A 2015-ös párizsi terrortámadások kulcsfigurájának volt ügyvédje veszi át Eva Kaili görög európai parlamenti képviselő védelmét az Európai Parlamentben feltételezett korrupciós vizsgálat során. A Salah Abdeslamot is védő Sven Mary, Belgium egyik kiemelkedő büntetőjogi védőügyvédje hétfőn a Politico-nak elmondta, hogy átveszi André Risopoulos helyét, aki eddig Kailit képviselte.
Sven Mary leginkább úgy ismert, mint az az ügyvéd, aki Abdeslamot, a 2015 novemberi párizsi terrortámadásokat végrehajtó csoport kulcsfiguráját védte, akit gyilkosságban bűnösnek találtak és feltételes szabadlábra helyezés nélküli életfogytiglani börtönbüntetésre ítéltek. Már korábban is “az ördög ügyvédje” néven ismerték olyan korábbi ügyfelei miatt, mint Fouad Belkacem, aki fiatal férfiakat toborzott az Iszlám Állam számára.
Ahogy korábban beszámoltunk róla, az iszlamista terroristák tömegmészárlást rendeztek a francia fővárosban, kioltva százharminc ember életét, több százat megsebesítve. A legtöbb – kilencven – áldozatot a Bataclan koncertterembeli ámokfutásuk követelte. Sven Mary a belga médiában szókimondó figuraként ismert. Az elvállalt ügyei ellenére azt állítja, hogy ő
nem olyan ügyvéd, aki csak az áldozatokat akarja védeni.
Eva Kailit december 9-én tartóztatták le, bűnszervezetben való részvétellel, korrupcióval és pénzmosással vádolták. A görög európai parlamenti képviselőt azzal gyanúsítják, hogy “nagy összegű” készpénzt és ajándékokat fogadott el egy illegális lobbitevékenység keretében, amelyben állítólag Katar és Marokkó is részt vett, azzal a céllal, hogy befolyásolja az uniós politika kialakítását.
Kaili jelenleg a Brüsszel északkeleti csücskében található Haren börtönben raboskodik. Ez Belgium, de talán egész Európa legújabb és legmodernebb börtöne. A cellákat saját hűtővel, televízióval, állítható termosztáttal, bejövő hívásokat fogadó vonalas telefonnal és zuhanykabinnal szerelték fel. Hiába, a csúcs-bűnözőknek “jár” a kényelem. A luxuscellák ellenére, Eva Kaili a sztárügyvédein keresztül azt nyilatkozta a görög sajtónak, hogy a fogvatartási körülményei „kínzással” érnek fel. A korrupt képviselő hivatalos levélben közölte, hogy nem adja vissza a mandátumát, vagyis folytatni kívánja politikai pályafutását.
Belga hírelemzők szerint a bukott politikus nyilvánvalóan azért is próbál minél előbb szabadulni, hogy több tucat bűntársával összebeszélhessen, illetve, hogy a még feltáratlan nyomokat eltüntethesse. Az az Európai Parlament, amely Magyarországot vádolja korrupcióval, talán itt lenne az ideje, hogy önvizsgálatot tartson. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az üggyel kapcsolatban úgy nyilatkozott:
az EP “hitelessége gyakorlatilag zéró”, az elmúlt időszak korrupciós eseményei világosan megmutatták, hogy az EP “a világ egyik legkorruptabb szervezete”.
Forrás: Politico, Origo, Demokrata; Kiemelt kép: MTI/EPA/Dzsalal Morsidi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS