A baloldal érdeke egyértelműen az, hogy az előválasztás komoly nézeteltérésektől mentesen, botrányok nélkül valósuljon meg, éppen ezért egyelőre egységesnek, szolidárisnak mutatkoznak, azonban a lehetséges jövőbeni konfliktusok már körvonalazódnak – fejtette ki a Magyar Nemzetnek készített elemzésében Tóth Erik. Az Alapjogokért Központ vezető elemzője szerint az idei előválasztás nemcsak a kivitelezése, hanem költségei miatt is sajátos lesz, ugyanis nem tudni, miből de rengeteget fog a baloldal erre a szeánszra elkölteni.
Tóth Erik szerint az előválasztással a baloldal a saját káderhiányát szeretné palástolni. A háttérben az alkuk már nyilván megköttettek, most a színpadi játék jön az elemző elmondása alapján. A leglényegesebb kérdés, nem is az, hogy ki lesz a győztes, hanem , hogyan és főleg miből teremtik elő a financiális hátteret a meggyőző színjátékhoz. Ahhoz a színjátékhoz, amellyel aktivizálni, és mozgósítani tudják a potenciális szavazókat. Tóth Erik a legfontosabb politikai aktorról, a háttéralkuk fő szervezőjéről, Gyurcsány Ferencről a következőképpen vélekedett:
Jelenleg a DK társadalmi bázisa a legaktívabb és a legnagyobb országosan, ráadásul Gyurcsány a politikai tapasztalata miatt kiemelkedik a baloldali mezőnyből. Budapesten azt láthattuk, hogy hiába nyerte meg Karácsony Gergely az előválasztást, majd szerezte meg a főpolgármesteri címet is, Gyurcsánynak mégis sikerült kulcspozíciókba ültetni embereit, a Fővárosi Közgyűlésben pedig több szocialista polgármestert is átcsábított pártjába, melynek eredményeként ma a DK nélkül nem lehet fontos döntéseket meghozni Budapesten
Hol a közös nevező?
Tóth Erik rávilágított arra is, hogy az előválasztásnak nevezett csinnadrattában nagy az egyetértés a felek között, azonban ezzel is vége is a nagy konszenzusnak.
Abban ugyan egyetértés van, hogy a miniszterelnök-jelölteknek külön előválasztási kampány és forduló kell, de ezenkívül sokáig másban nem voltak közös nevezőn: nem értettek egyet abban, hogy pontosan kik szavazhatnak az előválasztáson, hogy mikor és milyen ütemterv szerint szervezzék meg a voksolást, de az is vitás pont volt, hogy az országos közös listás helyeket mi alapján osszák fel maguk között az érdekeltek
Tóth emlékeztetett: korábban sem a DK, sem az MSZP nem támogatták azt, hogy minden körzetben legyen előzetes voksolás a képviselőjelöltek személyéről, a Jobbik a pártok közötti megegyezésben hitt, a Momentumnak pedig elemi érdeke volt, hogy mindenhol legyen elővoksolás, hiszen így növelhette ismertségét.
A jelöltek
Karácsony Gergely indulása nem lenne meglepetés, Gyurcsány Ferenc még kivár, és ott van Fekete-Győr András, Márki-Zay Péter vagy Pálinkás József. Persze ahogy Tóth Erik kiemelte, a többi szereplő pályára lépése leginkább a nagyfőnöktől, Gyurcsány Ferenctől függ majd. A baloldalnak elemi érdeke, hogy az előválasztás komoly nézeteltérésektől mentesen, botrányok nélkül valósuljon meg.
Most még egységesnek, szolidárisnak mutatkoznak a baloldal pártjai, azonban a lehetséges jövőbeni konfliktusok már körvonalazódnak: a DK a választókörzetek túlnyomó többségében már megnevezte jelöltjét, illetve a Momentum is több budai körzetre bejelentkezett
Tóth Erik szerint további kérdésként vetődik fel, hogy a Magyar Kétfarkú Kutyapárt (MKKP) részt vesz-e az együttműködésben, vagy elindítja jelöltjeit a baloldallal és a Fidesz–KDNP-vel szemben. Amennyiben utóbbi forgatókönyv érvényesül, a pártnak jó esélye van arra, hogy megugorja az ötszázalékos küszöböt, ugyanis törvényszerű, hogy a két nagy tömbön kívül a választóknak mindig van igénye egy harmadik erőre is, ezt az űrt pedig 2022-ben az MKKP töltheti be.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/ Tóth Illyés Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS