A PestiSrácok.hu interjút készített Czuczor Gergellyel, a budaörsi Fidesz–KDNP polgármester-jelöltjével, aki beszélt a város jövőjéről, és elmondta, hogy miért érkezett Budaörs válaszúthoz a mostani választással. Szóba került Wittinghoff Tamás, a jelenlegi polgármester eddigi munkássága, az általa kialakított véleménydiktatúra, valamint az is, hogy vajon Budaörs minden problémájáért hogyan képes a polgármester egy az egyben a Fideszt hibáztatni, és ez mennyire lehet sikeres politika hosszútávon. Természetesen nem maradhatott ki a botrányos szexvideó körüli hercehurca sem a kérdéseink közül, de Czuczor Gergely felvázolta azt is, hogy miért járna jobban Budaörs a vérfrissítéssel, és melyek azok a legfontosabb lépések, amelyeket a város fejlődésének érdekében megtenne, amennyiben polgármesterré választanák. Interjú.
1991 óta polgármester Wittinghoff Tamás Budaörsön. Mit tud felmutatni a helyi Fidesz–KDNP és Czuczor Gergely, ami meggyőzi a helyi lakosokat, hogy ne a beágyazottságra és megszokottságra adják a szavazataikat? Van olyan friss, lendületes városkoncepciója és alternatívája a jelenlegi városvezetésnek, amire vevők lehetnek a budaörsiek?
Wittinghoff Tamás jelenlegi hozzáállása többet árt a városnak, mint használ. Budaörs ellenzéki tűzfészekként szerepel a köztudatban, a jelenlegi polgármester legalább is ezt a „dicsfényt” igyekszik magára ruházni; harcos, kormányellenes szólamokkal harsogja tele a médiát. Bármi negatív esemény történik a városban, amely az ő lustaságát, koncepciótlanságát, nemtörődömségét hozná felszínre, abban a pillanatban az Orbán-kormányt teszi felelőssé. Ez 2010 óta zajlik Budaörsön, amióta a Fidesz országosan folyamatosan nyeri a választásokat; ezzel a munícióval és egyszerű üzenettel operál a polgármester. Ha ez az attitűd marad, hogy Wittinghoff és a testületi többség hibáit egy Patyomkin-fal mögé bújtatjuk, akkor a város jövőjét tesszük tönkre.
Wittinghoff Tamás szerint a kormányzat bünteti Budaörsöt?
Ő ezt állítja, azonban ez a felvetés sem igaz; elég, ha megnézzük, hogy 2010 óta több, mint 10 milliárd forint kormányzati támogatás érkezett a városba. A legnagyobb bizonyíték azonban, amely cáfolja a polgármester állításait, hogy 2013-14-ben a kormány 6,5 milliárd forintnyi hitelt vállalt át Budaörstől, amelyről mélyen hallgat. Érdekes, hogy ezzel nem dicsekszik, hiszen hogy nézne az ki, hogy az ország leggazdagabb városa több, mint 6 milliárd forintnyi adósságot halmozott fel, ráadásul a kormány rángatta ki ebből az adósságból Budaörsöt. Nem látjuk azt a fejlődést, amelyre szükség lenne; a város feléli a bevételeit. A budaörsi polgároknak látniuk és érezniük kell, hogy ez a harcos ellenállás, a drága üzemeltetés és maga a polgármester személye többet visz, mint hoz a városnak.
Minden budaörsi problémáért a kormány a felelős?
A polgármester narratívája tehát az, hogy ami nem működik, nem a városvezetés hibája, hanem a kormányé? Elhiszik ezt neki Budaörsön? Milyen most Wittinghoff népszerűsége?
Mindezidáig helyi viszonylatban magas volt a népszerűsége; ne felejtsük el, hogy 1991 óta ő a polgármester, tulajdonképpen egyfajta brand a neve. Az viszont érezhető, hogy megfáradt, nem a jövő embere, a település kerékkötőjévé vált, hihetetlen összegeket emészt fel az ő személyének és környezetének a kiszolgálására. Az éves szintű ügyvédi költség például 100 millió forintba kerül Budaörsnek, a tanácsadói összegek pedig meghaladják a 400 millió forintos éves költséget!
Ezeket az adatokat miért nem látja a budaörsi közvélemény? Hozzátehetjük a 6,5 milliárd forintnyi adósságot is, amelynek rendezését a kormány vállalta át. Erről nem szereznek tudomást az emberek?
Egyrészt nincs olyan felületünk, ahol kommunikálni tudnánk a város lakóival. A polgármester demokráciatudatába nem illeszkedik bele az, hogy a jobboldal is rendelkezzen médiafelülettel. Minden csak az ő szócsöve lehet…
Liberális cenzúra
Ezt nem értem. Elvileg ő harcol a kormány elnyomása ellen, nem? Ezek szerint cenzúra van Budaörsön?
Kvázi igen, egyszerűen véleménydiktatúra van. Ha be is kerülünk a médiába, az kivétel nélkül negatív beállítással történik a polgármester gépezete által; a Fidesz tulajdonképpen szitokszóként hangzik el. Wittinghoff rendkívül dörzsölt módon járt el a múltban is velünk szemben: a korábbi fideszes testületi többség segítségével több fontos fejlesztést sikerült a városban elindítani, amelyekre ő a testületben először nemet mondott, majd később saját ötletként hozta fel, és úgy valósította meg, mintha az ő ötlete lett volna. Ezt a rutinból élő, megfáradt, ellenségképet építő politikát szeretném ellensúlyozni. Majdnem húsz év közéleti szerepvállalás van a hátam mögött, alapítottam egy iskolát Budaörsön, és kialakult egy társadalmi bizalom felém a városban, de az ismertségemen még javítanom kell. Meg szeretném mutatni az embereknek, hogy olyan személy vagyok, akinek van koncepciója, programja, egy fiatalos lendülettel bíró polgármester-jelölt, hatékony csapattal a háta mögött.
Mit változtatna meg először Budaörsön?
Szimbolikus dologgal kezdeném, hiszen jelenleg nincs kitéve a képviselő-testület tanácskozó termében a magyar zászló és a magyar címer. Magyarországon élünk, Budaörs is a magyar történelem része, nem kezeljük helyén ezeket az értékeket. Szimbolikus tett, de minden benne van; jelezné, hogy a nemzeti, konzervatív erők visszatértek a városházára. Három témában tudom összefoglalni a legfontosabb teendőket. Elsősorban arra van szükségünk, hogy megszűnjön a kormány elleni állandó harc és konfliktuskeresés; ez nem jó a városnak. A jelenlegi vezetés ezzel fedi el a koncepciótlanságát és a hibáit, ráadásul kizárja a város életéből a 40 százalékot meghaladó jobboldali, konzervatív szavazókat. Wittinghoff Tamás úgy polgármestere jelenleg Budaörsnek, hogy a város jó részét nem képviseli. A körülötte csoportosuló emberek pedig folyamatosan gyűlöletet keltenek a közösségi médiában; már a Fidesz-logó kiveri náluk a biztosítékot. Érdekes, hogy Wittinghoff sosem állította le ezt a gyűlöletbeszédet. A liberalizmus itt abszolút nem érvényesül.
“Maga Wittinghoff sérti a város érdekeit”
Az egyik legfontosabb téma tehát a fölösleges harci helyzet lecsendesítése a helyi Fidesz számára. Mi a másik két legfontosabb feladat Budaörs jövője szempontjából?
Mindenképpen meg kell oldanunk a közeljövőben a budaörsi közlekedés borzasztó állapotát is, hiszen reggel, dél körül és délután elviselhetetlen dugó van a városban. Le kell szögeznünk, hogy ez a helyzet nem olyan egyszerű, ahogy Wittinghoff az igazságot elferdítve állítja. A jelenlegi polgármester ugyanis ezt is a kormányra fogja; azt sulykolja a budaörsieknek, hogy az Orbán-kormány által bevezetett autópályamatrica-rendszer miatt ilyen a helyzet. Ez egyszerűen hazugság. Az utóbbi tíz évben országosan 70 százalékkal nőtt a gépkocsiállomány, egyszerűen túl sok autó van a szűk utakon, és ez tovább fog gyarapodni. A tömegközlekedést kell átalakítani, hogy ne érje meg a dugóban ülni, a kötöttpályás közlekedés fejlesztésére pedig van lehetőség és tér is. P+R parkolókat építenénk a végpontokra, így gyorsan és Budaörs útjait tehermentesítve tudnánk segíteni a problémán. Ne feledjük, hogy mintegy 400 ezer ember mozog az agglomeráció és Budapest között; ez óriási szám. Mi a regionális együttműködésben bízunk, hiszen másképp nem lehet kezelni ezt a problémát, ehhez azonban akarat kell, a jelenlegi városvezetés viszont nem partner a probléma megoldásában; egyszerűen csak rákeni a kormányra és el van intézve.
Mi a harmadik témakör?
Budaörsöt megfojtja az óvárosi, kertvárosi rész túlépítése, hiszen zsebkendőnyi területekre többlakásos társasházakat húznak fel. Ez egyértelműen rontja Budaörs élhetőségét. A legfontosabb feladatunk, hogy eljuttassuk az üzeneteket a lakosokhoz, akik alapvetően nyitottak a problémák megoldását illetően.
Mit tesz a jelenlegi városvezetés a problémák megoldásának érdekében?
Semmit. Ők egyszerűen a kormányt okolják mindenért. A közlekedési káoszt a matricára fogják, az építési szabályoknál felteszik a kezüket, hogy a hatósági ügyintézés Budakeszin és Érden zajlik és nem szólhatnak bele, pedig a helyi építési szabályzatot kellene módosítani és szigorítani.
A budaörsi emberek mennyire veszik észre, hogy a városvezetés hárítja és nem megoldani akarja a problémákat?
Ez Wittinghoff politikai technikája: önmagát harcos, a városért minden pillanatban kiállni képes városvezetőnek mutatja be, ez a háború azonban öncélú. Az ütközetet magáért a harcért, az állandó háborúért vívja; itt nincs győzelem. A célja csupán a politikai nimbuszának fenntartása, nem keresi a konszenzust. Itt ellenségképet gyárt a vezetés és elleplezi a valóságot. Ki kell mondani, hogy maga Wittinghoff sérti a város érdekeit. Meg kell szüntetni az orwelli világot Budaörsön.
Kézi vezérlés és nyomásgyakorlás
Hogy néz ki most a budaörsi képviselő-testület?
Tizenöt fős a testület, ebből négyen ellenzéki képviselők: három Fidesz–KDNP-s és egy korábbi jobbikos, aki már független. Ezzel szemben tíz képviselő, valamint a polgármester abszolút többségben irányítja a várost. Öt év alatt azonban csak álproblémákat kreáltak, nem oldottak meg semmit, pedig megvolt rá a lehetőségük. Nem értjük az okát, hogy miért nem fejezi be a projekteket; erre jó példa a focipálya és a polgármester ismerősének kezébe került fizikoterápia épülete. Ez is ékes bizonyítéka lehet annak, hogy Budörsön burjánzik a korrupció.
Milyen viszonyban van Wittinghoff Tamással? Azzal, hogy Ön a Fidesz–KDNP budaörsi polgármester-jelöltje, nem lett paprikásabb a hangulat?
Amíg képviselő voltam, beszélőviszonyban voltunk, hiszen a testületi üléseken találkoztunk; azóta alig beszéltünk. A feletteseimen keresztül próbált az iskola munkájába beleszólni, sosem ő közvetlenül, hanem más emberek felhasználásával próbált nyomást gyakorolni rám. Nem egy demokratikus szellem, amit ő képvisel. Kézi vezérlést működtetnek a hivatalban, amelyben élen jár a kabinetvezetője, aki erős kézzel odahat a különféle városi vezetők ténykedésére.
Mit jelent a nyomásgyakorlás?
Látható vált már korábban, hogy előbb vagy utóbb a kihívója lehetek a polgármesteri székért való harcban. Ezt Wittinghoff mindenképpen szerette volna megakadályozni, hogy ne legyen olyan forgatókönyv, hogy Czuczor Gergely labdába rúghat politikai kihívójaként.
Tartott Öntől?
Szerintem most is ez a helyzet. Ha végignézzük a budaörsi politikai közéletet, várható volt, hogy előbb vagy utóbb kihívójává válok. Az, hogy ez idén történt meg, az én döntésem volt. Áldozatot kellett hoznom érte, ott kellett hagynom az iskolaigazgatói széket. Nyilván a polgármesternek is vannak közvélemény-kutatási adatai, amely kutatásban egyébként értesüléseim szerint a Polgármesteri Hivatal alkalmazottait is felhasználta, hiszen közalkalmazottak hívták a budaörsieket telefonon adatgyűjtési céllal. Ezt rendkívül etikátlannak tartom.
Nem kerülhetjük ki a Wittinghoff Tamásról kikerült, rejtett kamerával készített szexvideót sem, hiszen erőteljesen befolyásolhatja a kampányt. Erről mi az Ön és a helyi Fidesz véleménye?
Tudatosan igyekeztem magam távol tartani ettől az egésztől. Wittinghoff Tamás politikai ellenfél, de ez egy magánügy, amelyhez semmi közünk. A magánvéleményem az üggyel kapcsolatban az, hogy hasonlít a Karácsony Gergely-féle történetre; a balliberális körök egymásra lövöldözését vélem felfedezni, egy olyan politikai, vagy üzleti bosszúhadjárat része, amelyet egymás ellen követnek el a baloldalon. Ami viszont rendkívül fájó, hogy az erkölcsi halálát úgy próbálja leplezni, hogy a környezetére lövöldöz. Igyekezett előremenekülni: már augusztusban szórólapokat terített szét, amelyben felhívta a figyelmet, hogy támadások várhatóak a személye ellen. Az mindenképpen látható, hogy amióta kijött a videó, Wittinghoff egy előre felépített kommunikációval reagált, tehát tudhatta, hogy mi készül és ennek megfelelően alakította a reakcióit. Vélhetően baloldali belháborúval állunk szemben.
Hogyan reagál erre a helyi Fidesz?
Tulajdonképpen sehogy. Érdekes, hogy Wittinghoff vádaskodik, ezért is a Fideszt teszi felelőssé, miközben ő csalta meg a feleségét, ő hozott szégyent a saját nevére, mégis a környezetét okolja, sőt, még engem kért meg, hogy határolódjak el ettől a történettől, kvázi bocsánatot kéne kérnem tőle. Abszurd. A budaörsi választók bölcsességére bízzuk, hogy mit kezdenek ezzel a helyzettel, de az biztos, hogy a városnak ez rendkívül káros, hosszútávon pedig politikai hullává teszik a polgármestert.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS