A francia elnök, Emmanuel Macron és az olasz miniszterelnök, Mario Draghi pénteken Rómában írta alá azt a történelminek minősített szerződést, amely Európa jövőjére is hatással lehet. Eddig alapvetően Franciaország és Németország elképzelései szerint alakult az uniós politika, Olaszországnak a tengelybe való bekapcsolódásával azonban mind a déli, mind pedig azok a kisebb államok is nyerhetnek, amelyek eddig nem igazán szólhattak bele a döntéshozatali folyamatokba.
Az Európai Unió erősítése, közös elköteleződés a földközi-tengeri térségben és Afrikában, közös határvédelem, digitális fejlődés, környezetvédelem és űrkutatási megállapodása is szerepel az olasz-francia együttműködési szerződésben – mondta Sárközy Júlia a közmédia tudósítója a Kossuth Rádió Európai idő című műsorában.
Hozzátette, az egyszerűbb elemzések szerint kétoldali megállapodás erősítéséről van szó Róma és Párizs között, olyan kezdeményezésekkel, hogy a jövőben közös kormányülésekre is sort keríthetnek. Mások egy új európai tengely kialakulását látják Róma és Párizs erős közeledésében, illetve Draghi és Macron kezébe helyezik Európa irányítását a német kancellár, Angela Merkel távozásával.
A cikk az Euranet Plus szervezettel, az Európai Unióról szóló hírek legfontosabb rádiós hálózatával együttműködésben készült. Értsük meg jobban Európát!
Forrás: Híradó.hu; Fotó: MTI/EPA/LAPRESSE/Roberto Monaldo
Facebook
Twitter
YouTube
RSS