Az Egyesült Államoknak új nagykövete van hazánkban. David Pressman, mielőtt diplomáciai pályára lépett, izgalmas életutat hozott össze magának. Kétségtelen, hogy az eddigi karrierje alkalmassá teszi a nagyköveti posztra, mivel a jogi diplomával rendelkező államhivatalnok szolgált az ENSZ Biztonsági tanácsa mellett, foglalkozott a ruandai mészárlás felderítésével, valamint az Egyesült Államok vezető tárgyalója volt bizonyos krízissekkel küzdő régiókban. Pressman korábban az USA Nemzetbiztonsági Minisztériumának felsővezetői közé is tartozott: a belbiztonsági miniszter helyetteseként foglalkozott szankciós politikával, bevándorlással és nemzetközi bűnügyi nyomozásokkal.
Georg Spöttle írása
Már a felsoroltak is egy érdekes személyiséget sejtetnek, ám fontos megemlíteni karrierjének azt a részét is, amikor igazgatóként a Fehér Ház Nemzetbiztonsági Tanácsában háborús bűnök felderítésével foglalkozott. David Pressmannek köszönhető az az elnöki irányelv, amely az emberi jogok megsértőinek megtiltja a belépést az Egyesült Államokba.
Az ő nevéhez köthető a Fehér Ház azon testülete is, amely a kiemelt háborús bűnösök felkutatásával és bíróság elé állításával foglalkozik. Pressman integrálta a nemzetközi LMBTQ-jogokat az USA emberi jogi politikájába és tette annak egyik központi elemévé. Ennek alapján született meg az első ENSZ-határozat, amely az LMBTQ-jogokat emberi jogként ismeri el. Nem szabad elfelejteni ügyvédi munkásságát sem, mivel sikeresen képviselt ártatlanul elítélteket, olyanokat, akik gyilkosság vádjával már hosszú éveket töltöttek börtönben, ám a perújrafelvétel során és a modern törvényszéki eljárásoknak köszönhetően sikerült bizonyítani az ártatlanságukat.
Pressman dolgozott George Clooney alapítványában, a Clooney Foundation for Justice-ban, és volt a szervezet ügyvezető igazgatója is. Hollywoodi hírességek, mint Matt Demon és Brad Pitt is együttműködtek vele az emberi jogok védelmének területén, így tevékenysége még nagyobb nyilvánosságot kapott, mivel a filmsztárok szavai többet számítanak az emberek számára, mint a politikusoké. Nyilván komoly hatással volt rá egykori főnöknője, Madeleine K. Albright is, aki az USA külügyminisztere volt Bill Clinton elnöksége alatt. Pressman tanácsadóként dolgozott a miniszterasszonynak, aki nemcsak a közel-keleti helyzet normalizálásáért tett sokat, hanem példul első amerikai politikusként látogatott el Észak-Koreába, hogy közvetítsen a két Korea között.
Albright asszony Maria Jana Korbelová néven született Prágában, és származása nagyban befolyásolta Közép-Európa-politikáját is. Európai gyökerei és munkakapcsolata Zbigniew Brzezinskivel, a lengyel születésű, briliáns korábbi belbiztonsági tanácsadóval determinálták Albright politikáját, és valószínű, hogy Pressman nézeteire is hatással voltak az amerikai külügyminisztérium ezen kimagasló koponyái.
Az új nagykövet a sajtó felé jól mutatkozott be. Mesélt kilenc éves fia Rubik-kocka szenvedélyéről, Twitter-oldalán megmutatva, hogy a srác 30 másodperc alatt kirakja a kockát. Elmondta, hogy évekkel ezelőtt már járt hazánkban és akkor egy magyar családnál lakott. A magyar–amerikai kapcsolatok jelenleg kissé bonyolultak, Pressman szerint komplikáltak, mint a Rubik-kocka, ám kiemelte az USA és Magyarország barátságának fontosságát is. Amerikai liberális lapok, mint a New York Times vagy a Washington Post rendszeresen bírálják a magyar politikát – mostantól David Pressman benyomásai és jelentései fogják megalapozni ezeket az amerikai sajtóhíreket.
Erdélyi Rezső Krisztián, a Nézőpont Intézet Amerika-szakértője ezt mondja az új nagykövetről:
Pressmannak nagyon fontosak az emberi jogok, a geopolitika jelen változásai és azon belül az USA szerepe. Tény, hogy a nagykövet kiemelten odafigyel az LMBTQ-jogokra és elképzelhető, hogy ezen a téren lesznek konfrontációi Magyarország konzervatív kormányával. Nyilván lesznek provokatív kérdések és biztos, hogy minden évben lesz Pride-megemlékezés a nagykövetség részéről. Elképzelhető, hogy Washington válasz elé akarja állítani a pragmatikus politikát folytató országokat, hogy döntsék el, kelethez vagy nyugathoz akarnak jobban kötődni. Bár ez kissé hipokrita hozzáállás, hiszen az USA gazdasága is nagyon össze van fonódva Kínával, a legtöbb amerikai termék Made in China felirattal kerül piacra. Fontos lenne, hogy az új nagykövet megtalálja az egyensúlyt a magyar politikával szemben. A konstruktív kritikával nincs baj, ám az eredmények elismerése is legalább annyira fontos. Hillary Clinton magyarországi látogatásakor azt mondta, hogy »Magyarország a barátunk, de néha aggodalommal tekintünk rá«.
Vezető kép: David Pressman, az Amerikai Egyesült Államok új budapesti nagykövete az érkezése után tartott sajtótájékoztatón a Liszt Ferenc-repülőtéren 2022. szeptember 2-án. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS