Elképesztően kiakadtak az ellenzéki pártok Orbán Viktor tusványosi beszédén. Persze, nem meglepő a dolog, hiszen a magyarországi baloldal mindenen képes kiakadni, de a szabadegyetem mindig különösen érzékeny ponton érinti az idegrendszerüket, hiszen minden benne van, ami számukra fájdalmas pont: nemzeti összetartozás, egység a határon túli magyarsággal, és erőteljes tockos a “konzervatívok nem tudják jól érezni magukat” toposznak. A Fidesz-frakció pedig közleményben reagált a nyavalygók kórusának: hiába háborognak, a kormány megvédi az eredményeit, a rezsicsökkentést és a magyarokat.
Az ellenzéki reakciókat elnézve az emberben óhatatlanul feltör a káröröm. Tudjuk, nem szép dolog, de valahol jó nézni, ahogy minden egyes elejtett szóba, minden kifejezésbe kétségbeesetten megpróbálnak belekötni, és elképesztően fáj nekik, hogy a kormányfő egyetlen mondata is nagyobb médiafigyelmet kelt, mint az általuk több millióból finanszírozott médiahackek, tüntetések és időközi kampányok. Az is eléggé érdekes jelenség, hogy minden baloldali párt valami olyasmit próbált kiemelni a miniszterelnök beszédéből, mint negatívumot, ami inkább rájuk jellemző, vegyük például a DK-t:
Beteg embernek nem tanácsot adunk, hanem gyógyszert
– szól a Gyurcsány-párt dadaista megjegyzése, amit kissé nehéz értelmezni: most a kormányfőt tartják betegnek és nem akarnak neki tanácsot adni? Az zavarja őket, hogy Orbán Viktor tanácsot ad valakinek? Az, hogy nem gyógyszert? Esetleg ők kérnek gyógyszert? Ez utóbbit értenénk, de tekintve a pártvezér egyre gyakrabban előtörő lírai énjét, tekintsünk erre is inkább értelmezhetetlen poézisként.
A Momentum közleménye szintén megér egy misét, mint írták:
Orbán Viktor ismételten megmutatta, hogy nem ért máshoz, csak uszításhoz és hergeléshez, miközben olyan valós problémákkal kellene foglalkoznia, mint a magyar emberek megélhetése és az országunkat sújtó szociális válság.
Úgy néz ki a nolimpia-párt is ahhoz nyúlt, amit a pszichológia kivetítésnek nevez: szerintük Orbán Viktor csak az uszításhoz és a hergeléshez ért, szerintük, akiknek abban merült ki a kampánya, hogy magyar tulajdonban lévő szállodák bojkottjára szólították fel a követőiket, akik hergeltek az olimpia ellen, akik szerint valós problémákkal kellene foglalkozni, közben az egyik fő kampánytémájuk a Pride. Értjük. Azaz azt nem értjük, ezt mégis hogyan képzelték, azt értjük, hogy miért vesztették el a választást, és miért nem lehet lassan azt sem tudni, hogy ki a párt elnöke.
Az MSZP azzal kezdte közleményét, hogy hazudott. Azt írták ugyanis, hogy a miniszterelnök beszédében azt mondta, hogy “2030-at várjuk, nem azért mert Magyarország akkor zárkózik fel a Nyugathoz, hanem ellenkezőleg a Nyugat szétesik éppen nyolc év múlva”. Nos, ilyet a kormányfő nem mondott, de az MSZP hazudik, az nem lep meg (reggel, délben, este ugye…). De vegyük át pontonként, hogy ők hogyan adtak kórképet a kivetítés klinikai fogalmáról:
-
a jogállamiságot két lábbal tiporta földbe az Orbán-kormány, Magyarország az unió második legkorruptabb országa, brutális az infláció, az uniós pénzek a kormány miatt nem érkeznek – mondta az MSZP (2006, rendőrterror, nokiás dobozok, csak hogy emlékeztessük, hogy az ő idejükben ez hogyan is nézett ki)
-
Orbán Viktor és a Fidesz végighazudta a választási kampányt. A politikai haszonszerzés, a hatalom megtartása érdekében mindvégig azt hazudták, hogy a jelenlegi energiaárak fenntarthatók annak ellenére, hogy a gáz importára már tavaly nyár óta nagyon magas volt. Hazudtak a stabilitásról, hazudtak a rezsiről, hazudtak az orosz energia áráról, hazudtak a veszélyhelyzetről, és szinte mindenről – mondta az MSZP (arról már többször beszámoltunk, hogy ez miért hazugság, s önmagában külön cikket megérne, nézzük tehát, hogy az “áldott MSZP-kormány” alatt ez hogyan nézett ki: “nem lesz gázáremelés”, hazudtunk reggel, délben, este”, “ki fogja letárgyalni, hogy olcsóbb legyen a gáz Orbán Viktor?” – végülis igen, ő tárgyalta le, köszönjük Gyurcsány úr)
Látunk valamiféle egységet a fenti reakciókban? Van egy visszatérő elem, mégpedig az, hogy minden válasz tökéletesen tükrözi azt, amit Gyurcsány Ferenc karrierjének során itt-ott saját maga is megpróbált kampányfogásként használni. Ki is a baloldal vezére? A Fidesz-frakció közleményét ehhez mérten az Apró-palota fura urának címezte:
A baloldali pártok mindenkitől el akarták venni a rezsicsökkentést. A nagyobbik kormánypárt frakciójának közleményében úgy fogalmaztak: a miniszterelnöki beszédet kommentáló baloldali pártok Gyurcsány Ferenc zsoldjában állnak. Leginkább az bosszantja őket, hogy az átlagfogyasztásig továbbra is minden családot véd a rezsicsökkentés a háború miatt elszabadult energiaáraktól. A nagyobbik kormánypárt szerint ugyanis ha a baloldali pártokon múlt volna, mindenkitől elvették volna a kedvezményeket, ahogy annak többször is hangot adtak. A rezsicsökkentést a kormány Európában egyedüli módon fenntartja, ezen a baloldal háborgása sem változtat
– közölte a Fidesz szombaton a baloldali pártok miniszterelnöki beszédet kommentáló nyilatkozataira reagálva.
Frissítés: A Jobbik, az LMP és a Párbeszéd is mondott valamit, legalábbis úgy gondoljuk, hogy biztosan mondtak, hiszen nem szoktak kimaradni a nyafogásból, de mivel ők szavazókkal sem igazán rendelkeznek, ezért nem éreztük szükségét az idézésüknek.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Facebook
Twitter
YouTube
RSS