Hónapokon át vizsgálódott a NAV még tavaly év végén a Karácsony Gergely vezette zuglói önkormányzatnál. Kiderült, hogy a 2017-es teljes évre és a 2018-as év első félévére vonatkozó adóbevallásukkal is komoly gondok vannak. Több százmillió forint értékű adóköteles bevétel hibázdott a bevallásban – tudta meg a PestiSrácok. Az egyik ilyen éppen a botrányokat kiváltó parkolási üzletág; a fizető parkolásból származó bevételről másfél éven át gyakorlatilag megfeledkeztek, vagy ha szerepeltették is a bevallásban, rosszul. De az ingatlanértékesítési, bérbeadási bevételek utáni adóelszámolással is voltak nehézségeik. Ezeket több esetben közérdekű lakáskiadásként, illetve közterület-használatként tüntették fel, ami adómentes.
Miközben Karácsony Gergely azt kommunikálja, hogy a kerületben minden a legnagyobb rendben van, sőt, Zugló háromszor jobban áll, mint a főváros, az utóbbi hónapokban folyamatosan esnek ki a csontvázak a hivatali szekrényekből.
Két év alatt 650 milliót vesztettek csak a parkoláson
Először a parkolási-ügy bukott ki. Miközben Zuglóban irreálisan sokat, 3 milliárd forintot költöttek a parkolási rendszer átalakítására, az több százmilliós veszteséget termel évente a kerültenek, miközben éppen a parkolás az az üzletág, amelyen szinte minden önkormányzat nyer. Karácsony százmilliós nyereségről beszél, a pénzügyi mutatók szerint ugyanakkor 2017-ben csaknem félmilliárd forintot veszített a kerület. A tavalyi évben pedig 338 millió forinttal maradtak el a parkolási bevételek a várttól, újabb 250 millió forint mínuszt termelve az önkormányzatnak. (A parkolási rendszert működtető konzorcium 2017-ben egyébként úgy nyert az önkrományzat által kiírt közbeszerzésen, hogy a tervezett keretösszegnél jóval drágább, egymilliárd forintnál is magasabb árajánlatot adott.)
Az önkormányzat fűnek-fának, sőt, saját cégeinek is tartozik
A zárszámadás körüli vitában előbb az alpolgármester, aztán a jegyző bukott ki. A kimutatásokból, könyvvizsgálói jelentésekből kiderült, hogy a bevételek elmaradnak; a kintlévőség elérhette az 1 milliárd forintot. A PestiSrácok mutatta be, hogy az önkormányzat olyan adósságspirálba keveredett, ami már csőddel fenyeget. Tönkretette saját önkormányzati cégeit, beszállítók sorának tartoznak; közülük az egyik cég kezdeményezte is az adósságrendezési eljárást.
Még az áfával is trükközhettek
Az már csak hab a tortán, hogy mint megtudtuk, az áfa-fizetési kötelezettségnek sem tettek maradéktalanul eleget. A főpolgármesterségről áhítozó Karácsony még mindig tagad és másokra mutogat, holott dokumentumok, jegyzőkönyvek, könyvvizsgálói jelentések bizonyítják állításai ellenkezőjét. A most birtokunkba került dokumentumok szerint a tavaly év végi NAV-ellenőrzésen is fennakadt a zuglói önkormányzat. 2018 novembere és 2019 januárja között folytatott le jogkövetési vizsgálatot a Kelet-budapesti NAV Általános Forgalmi Adó Ellenőrzési Osztálya a hivatalnál. A vizsgálat során kiderült, hogy a hivatal a vizsgált időszakokra (2017 és 2018 több időszaka) benyújtott alap bevallásában nem szerepeltette, illetve helytelenül szerepeltette a fizető parkolás üzemeltetéséből származó adóköteles bevételeit, továbbá helytelenül közérdekű vagy egyéb speciális jellegre tekintettel adómentes értékesítésként vallott be olyan értékesítéseket, amelyek nem lakáscélú bérbeadásból, illetve közterület-használati díjakból adódtak. Mivel az áfa-fizetési kötelezettség rendszeresen, havonta, illetve negyedévente jelentkezik, a NAV-vizsgálat megállapítása azt is jelenti, hogy a Karácsony Gergely vezette önkormányzat az elmúlt két évben alsó hangon több százmillió forint bevétel utáni áfát nem fizetett meg, vagyis csak a felszólítást követően. A vizsgálatot követően az adóhatóság önrevízióra szólította a zuglói hivatalt, amelynek az 2018 októberére eleget tett, megúszva ezzel a súlyosabb következményeket. A Civil Zugló Egyesület által nyilvánosságra hozott, egyébként a jegyzőtől származó adatok szerint 2017-ben parkolásból kerekítve 863 millió, 2018-ban 1 milliárd 130 millió forint bevétele származott.
Ingatlanvagyonát is felélné a zuglói önkormányzat
Az elmúlt két évben ingatlanai hosszú sorát árusította ki a zuglói önkormányzat. Az interneten fellelhető adatok, költségvetési dokumentumok szerint 2018-ban 2 milliárd forintot vártak ingatlaneladásból, többek közt négy nagy területű telket hirdettek meg egymilliárd forint összegben, de év végéig összesen a tervezett összeg egytizede folyt csak be, körülbelül 200 millió. A 2019-es költségvetésben már közel 3 milliárdos összeg szerepel a bevételi oldalon, az ingatlaneladási sorban. Összesen 12 darab ingatlant hirdettek meg 2,8 milliárd forint értékben.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS