A PestiSrácok.hu több cikkben is foglalkozott már azzal, hogy anyagilag mennyire megtérülő befektetés lehet az Egyesült Államok számára az ukrajnai háború. Eddig a mezőgazdaság kérdéseivel foglalkoztunk, azonban méltatlanul kevés szó esik az ukrán energiaszektorról, amely közismerten nem mentes az amerikai beavatkozástól. Emlékezetes, hogy a cikksorozatunk korábbi részeihez hasonlóan ebben a szektorban is dollármilliárdok elköltésével szerzett befolyást az USA kormánya: Kevesebb mint nyolc hónappal azután, hogy Pozsarszkij köszönetet mondott Hunter Bidennek az apja bemutatkozásáért, az akkori alelnök bevallottan nyomást gyakorolt Petro Porosenko ukrán elnökre és Arszenyij Jacenyuk miniszterelnökre, hogy szabaduljanak meg Viktor Shokin főügyésztől, azzal fenyegetve, hogy az amerikai kormány visszatart egy 1 milliárd dolláros hitelt, ha nem tesznek eleget Bidenék követelésének. Az ügyészt kirúgták, Hunter Biden, akit alaposan megfizetnek egy-egy „bemutatásért” maradhatott az ukrán energetikai óriás, a Burisma élén.
Rájuk néztem, és azt mondtam: hat óra múlva indulok. Ha az ügyészt nem bocsátják el, nem kapják meg a pénzt
– dicsekedett Joe Biden a Külkapcsolatok Tanácsának 2018-ban arról, miképpen védte meg fia érdekeit még alelnökként.
A New York Post 2020-ban hozta nyilvánosságra Joe Biden fiának, Hunter Bidennek egyes leveleit az ukrajnai Burisma-kapcsolatokról. Joe Biden kampánya tiltakozott és visszautasította, hogy a demokraták elnökjelöltjének közvetlen kapcsolatai lettek volna az energetikai céggel, a Twitter pedig betiltotta a levelek közlését.
Az e-mailekből az tűnik ki, hogy Hunter Biden már egy évvel korábban bemutatta apját – aki akkor Barack Obama kormányzatának alelnöke volt – a Burisma ukrán energetikai cég legfőbb vezetőinek, hogy Joe Biden alelnökként nyomást gyakorolt volna ukrán kormányzati tisztségviselőkre annak érdekében, hogy rúgják ki a Burisma esetleges korrupciós ügyeit vizsgáló főügyészt.
Hunter Biden 2014-től a Burisma igazgatótanácsának tagja volt, busás – havi ötvenezer dolláros – javadalmazásért. Kapcsolata a Burismával – és más, jövedelmező kínai és oroszországi üzletei – már korábban ismertek voltak, az azonban nem, hogy az apját ő hozta össze az ukrán energetikai vállalat vezetőivel. Egy 2015 májusában keltezett elektronikus levélből kiderült, hogy Vadim Pozsarszkij, a Burisma igazgatótanácsnak egyik tanácsadója megköszönte Hunter Bidennek, hogy bemutatta őt az apjának. Egy esztendővel korábban ugyanez az ukrán szakember levélben felvetette Hunter Bidennek, hogy “miként tudná latba vetni a befolyását” az ukrán vállalat érdekében.
A „bemutató ember”
A mainstream médiában a Biden-klán ukrajnai machinációi a kiszivárgott e-mail ellenére is mint alaptalan vádaskodás jöttek le, a hatóságok pedig érdemi nyomozás nélkül söpörték szőnyeg alá az ügyet. Ugyanakkor egészen más megvilágításba helyezi a történetet Hunter Biden egy másik ügye, amely a szintén háború szélén álló Kínához kötődik.
2013-ban Hunter az Air Force Two fedélzetén repült apjával, aki akkoriban az USA alelnöke volt, hivatalos látogatáson vettek részt Pekingben, ahol a fiatalabb Biden találkozott Jonathan Li befektetési bankárral. Hunter később azt mondta a New Yorkernek, hogy az út során találkozott „egy csésze kávéra” ültek csak le Li-vel, de 12 nappal az utazás után már be is jegyeztek a kínai hatóságok egy magántőkealapot, a BHR Partners-t. A cégnek Li vezérigazgatója, Hunter Biden pedig az igazgatóság tagja volt, 10%-os tulajdoni részesedéssel. Utóbbi pedig igencsak értékes vagyonelem, ugyanis az amerikai sajtó szerint a BHR-t Kína legnagyobb állami bankjai és helyi önkormányzatai támogatják.
Önmagában indokolatlannak tűnik letagadni egy elvileg ártatlan üzleti megbeszélést, azonban ennél is érdekesebb, hogy mi történt ezután. Hunter Biden ügyvédje azt mondta, hogy nem fizetett pozícióban csatlakozott az igazgatósághoz, “a kínai tőke nemzetközi piacokra juttatásának módja iránti érdeklődése miatt”.
Ügyvédje azt is elmondta, hogy ügyfele csak 2017-ig szerezte meg pénzügyi részesedését a BHR-ben, miután apja elhagyta amerikai hivatalát. Vagyis addig kapott pozíciót, amíg apja is pozícióban van. A felállás némiképp hasonlít a Burismánál látottakhoz. Igaz, a BHR-nél végül sikeresebb lett a karriere: Hunter 2020 áprilisában ugyan lemondott a BHR igazgatósági tagságáról, de idén júliusban még megtartotta 10%-os részesedését a BHR-ben a cégjelentés szerint.
Kérdés, hogy ebben az igencsak értékes cégnél, mi volt a feladata az ifjabb Bidennek? És valóban ingyen végezte feladatait? Természetesen nem. Szintén a New York Post által nyilvánosságra hozott e-mailekből derült ki, hogy Hunter 10 millió dolláros éves díjat kapott egy kínai milliárdostól, mert „bemutatott” neki valakit, azonban az nem derült ki, hogy ki vett részt az állítólagos bemutatkozásban.
Az energia a kulcs
A Burismánál eltöltött idő jelentőségét növeli a Biden-klán üzletei között, hogy Kínába átnyergelve is az energiaszektor volt az egyik fő érdeklődési köre Hunternek. Egy a Fox News által szivárogtatott e-mail Hunter Biden által a legnagyobb kínai magán energiacéggel kötött üzletre utal. Az üzenetben egy enigmatikus utalást véltek felfedezni amely szerint
10-et H tart a nagy fickóért.
A Fox News meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt állítja, hogy az állítólagos e-mailben szereplő “nagy fickó” Joe Bidenre utal, a H pedig vélhetően Hunterre. A 10 pedig a “megszokott” „bemutatási díj” lehet. Ez az üzenet állítólag 2017 májusából származik.
Hogy az akkor éppen hivatalon kívül lévő Biden mit üzletelt Kínában, az nem derül ki az üzenetekből, ugyanakkor a háború tapasztalatai alapján az energiaszektorba fektetni mindenképpen érdemes, a háború elhúzódása pedig ebben a szektorban is óriási extraprofitot garantál a tulajdonosoknak. A Goldamn Sachs elemzői például 2 ezer milliárd dollárra (812 ezer milliárd forint) teszik azt a többletkiadást, amellyel az idei téli fűtési szezonban emelkedik az európai háztartatások energiakiadása. Ez az összeg nagyjából az olasz gazdaság éves GDP-jének felel meg. Természetesen Bidenék tagadják, hogy bármiféle szabálytalanságot követett volna el, azonban ez vélhetően soha nem is fog kiderülni, hiszen érdemi nyomozás a Biden-klán összeférhetetlensége kapcsán nem indult. Donald Trump elnöksége alatt sem vizsgálták mélyrehatóbban az ügyeket, ugyanakkor a volt republikánus vezető kijelentette:
Egyértelműen láthatjuk, hogy Biden korrupt politikus, akinek nem is lenne szabad megengedni, hogy induljon az elnökválasztáson.
Forrás: BBC/Fox News/NYP, Fotó: MTI/EPA/Consolidated News Photos /Pool/Chris Kleponis
Facebook
Twitter
YouTube
RSS