszes országgyűlési képviselővel, akit egyébként el kéne számoltatni. Felteszem a kérdést: te barát, a barátodat hogyan fogod elszámoltatni? Tudom a választ: pontosan úgy, ahogy az elmúlt 30 évben, vagyis sehogy. De szeretnék mindenkit megnyugtatni. Bármelyikünk is fogja megnyerni az előválasztást, bárki is lesz a miniszterelnök-jelölt, én ott fogok állni mellette, és ostorral a kezemben fogom elzavarni mellőle azokat az embereket, akiknek alapvetően csak a kormány színével van bajuk, de a rendszerrel annyira nincs. (…) Én nemcsak kormányt akarok váltani, hanem végre már rendszert is harminc év után.”
Márki-Zay Péter:
“Polt Pétert, a Médiatanácsot, vagy az egyetemek kuratóriumait mind le kell váltani. El fogunk jutni a főbűnösökig, a főbűnösöket kell börtönbe csukni hosszú évekre! És egy ilyen lefejezett Fidesszel már sokkal könnyebb lesz akár megegyezni is az ország legfontosabb stratégiai kérdésekben. (…) Nagyon fontos, hogy a vagyonelkobzás eszközével szintén élni kell.”
Karácsony Gergely:
“Ha miniszterelnök leszek, akkor az utasításomra az adóhivatal azonnal zárolni fogja mindenkinek a bankszámláját, akik az elmúlt években közpénz terhére gazdagodtak, legyenek azok Orbán Viktor családtagjai, barátai vagy üzletfelei. És a harmadik, talán a legfontosabb, bizonyos szempontból ezzel kellett volna kezdenem: módosítani kell azt a törvényt, ami alapján a következő kormány tagjai esküt fognak tenni. Az eskü komoly dolog, nem lehetünk árulók, mint Orbán Viktor, aki elárulta ezt a népet, és nekünk nem szabad esküdnünk az Alaptörvényre, amelynek természetesen a közjogi érvénytelenségét ki kell mondani. (…)
(Simon András kérdése: Ezt hogy gondolja? Ez a jogállamiság kereteit feszegeti.) Nem feszegeti a jogállamiság kereteit. (…) Nyilván ezt a kört egész pontosan meg lehet majd határozni. Például az Európai Unió Csalás Elleni Hivatalának vizsgálatai alapján, vagy más, általunk egyébként közismert információk alapján teljesen világos, ki az a kör, akik az elmúlt időszakban a korrupciós csatornákon keresztül gazdagították saját magukat és lopták meg az embereket. Ezt azért kell megtenni az első percben, mert nem érünk rá, amíg Polt Pétert eltávolítjuk, nem érünk rá arra, amíg végigmennek a bírósági eljárások. Az elszámoltatás kapcsán nagyon fontos látni, hogy vannak ma is olyan intézmények, amelyek felléphetnének a korrupció ellen. (…)
Az egyik legfontosabb kérdés, és leginkább talán az ellenzéki közvéleményt foglalkoztató kérdés az, hogy hogyan fogunk elszámoltatni, és hogyan lesz Magyarországon újra alkotmányos demokrácia? Én azt gondolom, hogy ez a vita nagyon sokszor egy kicsit félremegy (…) éppen ezért nem biztos, hogy pontosan értjük ennek a rendszernek a működését. Szerintem az elszámoltatás és az alkotmányosság ügye az valójában bizonyos szempontból sokkal egyszerűbb, bizonyos szempontból meg sokkal bonyolultabb kérdés, mint sokszor ez a saját vitáinkban visszaköszön. Sokkal egyszerűbb, mert ennek a rendszernek nem a jog a lényege. Mindig elmondjuk, hogy Magyarország nem jogállam. Ennek a rendszernek a lényege a közpénz, a folyamatos közpénzáramlás. Ha ezt a rendszert le akarjuk váltani, le akarjuk bontani, ha fel akarjuk számolni azokat a klientúrákat, amik kialakultak, el kell zárni a pénzcsapokat. Ez a rendszer, beleértve az építőipari cégeket, a médiacégeket, a különböző szektoroknak a lenyúlt részeit, ezek azonnal összeomlanak akkor, hogyha nem kapnak újabb és újabb forrásokat. Ebben kell kreatívnak lenni, ebben kell nagyon keménynek lenni, nagyon következetesnek lenni. Önmagában az, hogy nekimegyünk az alkotmányos intézményeknek, attól ez a rendszer nem fog összeomlani. (…)
Egyetértek ezekkel a nemzetközi szerződésekkel, ezeket fel kell bontanunk függetlenül attól, hogy milyen módon akarták őket körbebástyázni kétharmados törvényekkel. Ugyanez igaz az összes kiszervezésre, az összes koncessziós szerződése, ezekben kőkeménynek kell lennie a következő kormánynak. Amiről én beszéltem, az a hosszú táv, és lehet, hogy félreértettük egymást. (…) Mindent ki kell rostálnunk, ami útjába van annak, hogy azt a programot, amivel megbíztak minket az emberek, végrehajtsuk, és ennek a programnak az első lépése valóban az elszámoltatás. Csak azt akarom mondani, hogy ezt ne jogászkodjuk túl. Ők sem jogászkodnak, csak lopnak és egyszerűen nekünk erre kell törekednünk, és ebben nagyon keménynek kell lennünk, és nagyon kreatívnak. El kell zárnunk minden pénzcsapot. Ezek a cégek, amik az elmúlt időszakban a közpénzből gyarapodtak, ők jelentik a Fidesz hatalmi bázisát. Ez a bizonyos ellenállam, amit építenek velünk szemben. Ez egy sokkal fontosabb kihívás, mint talán elsőre látszik. Sokkal kevésbé jogászi kérdés. Nem kaphatnak pénzt ezek a cégek. Le kell állítani minden szerződést, meg kell fúrni minden közbeszerzést, úgy kell ezeket újragondolnunk, hogy ne tudjuk tovább ezt a polipot táplálni, ami ma elszívja Magyarország életerejét. És szerintem nem vesszük eléggé komolyan ezt a feladatot. Ebben nagyon-nagyon kreatívnak és kőkeménynek kell lenni.”
Fekete-Győr András:
“Az első az az, hogy a Karmelita kolostor kulcsát, azt oda kell adni a korrupcióellenes ügyészség vezetőjének és azonnal meg kell kezdeni a Fidesz-maffia felelősségre vonását. (…) Mi látjuk ezt a problémát, és pont ezért tavaly nyártól kezdve cégjogászokkal, alkotmányjogászokkal, nemzetközi jogászokkal, korábbi bírókkal és ügyészekkel mi elkezdtünk közösen dolgozni. A választások után kezdeményezni fogjuk az elmúlt harminc év legnagyobb és legfontosabb persorozatát, ez lesz a felcsúti per, amiről már korábban is beszéltünk. Mert Magyarország soha többé nem lehet következmények nélküli ország.”
Dobrev Klára:
“A választás másnapján egy vaskos intézkedéscsomaggal kell majd odaállnunk a parlament elé. Ebben benne van az is, hogy a kétharmados törvényeket és a fideszes mamelukokat az intézmények éléről el kell azonnal tüntetni. Úgy látom, hogy ebben teljesen egyetértünk. (…) Ki kell mondani, hogy az alaptörvény az alkotmányellenes. Azért, mert egy Fidesz, egy párt kizárólagos hatalmára tör. Ha ezt nem mondjuk ki, akkor nem fogunk tudni kormányozni. Aki nem számol le az Orbán rendszerével a kormányzás legelső pillanatában, azzal az Orbán-rendszer fog leszámolni. Ezt pontosan látjuk, és pontosan tudjuk, hogy ez fog történni. Erre föl kell készülnünk, már a választások előtt. Okosan, néha rafináltan, tehát nem állítom, hogy néha nem kell nekünk is trükkösnek lenni, de alapvetően a legfontosabb dolgot el kell mondanunk a választópolgároknak: nem fognak minket gúzsba kötni Orbán kétharmados törvényei. Képzeljék el, hogy a Költségvetési Tanács például nem engedi a költségvetést megváltoztatni, hogy a nyugdíjak indexálását vagy a családi pótlékot meg tudjuk emelni, vagy vissza tudjuk vezetni. Semmi keresnivalójuk nincs ott. (…)
Nem fogunk tudni elszámoltatni, hogyha gúzsba kötnek minket a kétharmados törvények. Ez annyira egyszerű. Látszik, hogy mit csinál a Fidesz, készül arra, hogy az új kormányt, azt valamilyen módon megakadályozza, és ebben okosabbnak kell lennünk. Aki úgy érzi, hogy a kétharmados törvényeket pusztán azért, mert szabályosan hozták meg, ezért nem szabad bántani, az téved! Akkor a XX. század legnagyobb gazemberségeit sem lehetett volna soha megbüntetni. És még valami: aki azt mondja, hogy a kétharmados törvényekhez nem lehet hozzányúlni, az sajnos azt is mondja, hogy nem lehet a Fudan egyetem szerződését fölmondani, vagy éppen a Budapest–Belgrádot, vagy a Paks 2-t, mert valószínűleg szabályosan hozták meg őket, csak éppen tartalmában ezek a hazaárulással felélő szerződések. Úgyhogy nekem nem fog megcsuklani a hangom Moszkvában, vagy Pekingben, amikor ezeket a szerződéseket kell felmondani, és nem remeg meg a térdem itthon sem, amikor a kétharmados törvényekkel egyszerű, feles többséggel fogunk szembemenni.”
Facebook
Twitter
YouTube
RSS