Nincs Netflix, maximum 18 fokos fűtést engedélyeznek, az elektromos autók használatát viszont nem kicsit korlátoznák, miközben a hotelekben a szauna és a pezsgőfürdő is működhet: a Szövetségi Tanács a legapróbb részletekig szeretné előírni, hogyan nézzenek ki a hétköznapok Svájcban az energiatakarékosság jegyében. Aki pedig minderre fittyet hányna, azt keményen megbüntetnék – nagyjából ez a lényege annak a tervezetnek, amelyet a Szövetségi Tanács nyújtott be Svájcban. Ebben a legapróbb részletekig előírnák, hogyan kellene kinéznie a hétköznapoknak az energiatakarékosság jegyében. Ezek között szerepel az is, hogy kvóta alá vonják az áramot vagy szakaszosan teljesen lekapcsolják, ami a svájci üzletek számára katasztrofális következményekkel járna, ezért inkább a magánháztartások felelőssé tételét szorgalmazzák kormányzati szinten – írja a Neue Zürcher Zeitung (NZZ). A lap úgy véli, vészhelyzetben Guy Parmelin gazdasági miniszter minisztériumának koncepciója aligha fog kielégítően működni. A korlátozások vészhelyzetben való betartatásáért felelős igazságügyi és rendőrségi igazgatók pedig azért emelték fel szavukat, mert szerintük egyáltalán nem lehet ellenőrizni, hogy az előírásokat betartják-e.
A Kantoni Igazságügyi és Rendőrségi Igazgatók Konferenciája (KKJPD) közleményben tudatta: a rendőri alakulat nem rendelkezik megfelelő erőforrással a szabályozás ellenőrzésére – „még a helyszíni ellenőrzésekre sem”. Ugyanez vonatkozik a szankciókra is; a bűnüldöző hatóságok sem képesek azok betartatására. Tekintettel a sok rendőri alakulat létszámhiányára, ez nem meglepő: amikor a Szövetségi Tanács szeptemberben bejelentette a gázfogyasztás esetleges korlátozását, a kantonok kijelentették, nincs lehetőségük ellenőrizni minden háztartásban, hogy „ki van-e kapcsolva a szauna, vagy fenntartják-e a fűtési hőmérsékletet”. Mindezek hiányában pedig okafogyottá válna a rendelkezés – írja az NZZ. A koronajárvány időszakában mindenkinek személyes érdeke volt a Szövetségi Tanács intézkedéseinek betartása, de ez az egyéni ösztönzés hiányzik a villamosenergia-fogyasztás csökkentését célzó intézkedésekből. Ennek fényében a KKJPD a magánszféra kötelező szabályozása helyett „hiteles ajánlás- és fellebbezési kommunikációt” javasol.
Értelmetlen szabályozás, kaotikus magyarázat
Nemcsak az előírások érvényesíthetősége, hanem érthetőségük, koherenciájuk is hiányzik. Mindenekelőtt a megengedett fűtési hőmérsékletre vonatkozó különféle rendelkezések zavarosak: vészhelyzetben 20 fokos felső határt írnak elő a gázfűtési rendszereknél. Az elektromos fűtőberendezéssel vagy hőszivattyúval fűtött helyiségek esetében a 3. fokozaton 18 fok érvényes. Az olajfűtésnek pedig nincs felső határa. Az a tény, hogy a kantoni közigazgatás számos iskolájában és épületében eltérő szabályok vonatkoznak, még kezelhetetlenebbé teszi a dolgokat.
Nehéz lesz elmagyarázni a lakosságnak
– írják kissé eufemisztikus felhanggal az energiaigazgatók. A Swisspower önkormányzati közszolgáltató szövetség szerint a tervezett megkülönböztetés „nagy konfliktuslehetőséget rejt magában”, és azt jelenti, hogy a szabályokat nem tartják be. Mivel a gáz- és villamosenergia-ellátás helyzete szorosan összefügg, szükség van az „áldozatszimmetriára”, amelyben minden háztartás egyenlő bánásmódban részesül. Ráadásul sok bérlő azt sem tudja, hogyan fűtik a lakását – állítja a Swisspower –, ezt a nyilatkozatot a bérlők egyesülete is megerősítette. Hangsúlyozták: a bérlők „semmilyen módon nem vesznek részt az energiaforrás kiválasztásában, és a bérbeadó döntéseitől függenek, illetve attól, hogy a lakóépületük szigetelt-e vagy sem”. Az olyan veszélyeztetett csoportok számára, mint az idősek, betegek vagy fogyatékkal élők, a 18 fokos hőmérséklet általában ésszerűtlen – teszik hozzá.
Hátrányos helyzetben az otthonélők, a hotelekben viszont szauna és pezsgőfürdő is üzemelhet
Egy másik következetlenségre is felhívják a figyelmet: míg a magánlakások hőmérsékletét felső határon kell korlátozni, addig a kórházakra, idősotthonokra és egyéb intézményekre nincs ilyen szabályozás.
Semmi sem indokolja, hogy az otthon élő időseknek alacsonyabb hőmérsékletet kell elviselniük, mint a nyugdíjas korúaknak és az idősek otthonában élőknek
– írja a bérlők egyesülete. Azt is meglepőnek tartják, hogy a lakóingatlanok hátrányos helyzetbe kerülnek a szállodaiparhoz képest. Míg a magánháztartásokban élők fáznak az elektromos fűtőtestek használatának szabályozása miatt (ahol egyébként 60 fokra kell csökkenteni a meleg víz hőmérsékletét is), a wellness szállodák szaunáját és pezsgőfürdőjét napi hét órában üzemben tarthatják. A Swisspower egyesület is megdöbbentőnek tartja ezt.
Nehéz megérteni, hogy a Szövetségi Tanács védi a turizmust és a téli sportokat, az állampolgárait viszont nem
– írják közleményükben, ahol némi cinizmussal azt is hozzátették: ennek oka az lehet, hogy az iparág sikeresen lobbizott a Szövetségi Tanácsban.
Az elektromos autósok csak feltétlenül szükséges helyzetben használhatják járműveiket
Az elektromos autók tulajdonosai csak olyan feltétlenül szükséges utazásokra használhatják járműveiket, mint például munkába járás, bevásárlás, orvosi és istentiszteleti látogatás.
Egy ilyen tilalom az autójuktól függő személyek házi őrizetével egyenlő, és így nagyon súlyos szabadságkorlátozást jelent
– írja az Auto Schweiz. Az energiaügyi igazgatók egyébként is túl kicsinek tartják az elektromos járművek számát ahhoz, hogy ez az intézkedés a kívánt hatást kifejtse. Ez azonban mindenekelőtt ellentétes minden olyan törekvéssel, amellyel a lakosságot rábírják az elektromobilitásra való átállásra. Az autóimportőrök szerint ezzel a rendelettel azokat büntetik, akik a közelmúltban sok pénzt fektettek alacsony szén-dioxid-kibocsátású járművekbe. A Szövetségi Tanács 100 kilométeres óránkénti sebességkorlátozást akar bevezetni az autópályákon. Az Auto Schweiz szerint azonban nehéz elképzelni, hogy ez az intézkedés jelentős villamosenergia-megtakarítást eredményezhet. Cserébe viszont a sebességkorlátozás naponta több millió frankba kerülne. Ha a Szövetségi Tanács ragaszkodik ehhez az „önkényes és autóellenes” intézkedéshez, minden jogi és politikai lehetőséget mérlegelnek a leküzdésére – teszik hozzá.
A teljes írást elolvashatják a Neue Zürcher Zeitung oldalán.
Fotó: MTI/EPA; Fotó: Depositphotos
Facebook
Twitter
YouTube
RSS