Ukrajna újabb húzással próbálja térdre kényszeríteni Magyarországot. Keleti szomszédunk már a háború kezdete óta azon munkálkodik, hogy hazánkat sakkban tartsa azzal, hogy elzárja a keletről érkező gázvezetéket, nem törődve annak a magyarokra mért beláthatatlan következményeivel. Most is ehhez a régi, olcsó trükkhöz folyamodnak, amikor ismét igyekeznek a magyar kormányt eltántorítani annak békepárti hozzáállásától. Ezt a fenyegetést nem szabad félvállról venni, hiszen már többször bebizonyosodott: az ukrán vezetés messzemenőkig képes elmenni, hogy érvényre juttassa az akaratát, az eszközökben pedig sosem válogatnak.
Herman Haluscsenko ukrán energiaügyi miniszter még nyáron úgy fogalmazott, hogy Ukrajna nem tervez új megállapodást kötni a Gazprommal az európai gázszállítást illetően. A 2019-ben kötött megállapodás 2024-ig van érvényben, amely kimondja, hogy a Gazprom 40 milliárd köbméter gázt szállít ukrán közvetítéssel a kontinensre.
Magyarország tengeri hozzáférés híján a szárazföldi szállításra hagyatkozik, ezért óriási érvágással járna az ukránok által felvázolt berekesztés. Kézenfekvő zsarolási alapként szolgál, hogy hazánkat is belekényszerítsék a brüsszeli háborúpártiak elit klubjába. Ez már nem az első ilyen kísérlet lenne, elvégre Olena Zerkal, az ukrán energetikai miniszter tanácsadója már 2022-ben is “Ukrajna erős ütőkártyájaként” aposztrofálta a Barátság-kőolajvezeték leállítását, amikor hazánk nemet mondott a szankciós tervekre.
Ez a fenyegetés valóban testet öltött, amikor 2022 augusztusában az ukrán vezetés úgy döntött, nem fogadja el az oroszoktól származó tranzitdíjat, ezért egy időre le is állt a szállítás a déli szakaszon. A krízist végül ötszörös áron a Mol rendezte, ám Damoklész kardja azóta is ott lóg a fejünk fölött, hogy vajon mikor ismétlődhet meg a jószomszédi gesztus.
A kérdés a héten újra aktuális lett, ugyanis Olekszij Csernisov, az ukrán Naftogaz vezérigazgatója egy interjúban megemlítette: kizárólag az európai partnereik miatt tartják fenn az orosz gáz szállítására alkalmas vezetéket. Magyarország Ausztriával együtt jelezte, hogy továbbra is fenn akarják tartani az együttműködést a Gazprommal, ami Ukrajnának nem tetszik, annak ellenére, hogy ez nekik hatalmas bevételi forrás. Persze a zsarolási alapként szolgáló összegek hiányát éppen a nyugati szövetségeseik támogatásaiból igyekeznek majd visszafinanszírozni.
Forrás: Origo; Fotó: MTI/EPA/Makszim Sipenkov
Facebook
Twitter
YouTube
RSS