A háborúból egy nap is sok. Az ukrán-orosz összecsapásnak elég volt két nap is, hogy olyan hatással legyen a világ sportéletére, amire semmi más nem volt képes, még a koronavírus sem. Gyakorlatilag a mostani hétvégére kirajzolódott: nincsen olyan sportág a világon, amelyik szívesen látná bármilyen versenyét is Oroszországban.
A sport, a politika és most már úgy látszik a háború is kibogozhatatlanul összekapcsolódik egymással.
Labdarúgás
Elsőként ezen sportág kapcsán nem csak arról kell beszélni, hogy elvették a Bajnokok-Ligája döntőt Szentpétervártól. Bár ez is óriási lépés volt, de a labdarúgás mindennapjaiba szólt bele ez a háború. Itthon a Fradiban orosz edző ül a kispadon és persze Zubkov személyében ukrán játékosa is van a fővárosi klubnak. Egyelőre arról nincsen hír, hogy a játékos és az edző viszonya a háború miatt megromlott volna, azt viszont tudjuk, hogy Zubkov tegnap nem lépett pályára, hiszen az országa mellett családjáért és szeretteiért aggódik. A MOL Vidi csapatának tagjai tegnap nem utaztak el Paksra, de a nemzetközi futballban is látunk egyéb jelenségeket.
Az angol Premier League csapatainál vannak ukrán és orosz tulajdonosok és befektetők is. Egyik legjobban ismert ilyen kapcsolat Abramovics és a Chelsea. Az orosz üzletember már jó ideje a Chelsea tulajdonosa és nem is ápolt rossz viszonyt sem a szurkolókkal, sem pedig saját játékosaival. Tegnap azonban Roman Abramovics kénytelen volt eladni a klubot a kialakult helyzetnek köszönhetően.
Közel húsz éves, Chelsea-nél töltött tulajdonosi szerepem alatt mindig a klub őrzőjeként tekintettem erre a feladatkörre, akinek az a feladata, hogy biztosítsa, hogy olyan sikeresek lehessünk, amennyire csak lehetséges, miközben építjük a jövőt, és pozitív szerepet töltünk be a közösségünk részeként. Mindig szívből hoztam a döntéseimet, amik a klub érdekei szempontjából a legfontosabbak voltak. Most is elkötelezett vagyok ezen értékek mellett. Ezért adom át a mai napon a Chelsea jótékonysági alapítványának a klub vezetését és gondozását. Hiszek benne, hogy jelenleg ők vannak abban a pozícióban, hogy a lehető legjobban képviselhessék a klub, a játékosok, a szakemberek és a szurkolók érdekeit” – olvasható Abramovics közleménye a Chelsea hivatalos oldalán.
A nemzetközi futballéletben egészen biztosan látunk majd pozitív és negatív történéseket is a kialakult helyzet miatt. Például a tegnapi Everton-Manchester City meccsen a két csapat ukrán játékosa megölelte egymást a mérkőzés előtt, ezt több tízezer ember figyelte óriási taps és meghatódottság közepette. Ilyen és ehhez hasonló jelenetre valamint kényszerszabadságokra egészen biztosan számíthatunk a közeljövőben is.
Forma-1
A száguldó cirkusz is több fronton érintett a háborúval kapcsolatosan. Elsőként a Szocsiban rendezett nagydíj körül kellett kemény döntést hozni, és a Forma-1 ezt meg is tette, idén nem lesz Orosz-Nagydíj. Azonban a Haas csapata kapcsán egyéb dolgokról is dönteni kellett. Az URALKALI és Nikita Mazepin ugyanis együttesen képviselik Oroszországot. Az éppen az elmúlt napokban a klub barcelonai tesztjén, ahogy kitörtek a zavargások és háborúvá fajult a helyzet, a csapat leszedte a főszponzort a kocsijáról, ami Mazepin édesapjának cége, az URALKALI volt. A Haas most a legkisebb csapatnak számít a Forma-1-ben és óriási bevétel számára Mazepin szerepeltetése, de a háború felülírta mindezt, és hófehér autóval teljesítették a teszteket. A fiatal orosz pilótát természetesen nem küldték el, de a szponzorfestés lekerült a kocsiról.
Profi ökölvívás
Egészen rendhagyó módon reagált a háborúra a profi ökölvívók tábora. Ez a sportág speciális helyzetben van, mivel több világszervezet is dolgozik az ún. piacon. Ezek közül a négy legnagyobb közös kommunikációban jelezte, hogy nem kívánnak semmilyen bajnoki címmérkőzést megrendezni Oroszországban. A WBA, WBC, IBF és WBO szervezetek így teljesen bojkottálják az orosz piacot, ami egészen megdöbbentő és őszintén megsüvegelendő döntés.
Cselgáncs
Sokat láthattunk Vlagyimir Putyinról cselgáncsedzés közbeni videót a különböző közösségi oldalakon. Putyin ráadásul a Nemzetközi Judo Szövetség tiszteletbeli elnöke. Az IJF vasárnap közleményben tudatta, hogy az orosz elnököt a sportág nagyköveti posztjáról is felfüggeszti. A világszövetség pénteken bejelentette, hogy törölte az idei versenynaptárból a májusra tervezett, kazanyi Grand Slam-viadalt.
A sort egészen biztosan hosszan lehetne még folytatni, de ebből a néhány példából is látszik, hogy egy ilyen nem várt, kegyetlen katonai akció mindent felfordít a világban még a sportot is, ami mindennek felett áll. Úgy tűnik, a sportvilágban az orosz nemzetnek, amely az elmúlt olimpiákon sem indulhatott saját zászlaja alatt, továbbra is nélkülöznie kell a nemzeti himnusszal történő ünneplést. Sőt maga az ünneplés sem lesz mindennapos már, hiszen háború alatt azok a csapatok, sportolók és sportágak, amelyek érintettek, egészen biztosan és teljesen érthetően csak a szomorú tényre tudnak majd fókuszálni: A háború mindent tönkretesz.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS