Mára hihetetlenül professzionálisan szervezik meg magukat a különböző embercsempész-hálózatok – hangsúlyozta a PestiSrácok.hu-nak Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója. A kutató a migrációs nyomás közép-európai erősödéséről, valamint az embercsempészek új üzleti modelljéről beszélt, illetve arról, hogy ebben a folyamatban Brüsszelnek mekkora szerepe van.
A kutató kérdésünkre kifejtette, hogy mára határon átnyúló embercsempész-hálózatokról kell beszélni, akik például Tunéziából hozták a migránsokat, részben kihasználva a legális csatornákat, többek között Szerbiába, ahova Tuniszból egészen 2022 végéig vízummentesen lehetett beutazni. Felhívta a figyelmet, hogy világszinten több tízmilliárd eurós üzletről van szó.
A modellben a korábbiakhoz képest az a változás, hogy teljes mértékben lefedték azokat a területeket, ahol el lehet érni az EU külső határait
– emelte ki Marsai Viktor. Mint mondta, ugyanúgy a területek ellenőrzését folyik a harc, mint az amerikai–mexikói határon.
Az embercsempész-hálózatok új, üzleti modelljének megjelenéséről portálunk is beszámolt korábban. Megfigyelhető ugyanis, hogy utazási irodáknak adják ki magukat, kedvcsináló reklámfilmekkel hirdetik magukat a TikTokon a különböző embercsempész-hálózatok. A lebukás veszélye nélkül, határsértéseket reklámozva az interneten hirdetik szolgáltatásaikat: Ausztriába 5500, Németországba 6000 euróért kínálnak utazásokat.
Arra a kérdésünkre, hogy ebben a változásban Brüsszelnek mekkora szerepe van, Marsai Viktor úgy fogalmazott: egyértelmű üzenetek kellenek ahhoz, hogy lássák az irreguláris bevándorlók, hogy nem érdemes útra kelni.
Nem egyértelműek az üzenetek az EU migrációs paktuma kapcsán: bár szó van benne a határvédelem megerősítéséről, a 30 000 fős kvóta a menedékkérők szétosztására felhívás keringőre. Emellett az embercsempészek tudatosan manipulálják az üzeneteket, azt hangsúlyozva, hogy Európa úgyis befogad
– fogalmazott a kutató, aki kiemelte azt is, hogy Európa nem tud megszabadulni az itt tartózkodásra jogalappal nem rendelkező illegális bevándorlóktól, akiknek a menedékkérelmét elutasították. Marsai Viktor kifejtette, hogy az elmúlt időszakban megfigyelhető migrációs erősödésnek több tényezője van. Mint kiemelte, továbbra is intenzív, irreguláris határátlépések figyelhetők meg az EU külső határain, és az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség, a Frontex statisztikái szerint folyamatosan nő az irreguláris határátlépések száma: míg ez 2020-ban 125 ezer volt, 2022-re 330 ezerre nőtt, idén pedig valószínűleg meg fogja haladni a 400 ezret. Az útvonalakat tekintve a nyugat-balkáni útvonal kapcsán megfigyelhető, hogy Magyarország mellett Horvátországon és Szlovákián keresztül akarnak eljutni a migránsok Nyugat-Európába. A folyamatokat erősíti, hogy fegyveres konfliktusok alakultak ki a Száhel-övezetben és Szudánban is; emellett hosszú, meleg őszünk van, ilyenkor még jobban igyekeznek Európába a tél beállta előtt.
Fotó: MTI/EPA/ANSA/Ciro Fusco
Facebook
Twitter
YouTube
RSS