“Továbbra is az inflációt meghaladó béremelést akarnak biztosítani, és még az idei évben is jó esély van a reálbér-emelkedésre” – jelentette ki Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a Szentkirályi Alexandra kormányszóvivővel tartott közös csütörtöki sajtótájékoztatóján. Újságírói kérdésre Gulyás Gergely kiemelte, eddig 202 millió euró értékben küldött hazánk számlákat Brüsszelnek, azonban még nem fizetett az EU. Megjegyezte, Brüsszel még fizetési határidőn belül van.
Gulyás Gergely elöljáróban arról beszélt, eddig már a 350 ezret is meghaladta az eladott jegyek száma a budapesti rendezésű atlétikai VB-n, ezen felül soha ennyien nem neveztek hasonló világbajnokságra, mint hazánkban. A kancelláriaminiszter kiemelte, ebből is látszik,
Magyarország képes nagy rendezvényeket is színvonalasan, jó házigazdaként lebonyolítani.
Brüsszel nem tett semmit a gabonaágazat védelméért
A kormányülésről szólva Gulyás Gergely felidézte, a háború miatt ellehetetlenült gabonaszállítás miatt az ukrán gabonának szolidaritási folyosót nyitottak a szomszédos tagállamok. Hozzátette, ennek köszönhetően a korábbi évek 40-50 ezer tonnányi mennyisége helyett csak hazánkban 2022-ben 2,5 millió tonna haladt át. Az Ukrajnával szomszédos tagállamok – Bulgária, Románia Szlovákia és Magyarország – ezért kényszerült a gabonaszállítás felfüggesztése, amelynek szükségességét utóbb Brüsszel is visszaigazolta. Gulyás Gergely szerint a fő problémát jelenleg azt jelenti, hogy a szeptemberig meghatározott gabonaszállítási stopot Brüsszel annak ellenére nem akarja meghosszabbítani, hogy nem tett lépéseket a tengeri szállítás újraindítására. A kancelláriaminiszter kiemelte,
a rosszabb minőségű ukrán gabonadömping elkerülése érdekében a Kormány kezdeményezi Brüsszelben a gabonastop meghosszabbítását, és amennyiben az EU ehhez nem járul hozzá, úgy tagállami hatáskörben kényszerül lépéseket tenni.
Béremelés is lehet még az idén
A kancelláriaminiszter szólt arról is, az elmúlt két hónap, mióta Ukrajna láthatólag kevés sikerrel járó ellentámadásba kezdett arra mutatott rá, hogy ha nem tesznek a felek konkrét lépéseket a béke megteremtéséért, akkor a háború hosszú ideig el fog húzódni. Kiemelte, ebben a helyzetben a kormány küzd azért, hogy letörtje az inflációt, amely akár már novemberben is egyszámjegyű lehet már. A munkahelyek megvédése mellett pedig remélhetőleg lehetőség nyílik az inflációt meghaladó béremelésre. Az infláció mérséklésével a kamatokat is csökkenteni tudják – mondta, fontosnak nevezve, hogy újra a hitelezéseknek, és így a beruházásoknak tágabb keretet nyitó kamatkörnyezet legyen Magyarországon. Gulyás Gergely kitért arra is:
továbbra is az inflációt meghaladó béremelést akarnak biztosítani, és még az idei évben is jó esély van a reálbér-emelkedésre.
Zelenszkij remélhetőleg beváltja a kárpátaljai magyarok kapcsán tett ígéreteit
Novák Katalin köztársasági elnök ukrajnai látogatásával kapcsolatban Gulyás Gergely elmondta, fontos megállapodások születtek Kijevben a kétoldalú tárgyalások során, ezek egyik kiemelt pontja, hogy kárpátaljai magyarság jogfosztottságát meg kell szüntetni. A kancelláriaminiszter kiemelte,
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök remélhetőleg kézzelfogható eredményekre váltja ezeket az ígéreteket.
Változatlanul nagy a migrációs nyomás
A migrációs nyomással kapcsolatban a kancellária miniszter elmondta, 2023 januárjától napi átlagban 420 illegális határátlépési kísérletet hárított el a magyar határőrség, ami azt jelenti, hogy kerítés nélkül 150 ezer migráns érkezett volna Magyarországon keresztül Európába. Mint kiemelte, ebből is látszik, hogy
rendkívüli migrációs nyomás nehezedik Európára.
Már be van tárazva a télre elegendő lakossági gáz
Újságírói kérdésre a kancelláriaminiszter arról is tájékoztatott, hogy a hazai gáztározók töltöttsége jelenleg 88 százalékon áll, ami azt jelenti, hogy a lakossági gázfogyasztást 219 téli napra lenne képes ez a tartalék ellátni. Úgy vélte, ebből is látszik, hogy hazánk jól áll a gáztárazás tekintetében.
Csökkenőben az élelmiszerinfláció
Az ellenőrzött üzletek 10 százaléka követett el jogszabálysértést a kötelező akciózás során – közölte Szentkirályi Alexandra a Kormányinfón. Mint kifejtette, 10 hét alatt 722 üzletet vizsgáltak a hatóságok, 70 üzletben találtak kifogást, azaz a vizsgált boltok 10 százaléka követett el jogszabálysértést, némelyik többet is, így összesen 102 jogsértést állapítottak meg. A kormányszóvivő beszámolt arról is, hogy az online árfigyelő sikeresen generál árversenyt a boltok között, a honlapon található 62 termékkategóriából ugyanis 54-ben átlagosan 6,7 százalékkal csökkentek az árak, a szakemberek szerint ennek köszönhetően 1,8 százalékkal csökkenhetett az élelmiszerinfláció.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS