Javában zajlik a rendőrségi nyomozás a Budapesti Corvinus Egyetem korábbi gazdálkodásával összefüggésében. A PestiSrácok.hu megtudta, az intézmény vezetőinek visszafoglalkoztatása és az indokolatlan személyi kifizetések, valamint az egyetemet megillető követelések elengedésének ügyeiben hűtlen kezelés, a jegyzettámogatások lenyúlása, a Hallgatói Önkormányzat által szervezett bulik bevételeinek eltitkolásával összefüggésben sikkasztás, míg a szponzorok által kifizetett költségek egyetem felé történő kiszámlázása ügyében csalás és hűtlen kezelés miatt nyomoz a rendőrség. Portálunk több cikkben is lerántotta a leplet a Corvinus gazdálkodásáról, az ominózus ügyeket a PestiSrácok.hu írta meg elsőként. Ezúttal a jegyzettámogatások zsebre tételének gyakorlatát vesszük górcső alá.
EGRESSY KÁROLY – PestiSrácok.hu
Ezidáig összesen hat nyomozás indult a Budapesti Corvinus Egyetem korábbi, 2009 és 2012 közötti szabálytalan és jogszerűtlen gazdálkodásával kapcsolatban. A feljelentéseket az intézményt átvilágító Kormányzati Ellenőrzési Hivatal tette. A PestiSrácok.hu megtudta, az intézmény vezetőinek visszafoglalkoztatása és az indokolatlan személyi kifizetések, valamint az egyetemet megillető követelések elengedésének ügyeiben hűtlen kezelés, a jegyzettámogatások lenyúlása, a Hallgatói Önkormányzat által szervezett bulik bevételeinek eltitkolásával összefüggésben sikkasztás, míg a szponzorok által kifizetett költségek egyetem felé történő kiszámlázása ügyében csalás és hűtlen kezelés miatt indult büntetőeljárás.
A PestiSrácok.hu korábban cikksorozatban rántotta le a leplet a Budapesti Corvinus Egyetem kirívóan pazarló gazdálkodásáról, működéséről, a rendőrség által is vizsgált ügyekről elsőként portálunk írt. Emlékezetes, utánajártunk, hogy a Corvinus korábbi rektorát és gazdasági igazgatóját miként foglalkoztatta vissza az egyetem busás fizetésért, de például a HÖK-ös bulikról és a gyanú szerint saját zsebre dolgozó HÖK-ös vezetők ügyeiről is cikkeztünk. Pikáns, hogy mind a két ügyben indult nyomozás, egyik esetben sikkasztás, míg a másik esetben hűtlen kezelés gyanújával.
Vitték a pénzt
A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) az egyetem gazdasági társaságainak is a körmére nézett, és megállapította, azok inkább vitték a pénzt, mint hozták, miközben az egyetem érdemben nem foglalkozott a működésükkel.
Kiderült, 2009 és 2012 között négy gazdasági társaság, a BCE Innovációs Központ Nonprofit Kft., a BCE Fejlesztő és Vagyonkezelő Nonprofit Zrt., a Kis-Borkút 2000 Bt., és a Corvinus TISZK Nonprofit Kft. állt a Corvinus Egyetem tulajdonában. Az intézmény emellett öt alapítványt is alapított, ezek közül az egyik, a BKTE Alapítvány tulajdonában további két gazdasági társaság állt: az Aula Kiadó Kft. és a BCE Szolgáltató Kft. Az egyetem tulajdonában lévő, valamint a BKTE Alapítvány tulajdonában lévő társaságoknak 2009-2012 között összesen 509 millió forintot fizetett ki.
Félmilliárddal kitömve
A mintegy félmilliárd forint ellenére is érdekes, hogy például a Kis-Borkút 2000 Bt.-nek már 2010-től negatív volt a jegyzett tőkéje, gyakorlatilag végig fizetésképtelen állapotban volt, s felélte a vagyonát. A BCE Innovációs Központ Nonprofit Kft. is folyamatosan felélte a vagyonát, a saját tőkéje 2011-ben és 2012-ben is negatív volt és közel 100 millió forint adósságot halmozott fel. A BCE Fejlesztő és Vagyonkezelő Zrt. alapításától kezdve egészen 2014. márciusáig nem végzett tevékenységet, foglalkoztatottakkal nem rendelkezett, és négy éven keresztül folyamatosan veszteséget termelt.
Visszamenőleg elengedett bérleti díj
A cégek közül az Aula Kiadó Kft. tevékenysége a legérdekesebb. A társaság feladata az volt, hogy előállítsa, terjessze és árusítsa a hallgatóknak a tankkönyveket, jegyzeteket. A PestiSrácok.hu információi szerint az Aula Kiadó Kft. először 2005-ben kötött bérleti szerződést az egyetemmel, amelyet négyszer módosítottak. Legutoljára 2012-ben, amikor visszamenőlegesen csökkentették az Aula által bérelt helyiség bérleti díjának összegét. Ezzel az egyetem közel 6,5 millió forintos követeléséről mondott le. A táraság ugyanis már 2009 novemberétől nem fizette meg az egyetemnek az esedékes bérleti díjat, így 2012. év végéig a módosításig 14 millió 251 ezer forint összegű fizetési kötelezettsége halmozódott fel. Az egyetem a 2010 január 1-je utáni bérleti díjköveteléseinek 45,3 százalékát engedte el visszamenőlegesen, a Kehi szerint ráadásul jogellenesen.
Az Aula Kiadó Kft. egyébként jelentős forrásokat is kapott az egyetemtől azért, hogy a hallgatók vonalkódos kártyák felhasználásával vásárolhassanak a jegyzetboltban. A kártyarendszert az Aula üzemeltette, és elvileg a cég helyezte el az egyetemtől kapott összegeket a kártyákon. A Corvinus ezzel a rendszerrel támogatta a tankkönyvvásárlást, miközben a jelentős összegeket csak kezelésbe adta a cégnek.
35 milliónak kélt lába
Az Aula 2009 és 2012 között összesen 132 millió 876 ezer forintot kapott az egyetemtől a vonalkódos vásárlás fedezetéül. Az Aula ugyanakkor már 2009-től nem számolt el az összegekkel. 2013-ra 35 millió 662 ezer forint tartozása halmozódott fel. A hallgatók ugyanis ekkora összeget nem használtak fel, így azt az Aulának vissza kellett volna utalnia az egyetemnek. A Kehi megállapításai szerint a társaság elköltötte a 35 milliót. A Kehi szerint felmerül a sikkasztás gyanúja, így a feljelentését is megtette, a rendőrség pedig ebben az ügyben is elrendelte a nyomozást. Érdekes, hogy az egyetem több mint két évig nem intézkedett a követelés behajtására…
Rendületlen bizalom
A jelentős források ellenére az Aula Kft. az alapítása óta gyengén teljesített, működése során többnyire veszteséggel működött. Teljesítménye 2009-től kezdett zuhanni, 26 millió forintos saját tőkéje 2010-re 2 millió forintos negatívba fordult. 2011-ben saját tőkéje már mínusz 28 millió, 2012-re mínusz 90 millió forintra esett. Az egyetem vezetésének azonban még ekkor sem rendült meg a bizalma az egyébként 14 főt foglalkoztató Aula Kft.-ben, hanem újabb és újabb szerződéseket kötött a céggel, amely ellen végül 2013-ban indult végelszámolási eljárás.
A PestiSrácok.hu a nyomozásokkal kapcsolatban a rendőrséget is kereste, cikkünk megjelenéséig azonban nem kaptunk válasz a kérdéseinkre.
Együttműködő a Corvinus
A Corvinus gazdálkodásával kapcsolatban Tényi István belvárosi Fidesz-tag is a hatóságokhoz fordult, aki februári beadványában – egyebek mellett – az Állami Számvevőszék vizsgálatára hivatkozott. Számításai szerint az egyetemet ért kár bőven meghaladja a százmillió forintot. Tényi István szerint hozzávetőlegesen mintegy 132 millió forintról lehet szó. A rendőrségi nyomozással kapcsolatban a Corvinus is kiadott egy közleményt, amely szerint az egyetem együttműködik a nyomozó hatóságokkal és minden szükséges adatot és információt a rendelkezésükre bocsátott.
Vezető fotó: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS